Česká republika má nový zápis v svetovom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. S názvom Ručná výroba ozdôb z fúkaných sklenených perál na vianočný stromček tam patrí od 17. decembra 2020. Tento špecifický druh sklárskeho remesla aj po vyše sto rokoch tradičnými ručnými technologickými postupmi udržuje kreatívna rodinná dielňa Rautis v podkrkonošskej obci Poniklá, o ktorej prvá zmienka pochádza z roku 1354.
Firma Rautis je jediný výrobca fúkaných dutých a krehkých sklenených perličiek na svete. Ich pôvodnú technológiu dnes pozná len niekoľko ľudí. Kedysi to bola veľmi obľúbená ľudová tvorba. Jej začiatky sú spojené s tradíciou módneho zdobenia vianočných stromčekov v Európe na konci 19. storočia. Vtedy sklári v oblasti Jizerských hôr a Podkrkonošia, ktorí vyrábali fúkané perly pre bižutérny priemysel, si z drôtikov a zbytkov perál v domácnosti tvorili rôzne ozdoby na vianočný stromček. Čiže popri fúkanej výrobe guľatých, podlhovastých či hruškových tvarov malých a väčších perličiek z číreho, farebného, hladkého alebo vrúbkovaného skla, ich povrchového maľovania a použitia na náhrdelníky, brošne a ihlice do klobúkov, na ozdobu krojov a kostýmov či ako náušnice, dostali nové uplatnenie počas vianočných sviatkov. Rástla obľuba miniatúrnych trblietavých perličkových ozdôb v podobe zvončekov, snehových vločiek, hviezdičiek, anjelikov, bábik, kočiarikov, rozprávkových postáv, zvieratiek, lokomotív či lietadiel a preto sa ich výroba veľmi rozšírila.
Od tej doby sa perly z rôzneho skla nielen fúkali, ale aj striebrili, farbili, rezali, navliekali na drôtiky a formovali do najrozmanitejších tvarov. Do práce sa zapájali celé rodiny a od jednoduchých výtvorov sa navliekači od detí až po starých rodičov postupne prepracovávali k zložitejším vynálezom. Vraj začiatkom 20. storočia sa v okolí Poniklej perlarinou živilo vyše 400 rodín a v 30. rokoch tieto jedinečné ozdoby vyvážali do celého sveta. V súčasnosti je to už iba zásluhou spoločnosti Rautis manželov Kulhavých, ktorým sa začiatkom 21. storočia podarilo zachrániť prevádzku manufaktúry. K pôvodným klasickým výrobkom pribudli nové, vzorkovník Rautisu obsahuje takmer 20 tisíc typov vianočných ozdôb rôznych tvarov, farieb a veľkosti.
Unikátnu podnikateľskú manufaktúrnu výrobu firmy Rautis možno navštíviť celoročne i počas víkendov, okrem 24., 25. a 31. 12, 1. 1. a Veľkonočného pondelka. Pri exkurzii návštevníci uvidia celý proces výroby od ručného fúkania sklenených perličiek cez striebrenie a farbenie až po záverečnú montáž. Pod odborným vedením si v kreatívnej dielni možno vyskúšať vlastnú fantáziu a zručnosť pri tvorbe svojej ozdoby.
Fínska tradícia saunovania bola zapísaná na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Rozhodol o tom medzivládny panel tejto Organizácie OSN pre vzdelanie, vedu a kultúru. K dedičstvu sa viažu aj zvyky a tradície, ktoré sú vo Fínsku so saunovaním spojené. Návštevy sauny sú ospevované v piesňach sú súčasťou legiend.
Medzivládny výbor UNESCO v stredu rozšíril zoznam o 18 položiek, medzi ktorými je príprava a konzumácia kuskusu, remeselná výroba hodiniek vo Švajčiarsku a Francúzsku, tradičné dostihy dromedárov v Spojených arabských emirátoch a Ománe či preteky v kosení lúk v Bosne a Hercegovine. Pribudla naň tiež tradícia výroby benátskych sklenených perál.
Vytvorenie zoznamu nehmotného dedičstva bolo schválené v roku 2003 a aktuálne sa na ňom nachádza zhruba 500 položiek. Na listine sú tradície, remeslá, obyčaje či folklórne prejavy z celého sveta.
Pavol Erdziak / rNUlife.sk