Nečakaný spôsob ako sa uchrániť pred koronou: Toto ste už vyskúšali? 7 rád od špecialistky

BRATISLAVA - Nosíme rúška, umývame si ruky, zostávame doma. Všetko toto je nevyhnutné, no existuje však ešte niečo, čo by ste mohli pre seba urobiť, pokiaľ chcete zminimalizovať šancu, že sa nakazíte novým koronavírusom, hoci mnohí na to ani nepomysleli. Silná imunita je základ a podporiť ju môžete aj zdravou stravou. Ako na to a mnoho ďalšieho nám v rozhovore prezradila odborníčka na výživu Zdenka Havettová.

odborníčka na výživu Zdenka Havettová

1. Slovensko zasiahla vlna nového koronavírusu a Slováci sa boja nákazy. Čo môžeme urobiť v oblasti výživy, aby sme minimalizovali riziko? Existuje vôbec niečo?

Žiaľ, potravina či výživový doplnok, ktorý by nás pred nákazou ochránil neexistuje. Apelujem na ľudí, aby si dávali pozor na pochybné výživové doplnky, ktoré sľubujú zázračné účinky. Riziko však viete minimalizovať tak, že svoje zdravie a imunitu budujete celoročne. Nielen na poslednú chvíľku, keď cítite, že niečo hrozí. Najlepšie, čo pre seba a pre svoje telo môžete urobiť je vzdať sa priemyselne spracovaných potravín, ktoré naše telo zaťažujú a znižujú jeho schopnosť sa brániť. Viac si v tomto období variť a hlavne sa zamerať na ľahké a ľahko stráviteľné jedlá.

Ako dlho sa udrží koronavírus na povrchoch a vo vzduchu ...

2. Aké slovenské potraviny podporujú imunitu?

Na Slovensku máme viacero skvelých potravín aj bylín na podporu imunity. Zrejme najúčinnejším v tomto období je medvedí cesnak. Má extrémnu silu a v jedálničku by na jar rozhodne nemal chýbať. Má vysoký obsah vitamínu B, vitamínu C a alicínu, vďaka ktorému má charakteristickú vôňu a antibakteriálne účinky.

Zdravotníci varujú: Nepomýľte si medvedí cesnak s jedovatými ...
medvedí cesnak

Po ňom nasleduje neodolateľné trio – cibuľa, cesnak a pór.

O dôvod viac, prečo jesť cibuľu, cesnak a pór
cesnak, pór a cibuľka

Na ozvláštenie si bez váhania pridajte na tanier aj listy púpavy, sedmokrásky či žihľavy. Jedlo môžeme ochutiť aj malým množstvom klíčkov napríklad zo šošovice, ktorú si bez problémov môžete naklíčiť aj doma.

Čo všetko môžeme využiť z púpavy a aký vplyv má na naše zdravie ...
Púpava, kvet a listy
Sedmokráska - poteší oči v zeleninovom šaláte - Jedlo - Žena ...
Sedmokráska či žihľava môže byť súčasťou zeleninového šalátu

3. Máte nejaký recept na nápoj či jedlo na podporu imunity?

Skúste si pripraviť napríklad rizoto s medvedím cesnakom, ktoré vašu imunitu určite nakopne.

Rizoto s medvedím cesnakom

Rizoto s medvedím cesnakom

Suroviny: hrnček bielej ryže, hrnček zeleného hrášku, dve väčšie hrste vlašských alebo iných orechov, jeden väčší zväzok medvedieho cesnaku, 2 cibule, 3 strúčiky cesnaku, plátok zázvoru, soľ, čierne korenie, mletá rasca, kurkuma, olivový olej.

Postup: Ryžu si uvaríme podľa návodu. Na olivovom oleji speníme všetky koreniny a následne pridáme na jemno nakrájanú cibuľu, cesnak a zázvor. Osolíme a krátko restujeme. K cibuľke pridáme hrášok a krátko podusíme. K zmäknutému hrášku pridáme vlašské orechy a uvarenú ryžu. Zľahka premiešame ale už nevaríme. Úplne na záver do rizota primiešame na jemno nakrájaný medvedí cesnak.

4. Sú potraviny, ktorým sa treba vyhýbať?

Rizikovú skupinu potravín predstavujú sladkosti – keksy, nekvalitné čokolády, cukríky, ďalej čipsy, slané pochutiny, hotové jedlá, polotovary, údeniny, dopekané koláče, tavené syry. Konzumáciu týchto potravín treba obmedziť na minimum. Nadbytočný príjem sladkostí oslabuje náš imunitný systém. Nadmerné množstvo cukru alebo sladených nápojov dokáže spôsobiť výrazné podlomenie imunitných funkcií, pretože zvýšená konzumácia rafinovaného cukru znižuje schopnosť bielych krviniek, ktoré sú základom imunity. Presne tak je to aj s údeninami, ktoré vôbec neprospievajú črevám.

Milujete sladkosti? Toto prezrádzajú o vašej osobnosti - Zdravý ...
Nezdravé sladkosti

5. Dôchodcovia sú najohrozenejšou skupinou, a preto sa čo najviac snažia zdržiavať doma. Keďže pre nich nie je jednoduché zadovážiť si každý deň čerstvú stravu, je možné, že sa spoľahnú na instantné jedlo. Je to pre nich dobré riešenie?

Instantné jedlo pre seniorov nepovažujem za vhodné riešenie. Ľudia vo vyššom veku urobia najlepšie ak zostanú v bezpečí domova, to však neznamená, že majú prežívať na instantnej strave. Stačí si urobiť väčší nákup na pár dní, prípadne aj týždňov. Treba sa spoľahnúť na najzákladnejšie potraviny ako ryža, pšeno, krúpy, pohánka, ovos, raž v kombinácii so šošovicou, hrachom a fazuľou. Strukoviny a obilniny sa dajú uskladniť na dlhší čas, presne tak ako to robili naše staré mamy. Čerpali zo zásob a pripravovali z nich rôzne polievky, prívarky či placky. Zeleninu v tomto prípade môžeme použiť mrazenú alebo v konzerve. Ak však má niekto možnosť a priestor na uskladnenie koreňovej zeleniny je to najlepšia voľba. Enzýmy a vitamíny si doplníte vďaka spomínaným klíčkom či kvasenej zelenine.

Jedinou ochranou dôchodcov pred útokmi je ich ostražitosť - SME ...
Ohrození dôchodcovia

6. A čo my ostatní? Môžeme sa spoľahnúť na jedlo zo vrecúška a konzervy?

Mnoho ľudí aktuálne pracuje z domu. Osobne si myslím, že je to skvelá príležitosť, aby sme začali s varením a prípravou zdravších jedál. Odložme vrecká plné konzervantov, varme z prvotných surovín (viď. vyššie, pozn. red.) a ak nám zostalo mäso v mrazničke, teraz je vhodný čas ho zužitkovať. Stavme na jednoduchosť a dobrú stráviteľnosť jedál a hlavne využime, čo nám príroda v tomto období ponúka.

Práca z domu alebo home office je považovaná za motivujúci benefit ...
Práca z domu

7. Dlhodobé sedenie doma bez dostatku pohybu sa môže podpísať aj na našej postave. Čo by sme možno mali zo stravy vynechať, ak chceme minimalizovať priberanie? Respektíve ako si máme nastaviť jedálniček?

Výživa s pohybom sú odjakživa prepojené. Svoj jedániček v tomto období obohaťte klíčkami a zelenou zeleninou a hlavne sa vzdajte ťažkých a mastných jedál, ktoré sa v spojení s nedostatkom pohybu môžu podpísať na vašej postave. Zostať doma a byť disciplinovaný však neznamená, že celý čas strávime sedením na gauči. Nájdite si spôsob pohybu, ktorý vám vyhovuje aj v tomto období – tanec, aktívne hry s deťmi, cviky s vlastnou váhou. Na internete nájdete množstvo návodov. Hlavne sa vyhýbajte neskorému večernému jedeniu a jedeniu z nudy.

Fitko doma *Foto : Profimedia

Redakcia NUlife.sk / Zdenka Havettová, poradca pre výživu

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov
(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.