V Čechách sa prvýkrát podarilo izolovať živý koronavírusový variant omikron. Národné referenčné laboratórium Štátneho zdravotného ústavu omikron kultivovalo zo vzorky od nakazenej ženy z Liberca, ktorá sa vrátila z Afriky. Tento prelomový úspech umožní vedcom spresniť vývoj antivirotík a predvídať správanie vírusu v populácií, uvádza portál iDNES.cz.
„Práca so živým vírusom je vždy lepšia, môžeme na ňom vykonávať testy. Predovšetkým ho charakterizovať antigénne pomocou monoklonálnych protilátok. Zistíme, čo naň pôsobí, môže sa upraviť ich koncentrácia a budeme vedieť, ako sa genotyp vírusu prejavuje navonok,“ povedala pre iDNES vedúca Národného referenčného laboratória Helena Jiřincová.
"Omikron je schopný obísť postinfekčnú imunitu, u tej postvakcinačnej to zatiaľ nevieme. Preto je kultivácia živého vírusu taká cenná – zmeria sa neutralizácia vírusu u pacientov s protilátkami získanými prekonaním choroby alebo po vakcinácii. Z toho sa potom dá usúdiť, ako sa omikron zachová v realite mesiaca predtým, než to zmeriame na reálnej populácii,“ tvrdí šéf Ústavu molekulárnej a translačnej medicíny a poradca AntiCovid tímu Fialovej koalície Marián Hajdúch.
Českí vedci zaslali živý vírus aj Svetovej zdravotníckej organizácii. „Niektoré európske laboratóriá písali, že budú mať živý vírus od európskej vzorky až za 14 dní. Preto je o vzorku taký záujem,“ potvrdila vedúca národného laboratória Jiřincová. Získať živý vírus nebolo jednoduché. Nie vždy sa dá klinicky získaná vzorka aktivovať, laboratórium mu však simulovalo podmienky, aké by mal v ľudskom tele.
,,Máme tu teraz vírusu toľko, že by dokázal nakaziť celú Českú republiku. Tým, že sme ho rozmnožili, máme dostatočný objem, aby sme vzorky mohli poskytnúť ďalej, napríklad Zdravotnému ústavu Ostrava alebo Ústavu organickej chémie a biochémie, kde hľadajú liečebné preparáty,“ dodala Helena Jiřincová pre portál.
Ak bude omikron nákazlivejší ako delta, no zároveň s miernejším priebehom, sám vírus by sa správal ako vakcína. V tomto sú však nielen českí vedci veľmi opatrní a ešte nie úplne vedia predpokladať vývoj situácie.
Údaje z Juhoafrickej republiky, epicentra prepuknutia omikronového variantu koronavírusu, neukazujú výsledný nárast hospitalizácií.
Predbežné údaje o vážnosti o nebezpečnosti variantu koronavírusu omikron sú „mierne povzbudzujúce“. Povedal to v nedeľu hlavný zdravotnícky poradca Bieleho domu Anthony Fauci, po zverejnení prvotných údajov z Juhoafrickej republiky, kde tento variant odhalili.
Hlavným poznatkom uvedeným v správe Juhoafrickej medicínskej výskumnej rady je to, že väčšina pacientov nepotrebuje kyslíkovú podporu a väčšinu pacientov do COVID oddelení prijali náhodne a to preto, že existovali iné zdravotné alebo chirurgické dôvody pre ich hospitalizáciu.
Variant koronavírusu omikron do nedele potvrdili v najmenej 15 štátoch USA a predpokladá sa, že tento počet bude rásť.
Južná Afrika to zvláda
Počiatočné údaje z veľkého nemocničného komplexu v Juhoafrickej republike ukazujú, že zatiaľ čo počet prípadov covid-19 vzrástol, pacienti potrebujú menej lekárskych zásahov. Informáciu priniesol portál Bloomberg.
Nemocničný komplex Tshwane District Hospital Complex v Pretórii zaznamenal medzi 14. novembrom a 29. novembrom 166 nových hospitalizácií, pričom v súčasnosti je na covidových oddeleniach 42 pacientov. Väčšina z nich pôvodne hľadala liečbu na choroby, ktoré nesúviseli s koronavírusom. Následne sa zistilo, že pri testovaní boli pozitívni.
Omikronový variant „je, zdá sa, prenosnejší ako iné,“ povedal v sobotu prezident Juhoafrickej republiky Cyril Ramaphosa pre Sunday Times.
„Prijatí pacienti do našich nemocníc sa nezvyšujú alarmujúcim tempom, čo znamená, že hoci ľudia môžu mať pozitívny test, do nemocníc ich neprijímajú vo veľkom počte,"povedal prezident.
Povinné očkovanie
Najväčší juhoafrický telekomunikačný operátor zavedie od januára politiku povinného očkovania pre zamestnancov a uviedol, že spoločnosť je pripravená prepustiť zamestnancov, ktorí nedodržiavajú pravidlá.
„Máme zodpovednosť zabezpečiť, aby sa naše pracoviská riadili najvyššími štandardmi zdravia a bezpečnosti, a to nás viedlo k rozhodnutiu zaviesť povinné očkovanie proti covid-19 pre našich zamestnancov,“ uviedol generálny riaditeľ operátora.
Situácia v Rusku
Dvom ľuďom, ktorí sa nedávno vrátili z Južnej Afriky, diagnostikovali prvé prípady omikrónového variantu v Rusku, uviedol v pondelok vo vyhlásení tamojší zdravotný úrad. Všetci občania prichádzajúci z južnej Afriky budú v karanténe v špeciálnom observatóriu, kde budú denne čeliť testovaniu PCR, uviedla agentúra.
Rusko denne čelí rekordným číslam v súvislosti s pandemickou situáciou v krajine. Viac sa v angličtine o aktuálnej pandemickej situácii v Rusku dočítate na : The Moscow Times.
Veľká Británia - Variant omikron sa rýchlo komunitne šíri, negatívny PCR či rýchlotest pri vstupe na územie Británie
Premiér Boris Johnson a minister zdravotníctva Sajid Javid potvrdili, že prekrývanie dýchacích ciest rúškom bude opäť povinné vo verejnej doprave aj v obchodoch. Sprísnili sa karanténne opatrenia pre cestujúcich do krajiny aj pre osoby, ktoré sa dostali do kontaktu s pozitívnym.
Všetky osoby prichádzajúce do Británie budú musieť od utorka pri vstupe do krajiny predložiť negatívny PCR test alebo rýchlo test nie starší ako 48 hodín! Opatrenie vstúpi do platnosti v utorok o 4.00 h miestneho času (5.00 h SEČ) a vzťahuje sa na zaočkované i nezaočkované osoby, sú dočasné a budú sa prehodnocovať podľa aktuálne pandemickej situácie. Každý človek prichádzajúci do krajiny musí po dvoch dňoch absolvovať PCR test a musí zostať v izolácii, až kým nemá negatívny výsledok tohto testu.
Koronavírusový variant omikrom potvrdili v Británii aj u osôb, ktoré nemajú žiadnu cestovateľskú anamnézu. To potvrdzuje komunitné šírenie tohto variantu, povedal v pondelok britský minister zdravotníctva Sajid Javid.
V Anglicku podľa Javida registrujú 261 prípadov, v Škótsku 71 a vo Walese štyri. Celkový počet v Spojenom kráľovstve je 336.
"Zahŕňa to prípady, ktoré nemajú spojitosť s medzinárodným cestovaním. Na základe toho môžeme usúdiť, že vo viacerých regiónoch Anglicka je komunitný prenos," povedal Javid poslancom v britskom parlamente.
Profesor Paul Hunter z Výchoodanglickej univerzity (UEA) v pondelok povedal, že omikron pravdepodobne predstihne variant delta a v období najbližších týždňov alebo mesiacov sa v krajine stane dominantným.
Rakúsko s pokutami
Rakúšanom, ktorí odmietnu povinné očkovanie proti koronavírusu, hrozí podľa návrhu zákona denníku Kurier pokuta 600 eur.
Pokuty môžu byť vymerané každé tri mesiace, pričom podľa denníka budú popierači očkovania potenciálne platiť až 2 400 eur ročne. Suma je nižšia ako povôdne navrhovali niektorí rakúski vládni predstavitelia.
Austrália stále opatrná
Austrálsky štát Nový Južný Wales uviedol, že sekvenovanie genómu potvrdilo ďalších deväť omikronových prípadov, čím sa počet lokálne získaných infekcií zvýšil na štrnásť.
Vlády niektorých austrálskych štátov pristúpili k sprísneniu kontrol na svojich hraniciach. Krajina tiež odložila plán, ktorý počítal s čiastočným znovuotvorením hraníc prvého decembra.
V Melbourne opäť protestovalo niekoľko tisíc ľudí proti povinnému očkovaniu. Z demonštrácií sa stali akcie, ktoré sa konajú každý týždeň a priťahujú aj priaznivcov krajnej pravice a konšpiračných teórií. Protiprotesty vyzývajú na zastavenie krajne pravicového hnutia v meste a na podporu očkovania.
V štáte Viktória, kde leží mesto Melbourne, sa vyžaduje plné očkovanie proti covidu-19 pre vstup do väčšiny reštaurácií aj obchodov.
Karanténa v Honkongu 21 dní
Honkong presunul viac ako tridsať krajín do vysokorizikovej kategórie za posledných desať dní kvôli variantu omikronu, vďaka čomu cestujúci z týchto miest strávili 21 dní v povinnej karanténe.
Návrat k normálu v Číne
Čínsky zdravotnícky expert identifikoval dve podmienky, za ktorých sa môže krajina vrátiť k „normálnosti“ a tvrdil, že by sa mala držať politiky „zero covid" v boji s omikronom, uviedol štátom podporovaný denník Global Times.
Predpoklady na návrat do normálu zahŕňajú faktor úmrtnosti na covid-19, ktorá musí klesnúť na 0,1 percenta, teda na podobné percento úmrtnosti na chrípku, povedal Zhong Nanshan, ktorý vedie čínsku vládnu pracovnú skupinu na boj s covidom.
Miera reprodukcie vírusu, teda miera toho, na koľko ľudí môže jeden pacient preniesť vírus - tiež musí zostať v rozmedzí od 1 do 1,5, povedal Zhong.
rNUlife.sk / idnes.cz, Bloomberg, Global Times, The Moscow Times, tasr, Trend, youtube