Unikátny dokument Karel prináša veľmi osobný pohľad na posledný rok života legendy populárnej hudby Karla Gotta. Projekcia sa uskutočnila za prítomnosti tvorcov dokumentu, spevákovej manželky Ivany a pozvaných hostí.
„Veľmi ma teší, že sme dnes v Bratislave. Karel miloval Slovensko a chodil sem veľmi rád. Prial by si, aby dnešný večer bol oslavou života, aby ste neboli smutní, aby ste sa bavili a spomínali naňho s láskou," povedala pred uvedením filmu Ivana Gottová. Poďakovala sa realizačnému tímu, ale najviac generálnemu partnerovi filmu Milanovi Fiľovi za jeho dlhoročnú podporu, priateľstvo a priazeň. Pripomíname, že Milan Fiľo sa považuje za kráľa papiera, mecenáša športu, filantropa, ale hlavne za nekompromisného Mečiarovského privatizéra a politického chameleóna. Slovenský čech žijúci v Prahe.
Autorkou dokumentu je renomovaná režisérka Olga Malířová - Špátová, ktorá nakrúcala portrét Karla Gotta počas posledného roku jeho života a úplne na obraz a podľa predstáv Ivanky, čím je film značne ovplyvnený. S kamerou sa vydala na miesta, ktoré boli v jeho živote kľúčové. Divák tak uvidí jeho pražskú vilu Na Bertramce, stane sa súčasťou rodinných Vianoc na chalupe a navštívi aj dedinku, kde Karel Gott vyrastal a kam ho to na sklonku života ťahalo. V celom filmovom portréte nechýba Karlov povestný humor, ale tiež pokora a nadhľad. Vo filme ho sprevádza jeho manželka Ivana a tiež dcéry Charlotte Ella a Nelly Sofia. Karel odkrýva aj svoj vzťah s nemanželskou dcérou Luciou, ktorá v dokumente vystupuje romanticky so svojimi deťmi, ale s viac menej zatajenou minulosťou.
Film prostredníctvom Gottových spomienok rekapituluje jeho jednotlivé životné etapy. Spomína na chvíle obrovskej slávy doma aj v zahraničí, vysvetľuje, prečo sa rozhodol neemigrovať. Otvorené výpovede sprevádzajú nesmrteľné pesničky a archívne zábery. Opisuje aj obdobie normalizácie, počas ktorej podpísal Antichartu a hodnotí, čo bolo z dnešného pohľadu správne, čo nie, čo by urobil inak. Samozrejme podpis anticharty pripisuje nevedomosti a "nahnatosti" ako podraz od súdruhov, u ktorých bol najmä obľúbeným vývozným artiklom a prinášač valút do socialistického Československa.
Film vznikol vďaka podpore prezidenta holdingu ECO - INVESTMENT a.s. Milana Fiľa, ktorý bol nielen jeho dlhoročným podporovateľom, ale aj osobným priateľom. „Dovolím si tvrdiť, že v posledných rokoch sa náš vzťah vyvinul do skutočného priateľstva. V minulosti sme spolu dokonca trávili dovolenky. Pamätám si na každú chvíľu s ním a spomienky na neho mi zostanú navždy v srdci," hovorí Milan Fiľo. „Celý život som obdivoval maestra Gotta a preto som sa rozhodol podporiť nakrúcanie filmu Karel. Prepája dve z mojich najväčších vášní a ambícií - umenie, jeho podporu a zachovanie Karlovho odkazu pre všetkých a navždy,“ vraví Milan Fiľo, priateľ Karla Gotta.
Prítomným hosťom Fiľo rozdal reklamné papierové taštičky s papierovými vreckovkami jeho firmy, keďže asi nesprávne predpokladal, že všetci budú plakať od dojatia.. no nestalo sa, a tašky sa povaľovali po odchode hostí po celej sále, ako danajský dar. Tak aj taká bola spomienka na "božského Káju".
rNUlife.sk / DM, tasr