Hoci pandémia škrtla nejedno kultúrne podujatie, organizátori každoročného festivalu DAAD sa s plným rešpektom nevzdali pôvodných plánov a v jednom festivale uskutočnili dva. Oslavu dobrej architektúry a dizajnu presunuli na jeseň a spojili ju s festivalom DAAF – Dni architektúry a filmu.
AKTUÁLNE INFO K DAAD/DAAF 2020
SÚČASNÁ SITUÁCIA A VZNIKNUTÉ OKOLNOSTI S DODRŽIAVANÍM NARIADENÍ ORGANIZÁTOROV FESTIVALU DAAD VIEDLI K VIACERÝM ROZHODNUTIAM: PLÁNOVANÝ TERMÍN FESTIVALU (26.10 - 01.11.), SA NEMENÍ A ROVNAKO SA NEMENÍ OBSAH A PROGRAM. MENIŤ SA BUDE FORMA: ONLINE.
Pre potreby konania festivalu bude zriadene štúdio festivalu DAAD, odkiaľ sa budú jednotlivé časti programu vysielať naživo do online priestoru. Prednášky a prezentácie budú prenášané na územie Slovenska a do zahraničia prostredníctvom fcb daad, filmy budu streamované len na územie Slovenska, kvôli licenčným zmluvám. Prezentácie a diskusie budú uvádzané moderátorom, aby sa zachoval kontinuálny priebeh podujatia v zmysle programu.
Festival DAAD sa prvý raz uskutočnil v roku 2010, jeho iniciátormi a organizátormi boli architekti Táňa Kollárová a Števo Polakovič. Hlavnými aktérmi DAAD sú domáci a zahraniční architekti, ktorých tvorba razí cestu vpred a prináša odpovede na aktuálne sociálne, environmentálne a kultúrne otázky. DAAF sa k DAAD pridali neskôr ako jesenný pendant s komornou atmosférou prítmia kinosály, ktorej plátno obsadia dokumentárne filmy o architektúre, jej tvorcoch a príbehoch miest. Tento rok má DAAF tretie výročie. Kým DAAD sídlilo v Primaciálnom paláci, DAAF si zvolilo komornejší Pistoriho palác a jeho Kino Film Europe. Tento rok si spojené festivaly za centrálu vybrali Pistoriho palác, ktorý pre jednotlivé prezentačné aj výstavné formáty festivalu prináša nové perspektívy.
Nebudú chýbať live vystúpenia zahraničných hostí
Kým po minulé roky sa program DAAD opieral najmä o zahraničných spíkrov, tento raz bude mať rozsiahly priestor domáca architektonická tvorba. Napriek rizikám cestovania však na DAAD nebudú chýbať živé vystúpenia niektorých zahraničných hostí, doplnia tak live stream prezentácie tých ostatných.
Prvý večer bude ako zvyčajne patriť formátu EGO, ktorý predstavuje výrazné postavy slovenskej architektúry. Tento rok to bude dvojica Ján Studený a Peter Stec. Do spolupráce sa pustili pomerne nedávno, no každý z nich má vlastnú históriu pozoruhodných úspechov. Slávnostné otvorenie festivalu je vždy spojené s vystúpením osobností mimoriadneho významu, tento raz to bude český architekt Josef Pleskot.
Ďalšie dni sa na DAAD stretneme s radom pozoruhodných hostí. Zo Slovenska je to napr. košický architekt Tomáš Boroš, architekti zo štúdia GRAU, Irakli Eristavi z prešovského ateliéru zerozero či bratislavské ateliéry Plural, GutGut a N/A. Z českej scény to bude známy publicista a kurátor Adam Štěch alebo mladý dizajnér Jiří Krejčiřík a dizajnér i kurátor Maroš Schmidt. Medzinárodné dianie budú reprezentovať architekti Samuel Barclay z indického ateliéru Case Design, Londýnčania Caruso St John Architects, ďalej André Kempe z ateliéru Kempe Thill z Rotterdamu, talianska architektka Francesca Torzo a slávny portugalský architekt, nositeľ Pritzkerovej ceny Eduardo Souto de Moura.
Výstavné formáty festivalu DAAD
Opäť sa môžeme tešiť na Super Design Studio, nie však v honosných komnatách Primaciálneho paláca, ale v priestoroch Pistoriho paláca. Výstava je koncipovaná ako digitálna projekcia, kde sa na štyroch miestach predstavia štyri rôzne sféry – súťažné projekty Metropolitného inštitútu Bratislavy, študentské práce vybraných vertikálnych ateliérov FAD STU, výskumný aktivizmus Čierne diery a prehliadka diel nominovaných na CE ZA AR 2020. V Pistoriho paláci bude aj pravidelná výstava Development, ktorá približuje aktuálne developerské dianie v hlavnom meste.
Open Design Studio na pôde Fakulty architektúry a dizajnu STU bude prezentovať záverečné práce čerstvých absolventov štúdia architektúry a dizajnu.
DAAF predstaví projekciu 8 dokumentov
Budú, samozrejme, o architektúre a jej vplyvoch na krajinu a životy ľudí. Popri snímkach z Poľska, Francúzska, Švajčiarska a USA si diváci môžu pozrieť aj unikátne dokumentárne filmy z domáceho prostredia, napr. Ikony.
DAAD a DAAF 2020 sa koná pod záštitou Ministerstva kultúry, BSK, primátora Matúša Valla, starostky Zuzany Aufrichtovej a v spolupráci s VŠVU, Fakultou architektúry a dizajnu STU, BKIS, Slovenskou komorou architektov a Spolkom architektov Slovenska.
Hlavní hostia DAAD 2020
rNUlife.sk / DAAD a DAAF