Už od dnes (5.10.2021) si môžete prísť pozrieť novú výstavu mladej expresívnej maliarky z kosovskej Prištiny Albany Ejupi s názvom Túžba po intimite. Výstava Túžba po intimite Albana Ejupi bude sprístupnená od 5. októbra do 28. novembra 2021 v Danubiana Meulensteen Art Museum v Bratislavskom Čunove.
„Chcela by som pochopiť, čo to znamená byť človekom,“ hovorí Albana Ejupi. Zdá sa, že všetky jej diela sa točia okolo tejto ústrednej otázky nášho bytia. Výsledný svet jej malieb je dôverný a emocionálny, provokatívny a prinášajúci výzvy, ale aj tajomný a záhadný. Táto mladá umelkyňa si už vytvorila jedinečný vizuálny jazyk, aby mohla skúmať seba a podmienky človečenstva. Témy, ktorými sa zaoberá – potešenia a bremená telesnosti a sexuality, krása a bolesť veku a rozkladu – sú také staré ako ľudstvo samo. Jej maliarske techniky svedčia o odbornosti a precíznosti, ale aj o jej otvorenosti voči umeleckému experimentu (napríklad dômyselné použitie piesku ako maliarskeho média). Jej maľby vytvárajú svoju vlastnú realitu, zhusťujú skutočný svet, alebo ešte presnejšie, sú odvážnym pokusom vytvoriť ilúziu skrytej podstaty tela alebo tváre a prepožičať im umeleckú formu.[1]
Túžba po intimite z roku 2020 je jej posledná séria prác, ktorá zobrazuje dvojice v intímnej chvíli telesného spojenia. Táto séria obrazov kladie dôraz na obrysy a nesústreďuje sa na detaily. V porovnaní s jej predchádzajúcimi dielami používa jemnejšie farby. Láska a vášeň pre dvojice nevybledla, naopak, stala sa silnejšou, senzuálnejšou, hlbšou, hĺbavejšou a pre samotnú umelkyňu ešte zmysluplnejšou. Expresivita, známa z jej skorších prác, ustúpila hlbokému a intenzívnejšiemu momentu intimity. Expresívnosť okamžiku sa vytráca, avšak tá spojená s pretrvávaním sa prehlbuje.[2]
BiO
2012-2017 Akadémia výtvarných umení, Priština
2017-2018 Magisterský titul, Priština
2018 – 2021 Akadémia výtvarných umení, Viedeň
Žije a tvorí vo Viedni / Rakúsko.
DANUBIANA MEULENSTEEN ART MUSEUM
Necelých 20 km južne od Bratislavy sa nachádza jedno z najromantickejších múzeí moderného umenia v Európe – Danubiana Meulensteen Art Museum. Jeho zakladateľmi sú holandský zberateľ a podporovateľ umenia Gerard Meulensteen z Eindhovenu a slovenský galerista Vincent Polakovič. Od roku 2000, keď bolo múzeum otvorené, uskutočnilo desiatky výstav najprestížnejších osobností slovenskej, európskej a svetovej výtvarnej scény. (Joan Miró, Karel Appel, Sam Francis, Hermann Nitsch, Robert Doisneau, Walasse Ting, Jiří Georg Dokoupil, Jan Kaplický, Miroslav Cipár, Markus Prachensky, Ilona Kesserü Ilona, Rudolf Sikora,, Vladimír Kompánek, Peter Pollág, Dorota Sadovská a ďalší). Medzi mnohými domácimi a zahraničnými návštevníkmi, ktorí doposiaľ múzeum navštívili, nechýbali ani viaceré kráľovské návštevy a mnohé osobnosti kultúrneho a spoločenského života. Jedinečná poloha múzea nachádzajúceho sa na hraniciach troch štátov a predovšetkým mimoriadne citlivé prepojenie s okolitou prírodou a riekou Dunaj, poskytuje návštevníkom neopakovateľné pohľady nielen na vystavované výtvarné umenie, ale predovšetkým na flóru a faunu, ktorá je na polostrove umenia v každom ročnom období jedinečná. V priľahlom sochárskom parku môžu návštevníci vidieť diela viacerých osobností, akými sú napríklad El Lissitzky, Magdalena Abakanowicz, Jim Dine, Hans van de Bovenkamp, Jozef Jankovič, Arman, J. C. Farhi, Vladimír Kompánek, Peter Pollág, či Rudolf Uher. Novinkou je aj promenáda na streche, kde najmä pohľad na Bratislavu a majestátny Dunaj býva pri západe slnka nezabudnuteľným zážitkom. Prehliadku múzea, ktoré sa po svojej veľkorysej dostavbe podporenej Vládou SR stalo novým symbolom modernej Bratislavy, dnes odporúčajú najprestížnejšie svetové bedekre a sociálne portály.
Dovidenia pri Dunaji, priatelia!
[1] Günther Oberhollenzer „Massy Bodies, Enquiring Faces, and Sexual Beings – The Gripping and Merciless Human Portraits of Albana Ejupi“
[2] Penesta Dika „Albana Ejupi’s nudes and love couples deal with sexuality and the challenge of isolation“
Viac na:
https://www.facebook.com/danubianamuseum/
https://www.albanaejupi.com/copy-of-exhibitions
rNUlife.sk / Lenka Krčmárová, PR