Vzduch, ktorý dýchame, nie je tak čistý ako kedysi.
Podľa nedávnej štúdie výskumníkov z UC Berkeley zabije smog každý deň v Číne asi 4000 ľudí. A podľa Americkej pľúcnej asociácie v Spojených štátoch asi 4 z 10 ľudí žije v okresoch, ktoré majú buď nezdravé hladiny ozónu, alebo sú znečistené časticami.
S cieľom pomôcť vyčistiť naše ovzdušie a spraviť ho opäť dýchateľným vytvoril holandský dizajnér Daan Roosegaarde sedemmetrovú čističku vzduchu, nazvanú Smog Free Tower.Vežovitý prístroj v podstate vrchnou časťou vysáva smog ako vysávač a potom uvoľní filtrovaný vzduch prostredníctvom otvorov na šiestich stranách. Dokáže vyčistiť viac ako 30 000 metrov kubických vzduchu za hodinu a poháňa ho 1400 wattov zelenej energie.Projekt, ktorý bol financovaný na Kickstarteri zabral Roosegaardeovi asi tri roky výskumu a vývoja, s tým, že prototyp svojej obrej čističky vzduchu predstavil tento týždeň v Rotterdame. Podľa Roosegaardeovej webstránky je čistička vzduchu špeciálne vytvorená pre použitie vo verejných parkoch.“Nabitím Smog Free Tower malým kladným nábojom pošle elektróda do vzduchu kladné ióny. Tieto ióny sa pripútajú k jemných prachovým časticiam.Záporne nabitá druhá elektróda potom pritiahne kladné ióny spolu s jemnými prachovými časticami. Jemný prach, ktorý by nám za normálnych okolností mohol škodiť, sa oddelí spolu s iónmi a uloží vo vnútri veže. Táto technológia dokáže zachytiť ultra-jemné častice, ktoré obyčajné filtračné systémy nedokážu.”
Ale dobre navrhnutá čistička vzduchu nielenže odstráni smog, ale tiež dokáže vyrábať šperky.Jemné uhlíkové častice zozbierané vežou môžu byť stlačené na vytvorenie malých “drahokamov”, ktoré môžu byť vložené do kúskov bižutérie, ako sú prstene a manžetové gombíky. Každý z drobných kameňov je ekvivalentný 1000 metrov kubickým vzduchu.
Prototyp je v súčasnej dobe len v Rotterdame, ale Roosegaarde si kladie za cieľ nakoniec nasadiť ďalšie modely v Pekingu, Mexico City, Paríži a Los Angeles.
Zdroj textov: startitup.sk, Source: sciencealert.com, Zdroj fotografií: studioroosegaarde.net, Autor: Rudolf Nečas