Sacharovovu cenu pre Ilhama Tohtiho prebrala v Štrasburgu jeho dcéra

V stredu bola počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu slávnostne odovzdaná Sacharovova cena za slobodu myslenia. V mene uväzneného Ilhama Tohtiho ju prišla prevziať jeho dcéra. Profesor ekonómie, zástanca dialógu a dodržiavania zákonov o regionálnej autonómii a obhajca práv ujgurskej menšiny v Číne Ilham Tohti je od roku 2014 vo väzení. Odsúdili ho v roku 2014 v zinscenovanom procese na doživotie za údajný separatizmus.

„Ilham Tohti sa vďaka svojmu aktivizmu stal hlasom Ujgurov. Počas 20 rokov podporoval dialóg a vzájomné porozumenie medzi nimi a ostatnými čínskymi etnikami,“ povedal o ňom počas slávnostného plenárneho zasadnutia predseda Európskeho parlamentu David Sassoli.

Sacharovova cena

„Dnes by to mal byť deň radosti, deň, keď oslavujeme slobodu slova. Namiesto toho je to deň smútku. Táto stolička je znovu prázdna, pretože vo svete, v ktorom žijeme, neznamená sloboda myslenia automaticky aj slobodu fyzickú,“ konštatoval Sassoli.

Čína označila ugjurského laureáta Sacharovovej ceny EP za teroristu

Ocenenie za Ilhama Tohtiho prevzala z rúk Davida Sassoliho prijala jeho dcéra Jewher Ilham. „Je mi veľkou cťou byť dnes v Európskom parlamente a prijať Sacharovovu cenu v mene môjho otca. Som vďačná za príležitosť podeliť sa o jeho príbeh, lebo on sám ho vyrozprávať nemôže. Ak mám byť úprimná, neviem, kde je môj otec. Moja rodina o ňom naposledy dostala správu v roku 2017,“ povedala pri preberaní ceny.

Jewher Ihlam vyzvala aj k aktívnej podpore svojho otca. „Vás v tejto miestnosti aj všetkých, ktorí počúvate, sa pýtam: vidíte problém v tom, ako čínska vláda zaobchádza s Ujgurmi? Ak áno, tak prosím pracujte na riešení,“ vyhlásila.

Čína označila vo štvrtok väzneného ujgurského intelektuála a ľudskoprávneho aktivistu Ilhama Tohtiho za "teroristu" a odmietla potvrdiť, či je stále nažive, informovala agentúra AFP. 

Ocenenie Tohtiho - bývalého profesora ekonómie, ktorého v roku 2014 odsúdili na doživotie za "separatizmus" - oznámil Európsky parlament v októbri, keď ho vyzdvihol ako "hlas umiernenosti a zmierenia" a vyzval na jeho okamžité prepustenie.

Na otázku, či je Tohti stále nažive, hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang vo štvrtok podľa AFP neodpovedal. Keng poprel, že by vedel o cene europarlamentu určenej obhajcom ľudských práv a slobôd - rovnako, ako to urobil jeho rezort v októbri po oznámení tohtoročného laureáta. "Nepoznám tú cenu, ktorú ste spomenuli," povedal Keng a dodal, že Tohti je "zločincom odsúdeným čínskym súdom podľa zákona. Dúfame, že príslušné strany budú schopné rešpektovať vnútorné záležitosti a súdnu nezávislosť Číny a že nebudú pomáhať pri propagovaní nehodnej veci teroristu. "

Ilham Tohti

Tohti (50) prevádzkoval webovú stránku UighurOnline, ktorá zverejňovala v ujgurčine a čínštine články o spoločenských otázkach, a stal sa známym ako umiernený aktivista upozorňujúci na etnické napätie vo svojej Ujgurskej autonómnej oblasti (AO) Sin-ťiang.

Ujgurská menšina v Číne

„V Číne dnes Ujgurovia nie sú slobodní. Ani v škole, ani na verejnosti, dokonca ani doma. Môj otec, podobne ako väčšina Ujgurov, bol označený za násilného extrémistu trpiaceho chorobou, ktorú treba liečiť, a s mozgom, ktorý treba vymyť,“ popísala situáciu Jewher Ilham. „Vláda pomocou tejto falošnej nálepky extrémizmu poslala milión a možno aj viac ľudí do koncentračných táborov, kde Ujgurov nútia zriecť sa svojho vierovyznania, jazyka a kultúry. Mnohých tam mučia a niektorí tam aj zomreli,“ povedala poslancom.

Od apríla 2017 bola zadržaných viac ako milión Ujgurov. Dnes ich držia v sieti internačných táborov, kde ich nútia vzdať sa svojej etnickej identity a náboženského presvedčenia a prisahať vernosť čínskej vláde.

Čína čelí čoraz väčšej medzinárodnej kritike za zadržiavanie odhadovaného milióna Ujgurov i členov ďalších prevažne moslimských menšín v sieti internačných táborov.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt ujgur
Ujguri alebo zriedkavo Ujgurovia sú turkický národ tvoriaci väčšinu obyvateľov vo Východnom Turkestane - Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang v Číne (vyše 11 miliónov), žijú aj v KazachstaneKirgizsku a Uzbekistane, spolu v SNŠ 210 000. V pol. 8. stor. založili ríšu Ujgurov, ktorej literatúra spadá do počiatkov tureckej literatúry. Hovoria po ujgursky.
Väčšina Ujgurov vyznáva islam, sú hlavne suniti a sufisti.

Peking pôvodne popieral existenciu takýchto táborov, medzičasom však tvrdí, že ide o "strediská odborného vzdelávania" potrebné v rámci boja proti terorizmu. Čínska vláda tento mesiac oznámila, že všetci "študenti" týchto zariadení už ukončili svoje školenia, aj keď ďalší ľudia stále do týchto centier "vstupujú a vystupujú" z nich.

Slávnostné odovzdávanie ceny

Na slávnostnom odovzdávaní bolí prítomní aj ostatní finalisti alebo ich zástupcovia. Videozáznam z odovzdávania si môžete  pozrieť tu.

Finalisti 2019

Do finále Sacharovovej ceny sa tohto roku dostali okrem Ilhama Tohtiho aj ľudsko-právni aktivisti z Brazílie a skupina študentiek z Kene, ktoré vyvinuli aplikáciu na pomoc obetiam mrzačenia ženských pohlavných orgánov, takzvanej obriezke.

Sacharovova cena

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia udeľuje Európsky parlament každoročne výnimočným osobnostiam alebo organizáciám, ktoré bojujú za ľudské práva a základné slobody. Prvými laureátmi ceny, ktorá nesie meno sovietskeho fyzika a politického disidenta Andreja Sacharova, boli v roku 1988 Nelson Mandela a Anatolij Marčenko. Sacharovova cena za rok 1989 bola udelená Alexandrovi Dubčekovi.

Minulý rok bolo toto ocenenie udelené ukrajinskému filmárovi Olegovi Sencovi. Do Štrasburgu si ju prišiel osobne prevziať až v novembri tohto roku - po prepustení z ruského väzenia.

Užitočné odkazy

Sacharovova cena (webová stránka EP)
Laureáti Sacharovovej ceny
Ako sa postupuje pri výbere laureáta Sacharovovej ceny (infografika)
Audiovizuálny materiál

Redakcia NUlife.sk / Soňa MELLAK, Zastúpenie EP na Slovensku

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.