Druhá májová nedeľa už tradične patrí všetkým mamám. Tento rok si Deň matiek pripomenieme v nedeľu 10. mája. Deti nie len na Slovensku, ale aj takmer vo všetkých krajinách sveta oslavujú v máji Deň matiek. Za všetku lásku, starostlivosť a obetavosť si všetky matky zaslúžia sviatok, ktorý by pripomenul ich dôležitosť. Byť mamou, či už fyzickou alebo duchovnou, je najkrajšie povolanie v živote každej ženy.
Deň matiek je špeciálny čas povedať našim mamám ako ich máme radi, čo pre nás znamenajú a vyjadriť im našu vďačnosť za všetko, čo pre nás urobili!
Ďakujeme všetkým mamách za ich lásku a obetavosť a na príhovor našej Nebeskej Mamy im vyprosujeme, aby boli vždy naplnené dobrom, radosťou, nádejou, a aby vždy prinášali život, život fyzický aj duchovný!
ŽENU MATKU SI UCTIEVALI UŽ V ANTIKE
Úloha matky bola dôležitá už v antike. Už starovekí Gréci alebo Rimania uctievali ženy ako darkyne života.
„Títo ľudia poznali slávnosť bohyne Rhey. Bohyňa Rhea bola považovaná za matku všetkých bohov, ochrankyňu matiek a žien pri pôrode. Tejto bohyni sa dávala pocta nielen verejne, ale aj v súkromí, kedy sa prenášala úcta z bohyne na všetky ženy ako darkyne života,“ vysvetlila dávne začiatky uctievania matiek etnologička Katarína Nádaská.
Zvyk gratulovať mamám v nedeľu má pôvod v starom Anglicku. V 17. storočí v Anglicku vrcholila vedecko-technická revolúcia a v tom čase, veľa starších detí z pomedzi chudoby, začalo pracovať v továrňach.
„Tieto deti boli často preč od rodín a v období okolo Veľkej noci zamestnávatelia dávali podriadeným jednu voľnú nedeľu, aby mohli navštíviť svoje rodiny. Využívali to hlavne deti, ktoré húfne odchádzali na jeden deň k rodičom a doniesli im darčeky. V 18. storočí sa už táto nedeľa v Anglicku nazýva Nedeľou matiek,“ doplnila odborníčka.
OFICIÁLNY SVIATOK AŽ VĎAKA USA
V novodobej histórii ľudstva sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia. Sviatok matiek oficiálne vznikol v USA ako spomienka na Ann Marie Reeves Jarvis, matku mnohopočetnej rodiny, ktorá bojovala za práva matiek počas občianskej vojny. Zásluhu na tom má jej dcéra Anna Marie Jarvis, ktorá v ženskom spolku v roku 1907 navrhla vzdať hold svojej mame a všetkým matkám sveta.
„Američanke Anne Marii Jarvisovej zomrela mama, ktorú milovala a s jej smrťou sa nevedela vyrovnať. Pôsobila v ženskom spolku, kde navrhla myšlienku, čo keby si každý človek určitým spôsobom spomenul na svoju mamu. Predložila návrh, že by mohol existovať Deň matiek,“ vysvetlila zaujímavú myšlienku Nádaská.
Myšlienka sa ostatným ženám natoľko zapáčila, že sa rozhodli pretlačiť ju silným ženským lobizmom vrchnosti. „Dámy, ktoré mali manželov senátorov a podnikateľov presvedčili svojich mužov až tak, že myšlienka vyhlásenia Medzinárodného dňa matiek sa dostala do Kongresu Spojených štátov amerických. Kongres vyhlásil 8. máj v roku 1914, druhú májovú nedeľu, za Deň matiek. Prezident Thomas Woodrow Wilson podpísal dokument, kde bol Deň matiek definovaný ako celoamerický národný sviatok,“ zaujímavo doplnila etnologička.
Z AMERIKY DO CELÉHO SVETA, NA SLOVENSKU SVIATOK CHVÍĽU NEBOL
Za pár rokov sa aj ostatné krajiny sveta rozhodli osvojiť si krásnu myšlienku Dňa matiek. Dnes všetky štáty sveta vrátane Európy slávia Deň matiek okolo 8. mája.
„Výnimku tvorí iba Latinská Amerika, lebo tam oslavujú Deň matiek o niekoľko dní neskôr a Argentína v septembri,“ povedala.
V období počas Prvej česko-slovenskej republiky sa Deň matiek oslavoval podľa tradícií, ktoré vychádzali z meštianskeho mestského prostredia. Neskôr však tento sviatok z kalendára zmizol. Krajiny bývalého socialistického zriadenia oslavovali v minulosti skôr Medzinárodný deň žien 8. marca. U nás sa Deň matiek zaviedol po roku 1989. Deň otcov sa slávi v tretiu júnovú nedeľu.
„Po roku 1945 bol Deň matiek nahradený Dňom žien a až po roku 1989 sa opäť začal oslavovať a pripadá vždy na druhú májovú nedeľu,“ vymenovala zmeny v histórii etnologička.
KAŽDÚ MAMU POTEŠTE MALÝM DARČEKOM
Svoju lásku môžete mame prejaviť malým darčekom, ktorý určite poteší.
„Ak sa k deťom pripojí aj otec, tak je možné spolu pripraviť dobrý obed, vziať mamu na výlet, splniť jej sen po nejakom darčeku či priniesť kyticu kvetov. Okrem hmotných darčekov každá mama privíta aj objatie a pusu. Keď ide o staršiu matku, ktorá má už detí s vlastnými rodinami, tá ocení, ak ju prídu navštíviť a strávia deň spolu,“ uzavrela etnologička Katarína Nádaská. Na Deň matiek ide hlavne o to, aby bola mama v obklopení svojej rodiny, aby sa cítila dobre a aby bol pre ňu tento deň sviatočný...
O matkách sa hovorí sa, že kvôli svojmu dieťaťu dokážu aj nemožné a že neexistuje úprimnejšia a silnejšia láska, ako láska matky k dieťaťu. Niekedy však na tento fakt zabúdame a berieme ho ako samozrejmosť.
Deň matiek nám má pripomenúť toho najdrahšieho človeka, ktorý nám dal život, liečil rany na tele aj duši, podporoval nás v správnych rozhodnutiach a vyhováral tie nesprávne.
Redakcia NUlife.sk