Tento krok má posilniť „jej organizačnú nezávislosť“, pretože neustále sa scvrkávajúci sa projekt žiada o súhlas príslušných regulačných orgánov. "Nový názov, Diem, ktorý v latinčine znamená „deň“, odráža rastúcu vyspelosť a nezávislosť projektu“, uviedol výkonný riaditeľ asociácie Diem Stuart Levey.
Pritom vôbec nie je jasné, ako nový názov kryptomeny podporí nezávislosť tohto ťažko skúšaného projektu. Je zrejmé, že Facebook nezískal toľko podpory k Libre či Diem, ktorý sa zmenil v pôvodných cieľoch i rozsahu od verejného ohlásenia spustenia v polovici roku 2019. Partneri z projektu odišli, detaily sa posunuli a zákonodarcovia plány kritizovali. Facebook napriek tomu naznačil, že bude pokračovať v projekte, ktorého ambície sa časom už zmenšili.
Minulý týždeň denník The Financial Times informoval, že projekt by sa mohol spustiť už v januári v obmedzenejšej podobe, ako sa plánovalo. Kryptomena bude pravdepodobne krytá jedna k jednej s americkým dolárom, uviedol denník, namiesto toho, aby navrhoval viac stable coinov v jednej mene krytých hlavnými menami. Stable coin je kryptomena, ktorá spája svoju trhovú hodnotu s externým zdrojom, ako je dolár.
CEO Stuart Levey sa však nateraz už odmietol podrobnejšie vyjadriť k termínu spustenia Diemu.
Kryptomena Libra / Diem bola navrhnutá s cieľom uľahčiť ľuďom a podnikom bezpečné posielanie peňazí do celého sveta. Na rozdiel od bitcoinu a iných kryptomien, ktoré môžu byť veľmi volatilné a špekulatívne, má byť Diem krytý vládnou menou. To znamená, že niektoré coins ponúkané skupinou by slúžili napríklad ako ekvivalentná hodnota amerického dolára, niektoré ako ekvivalentná hodnota eura.
Začiatkom tohto roka spoločnosť Facebook premenovala svoju digitálnu peňaženku z Calibry na Novi. Novi umožní ľuďom posielať si peniaze navzájom v aplikácii alebo cez Facebook Messenger či WhatsApp.
V skutočnosti to nie je kryptomena Facebooku. Je to projekt asociácie Diem, ktorú Facebook pôvodne založil ako asociácia Libra. Asociácia, ktorá bude slúžiť ako správca, menový orgán pre kryptomenu. Tvrdí, že jej účelom je „zmocniť sa miliardy ľudí“, pričom uviedla, že až 1,7 miliardy dospelých užívateľov je bez bankových účtov, ktorí by túto menu mohli začať používať.
Asociácia Diem je nezávislá skupina organizovaná Facebookom za účelom správy digitálnych mien, ktorú pôvodne zakladalo ako Libru 28 členov. Medzitým pre neustále problémy autorít so schválením pre bezpečnosť projekt opustili PayPal, eBay, Stripe, giganti platobných kariet Visa a Mastercard, Mercado Pago, Priceline, Kayak či OpenTable Medzi súčasných členov združenia okrem Facebooku patria Andreessen Horowitz, Coinbase, Spotify, Lyft a Uber.
Ale jedno je isté, že Facebook má stále svoj vlastný enormný záujem o svoju vlastnú digitálnu hotovosť. Sociálna sieť fungovala zhruba štyri roky s virtuálnou menou s názvom Credits, ktorá predchádzala Diemovi a ktorá umožňovala platby za hry hrané na Facebooku. Mark Zuckerberg, generálny riaditeľ Facebooku, uviedol, že "posielanie peňazí online by malo byť také jednoduché ako posielanie fotografií". Diem je navrhnutý tak, aby ľuďom uľahčil a zlacnil prevod peňazí online, čo by tiež mohlo prilákať nových používateľov na sociálnu sieť. Zuckerberg ale pripustil, že to, že ľudia budú používať Diem kryptomenu, by Facebooku pravdepodobne prospelo, pretože by reklama na sociálnej sieti bola ešte žiadanejšia, a teda pre užívateľov aj drahšia.
Kryptomeny sa delia na BTC a alternatívne kryptomeny a zároveň na coiny a tokeny. Token nemá vlastnú sieť a využíva niektorú z platforiem, ktorá bola na tieto účely vytvorená (ETH..). Všetky kryptomeny, vrátane informácie, či ide o coin alebo token, nájdete na tejto stránke.
rNUlife.sk / cnbc.com, kryptomagazín