Po minuloročnej výstave Umelcova (ťažká) batožina, Arnold Peter Weisz-Kubínčan (1898 - 1945), v Slovenskej národnej galérii, pokračujeme v rozprávaní neobyčajného príbehu tohto autora – tentokrát digitálne. Oddelenie lab.SNG vytvorilo interaktívnu mapu, ktorá ukazuje Kubínčanovo putovanie a pomocou autoportrétov ilustruje umelcovu psychiku aj ducha doby medzi dvoma svetovými vojnami. Kubínčanov komplikovaný a dojemný príbeh môžete bližšie spoznať na www.kubincan.sng.sk.
Arnold Peter Weisz-Kubínčan bol slovenský maliar židovského pôvodu, ktorý ako 47 -ročný zahynul pravdepodobne v krutých podmienkach koncentračného táboru Sachsenhausen. Jeho diela, z ktorých mnohé boli počas holokaustu zničené, sú považované za jedny z najoriginálnejších výtvarných prejavov v slovenskom medzivojnovom umení
Arnold Peter Weisz-Kubínčan bol maliar nomád a svoj neľahký život priam asketicky zasvätil tvorbe. Nedávno objavená umelcova pozostalosť odkryla mnohé slepé miesta jeho života a kľúčovú rolu, ktorú v ňom zohrala láska. Príbeh Arnolda Petra Weisza-Kubínčana je o neustálom putovaní, hľadaní a skúmaní vlastného vnútra. Umelcova tvár na desiatkach autoportrétov ukazuje neľahkú cestu plnú pochybností a strádania. Aj keď bol Kubínčan skôr samotárom, ľudská blízkosť, vzájomná pomoc a inšpirácia sú pre jeho príbeh kľúčové.
Viac než 400 diel Arnolda Petra Weisza-Kubínčana si môžete pozrieť a stiahnuť vo vysokom rozlíšení na www.webumenia.sk. Výstavu z roku 2019 si môžete pripomenúť tu.
Neviem, kam ideme, ale ja sa už odtiaľ nevrátim. Ty sa však určite vrátiš, vezmi si kufor, všetko v ňom je tvoje.
(Arnold Peter Weisz-Kubínčan)
rNUlife.sk / Klára Hudáková, PR SNG