K premiérovi mieri ďalší otvorený list. Iniciatíva Zachráňme gastro vyžaduje dočasne znížiť DPH, ako je v okolitých krajinách, minister financií odkazuje jasné nie

V zlých časoch žijeme z úspor, ktoré sme si odkladali počas hojnosti. Preto treba sporiť a odkladať. Často ako občania počúvame tieto rady od ekonomických expertov. Zástupcovia reštaurácií, kaviarní, hudobných klubov a podobných prevádzok z celého Slovenska sa obracajú na premiéra Igora Matoviča a vládu SR (ministra financií Eduarda Hegera a ministra hospodárstva Richarda Sulíka) s konkrétnym návrhom na pomoc reštauráciám. V otvorenom liste popisujú svoju situáciu spôsobenú zhoršovaním epidemiologickej situácie a následným sprísňovaním opatrení. Gastro biznisu dramaticky klesajú tržby a pociťujú veľký úbytok hostí. Navrhujú dočasne znížiť DPH. Minister odpovedá NIE.

Koronavírus na Slovensku: Gastronómia žiada nižšiu DPH - Ekonomika SME

Bez hostí. Také bolo leto pre väčšinu reštaurácií. Takmer dve tretiny z nich mali menšiu návštevnosť ako vlani v lete. Iba 32 percent podnikov dosiahlo minuloročnú úroveň. Ukázal to prieskum iniciatívy Pomoc pre gastro. Tá upozorňuje, že podpora, čo štát ponúkal, nestačí. Mnoho reštauračných zariadení korona krízu neprežilo a skrachovali. Spochybňujú i výpočty Štatistického úradu SR, o poklese ekonomickej výkonnosti v danom segmente gastro a tvrdia, že situácia je oveľa dramatickejšia, ako sa zdá.

07.10.2020 TK Iniciatíva bez Covidu a Slovenská asociácia malých a  stredných podnikateľov - YouTube

Iniciatíva Zachráňme gastro! ponúka konkrétny návrh na pomoc reštauráciám, a to dočasné zníženie DPH na úroveň okolitých krajín EÚ. V otvorenom liste žiadajú, aby bola pre gastro segment dočasne znížená na 5 percent po vzore Rakúska, Česka a Nemecka.

Ďalšie zatvorenie reštaurácií by pre mnohé znamenalo definitívny koniec. Pre krach by prišli o prácu tisíce ľudí. "Je dôležité, aby štát čím skôr pripravil avizovanú schému pomoci. Nižšia sadza DPH či oslobodenie prepitného od daní a odvodov sú dobrými nástrojmi,“ povedala hovorkyňa iniciatívy Magdaléna Koreny. Cieľom opatrení by podľa nej malo byť zvýšenie tržieb reštaurácií a podnikov so stravovacími službami. Tak či tak návrat na úrovne spred pandémie bude podľa Koreny trvať niekoľko rokov.

Gastro prevádzky sú zúfalé a žiadajú o pomoc. Minister financií ju však  odmieta | TVnoviny.sk

Minister financií tvrdí, že sme stále v "búrke", napriek tomu gastro podľa neho zaznamenalo pomerne rýchly návrat.

Minister financií Eduard Heger (OĽANO) stále trvá na tom, že DPH nie je adresným riešením. Gastro zároveň podľa neho nie je momentálne segmentom, ktorý by potreboval pomoc.

Heger o turizme: Nižšia DPH a rekreačné poukazy nie sú adresný nástroj -  Ekonomika SME

Reštaurácie poukázali na to, že na jar museli prevádzky zavrieť a v súčasnosti po dvoch mesiacoch takmer "normálu" musia opäť obmedziť počet hostí, nepovoliť oslavy, posadiť hostí v rozostupoch a poslať ich domov o desiatej večer. "Tržby nám dramaticky padajú a pociťujeme veľký úbytok hostí," upozornili s tým, že v tomto segmente to vyzerá výhľadovo ešte horšie ako počas prvej vlny pandémie.

"V tomto momente si myslím, že oni práve nie sú ten segment, ktorý by potreboval pomôcť, samozrejme, úplne rozumiem, že majú nižšie tržby, a to budú musieť ešte chvíľu vydržať, ale povedzme si na rovinu, nižšie tržby má aj štát. Výrazne nižšie," zdôraznil.

V súvislosti so znižovaním DPH podotkol, že to nie je adresný nástroj. "DPH nie je nástroj na pomoc. Je to nástroj na výber daní," dodal minister, podľa ktorého sú na opatrenia určené výdavky. V tejto súvislosti spomenul napríklad schému kurzarbeit.

„Ak chceme sektoru pomôcť, potrebujeme nájsť adresné riešenie, aby sme pomohli práve tým najzraniteľnejším najviac. Preto si myslím, že znižovanie dane z pridanej hodnoty v tomto sektore nie je najlepšia pomoc,“ dodal.

Nižšia daň v nedohľadne

Tržby reštaurácií boli počas tohto leta naďalej pod úrovňou minulého roka. Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska predpokladá, že počas letnej sezóny klesli tržby reštaurácií medziročne o 10 až 20 percent. „Reštaurácie bojujú s nákladmi, ktoré museli platiť počas obdobia, keď nemohli otvoriť svoje prevádzky,“ hovorí generálny manažér asociácie Marek Harbuľák.

"Na vstupe majú gastro prevádzky veľkú časť potravín so zníženou sadzbou DPH na 10 percent, preto odvádzajú vyššiu daň,“ ozrejmuje Harbuľák. Nižšia daň by pomohla gastro prevádzkam najmä v tom, že by dokázali vykompenzovať rast nákladov, vysvetľuje, a to napríklad mzdy zamestnancov. Náklady pritom reštauráciám ešte len stúpnu. Minimálna mzda sa má od budúceho roka zvýšiť z 580 eur na 623 eur. „Samotná minimálna mzda je však len jedným z problémov, druhým sú príplatky za prácu počas sviatkov a víkendov, ktoré výrazne zdražujú cenu práce práve v sektore gastro a v hotelierstve,“ hovorí Harbuľák.

Na Slovensku nebola doteraz prijatá účinná pomoc pre cestovný ruch, kde patria aj stravovacie služby. Práve tento sektor však patrí k tým najviac postihnutým pandémiou. "Apelujeme preto na predstaviteľov rezortných ministerstiev a snažíme sa presadiť účinné nástroje, ktorými sú napríklad zníženie DPH na stravovacie služby, nealkoholické nápoje a čapované pivo,“ hovorí prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Jana Shepperd. Slovensko je podľa nej jedinou krajinou z V4, ktorá nemá zníženú sadzbu dane na stravovacie služby.

Otvorený list poslalo premiérovi aj Zachráňme gastro

Celé znenie otvoreného listu zástupcov reštaurácií, kaviarní, hudobných klubov a podobných prevádzok združených v iniciatíve Zachráňme gastro! premiérovi Igorovi Matovičovi a vláde:​

Vážený pán predseda vlády, vážení členovia Vlády SR.

Opäť sa na Vás obraciame ako zástupcovia reštaurácií, kaviarní, hudobných klubov a podobných prevádzok z celého Slovenska.

Gastronómia patrí a bude patriť k pandémiou najviac postihnutým odvetviam – reštaurácie sme na jar museli zavrieť ako prvé, v lete sme nesmelo začali dýchať a dnes, po dvoch mesiacoch skoro „normálu“ opäť musíme z moci úradnej obmedziť počet hostí, nepovoliť v našich podnikoch oslavy, posadiť hostí v rozostupoch a poslať domov o 22:00. Tržby nám dramaticky padajú a pociťujeme veľký úbytok hostí. A to v situácii, keď to v našom segmente výhľadovo vyzerá ešte horšie, ako počas prvej vlne korony.

Písali sme Vám na jar, že v gastronómii nemôžeme rátať s odloženou spotrebou a ani s výrobou „na sklad“, ako pri stavbách, či výrobe áut. Obedy a večere, ktoré naši zákazníci tento rok nezjedli a nápoje, ktoré nevypili, sú navždy preč. Gastronómiu nevieme vykonávať ako prácu z domu. Naše škody sú obrovské.

Sme pripravení uskromniť sa, ale i tak kriticky potrebujeme Vašu pomoc.

Vieme, že robíte čo je vo Vašich silách, aby ste postupne zavádzali stimuly a pomoc podnikateľom aj bežným občanom. Mnohé z nich sme čerpali, čerpáme a sme za ne vďační. Nie všetci ich však čerpať dokážu, a už dnes vieme, že táto pomoc nášmu prežitiu v akom – takom zdraví (nie, o ziskoch nie je ani reči) nebude stačiť, ani keď korona skončí. Máme preto pre Vás návrh, ktorým by sme spoločne predišli veľkej vlne bankrotov, konkurzov a následnému pádu mnohých pridružených firiem. Všetky tieto podnikateľské tragédie by boli nepochybne spojené s bolestným prepúšťaním našich zamestnancov, pričom prepúšťanie sa už deje a bez prijatia týchto opatrení bude v blízkej dobe prepúšťanie súčasťou každej gastro prevádzky.

Okrem kompenzácií na pokles tržieb, zamestnancov doma a nájmy potrebujeme niečo omnoho plošnejšie, čo nakopne spotrebu znížením cien, ale najmä pomôže nám vytvárať si z tých skromných príjmov, ktoré nám ostali, vankúš, aby sme nemuseli zatvárať prevádzky a rozpredávať inventár ešte pred koncom roka.

Prosíme Vás o pomoc, ktorá bude skutočnou pomocou aj pre malú reštauráciu či stánok s langošmi v Revúcej, či Svidníku bez vypĺňania papierov, ktoré, ako sami vidíte, mnohým z nás nejde.

Postrehli sme vyjadrenia pána ministra financií Hegera, ktorý má na naše návrhy dva argumenty (a na obe máme odpovede):

Argument 1: V EÚ nie je možné zvýhodňovať jeden segment nižšou daňou (naša odpoveď: už pred krízou bola DPH viacsadzbová vo všetkých krajinách EÚ, vrátane SR; reštauračné stravovanie, na rozdiel od Slovenska, je takmer všade v nižšej sadzbe; počas krízy viaceré krajiny pomohli reštauračnému sektoru dočasným znížením DPH, medzi inými aj Nemecko, Rakúsko a Česko – nie je pravdepodobné, že všetky tieto štáty dlhodobo porušujú pravidlá EÚ)

Argument 2: Úľavy pýtajú aj gastroprevádzky, ktoré ich nepotrebujú, lebo nie sú postihnuté. Preto ministerstvo (?) pripravuje iné, adresnejšie opatrenia (naša odpoveď: nepoznáme prevádzku nepostihnutú obmedzením otváracích hodín, nulovým cezhraničným turizmom, zákazom osláv, zavedením home office práce v biznis centrách a pod. O konkrétnych cielených opatreniach pre reštaurácie sme zatiaľ nič konkrétne nepočuli ani my, ani ostatní členovia komunity, a to sme povinne zo zákona zatvárali podniky už 12. marca a dnes je 6. október).

Zníženie sadzby DPH je pomoc, ktorú môžu v našom odvetví čerpať úplne všetci, nevyžaduje si žiadnu administratívnu náročnosť, nie je potrebné vytvárať komplikované schémy, bude financovaná z budúcich obratov a veľmi efektívne pomôže prežiť zdravým firmám. Bude potom na každej prevádzke, či zníži ceny a pokúsi sa o väčší dopyt, alebo ceny ponechá a zvýši si maržu. Je to fér pre všetkých, nikto nebude zvýhodnený a takto získané prostriedky pomôžu vrátiť naše gastro do normálu, od ktorého je už od marca veľmi ďaleko. Preto podporujeme aj veľmi užitočné návrhy a iniciatívu Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska.

Vážený pán premiér,

žiadame Vás, aby ste sa po vzore Rakúska, Česka a Nemecka zasadili o dočasné zníženie našej DPH na 5 %. Poľsko ani Maďarsko tu nespomíname, tieto krajiny majú nízku DPH už veľmi dlho. Áno, reštaurácie na Slovensku ako jedny z mála v Európe platia najvyššiu sadzbu tejto dane. A my sme pripravení ju platiť zas, len nesmieme dovtedy skrachovať.

Prosíme Vás v tejto veci o stretnutie a prajeme Vám a Vašim kolegom v týchto ťažkých časoch veľa síl.

  • Pod otvoreným listom sú podpísaní:
    Beer group SK, Linda Záhorcová
  • Bencik Culinary Group, Miriam Benčíková Kušnírová
  • Bistro St. Germain, Miroslav Masiarčin
  • Campari pizza, Eva Hromadová
  • Chefgroup, Milan Zekucia
  • Dolnozemská krčma, Silvia Roskošová
  • Fertucha, Biba Bilčíková
  • Gatto Matto, Maxim Blahovec
  • Kafe Scherz, Martin Kamenský
  • Krone Svätý Jur, Michal Kovačik
  • Medusa, Peter Štecko
  • Mondieu, Le Bistro, Republika Východu, Norbert Longauer
  • Slovak pub, Martina Hlinová
  • The Velvet, Franky B. Benian
  • Next Apache, Ben Pascoe
  • NuSpirit bar, Martin Dobiáš
  • NYC Corner, Oto Kona
  • RD TRADE - Urban Bistro; Michalska Coctail Room; Ciao Papa, Ján Hruboš
  • Pho, Thao Huong Šimeková
  • Pod kamenným stromom, Marek Kliman
  • Soho, Martin Rohoška
  • Soupa, Martina Felix Maženská
  • Tatami / Koisushi, Martin Moncoľ
  • Terkov gastro, Peter Terneny
  • Trojka, Maria Ranincova
  • Victoria reštauránt, Ľubomír Mihálik
  • partner iniciatívy: menucka.sk, Kamila Slašťanová

rNUlife.sk / podklady od Ľudovít Tóth, event2all

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.