RTVS vyhlasuje 38. ročník Košického zlatého pokladu

Od 1. mája môžu autori a interpreti prihlasovať svoje vlastné, po slovensky spievané skladby do 38. ročníka renomovanej pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad 2022. Vyhlasovateľom a organizátorom súťaže je Štúdio RTVS Košice. Uzávierka je 31. augusta, finále sa uskutoční 22. októbra.

Pôvodná slovenská populárna hudba je neoddeliteľnou súčasťou národnej kultúrnej identity a RTVS sa ju snaží podporovať a rozvíjať aj prostredníctvom súťaže Košický zlatý poklad. Vytvára v nej priestor na propagáciu a prezentáciu autorským tímom, spevákom a skupinám, ktorí produkujú pôvodnú slovenskú populárnu hudbu.

Košický zlatý poklad 2021

"Presadiť sa v dnešnej silnej konkurencii s pôvodnou hudbou nie je vôbec jednoduché. Sám poznám mnoho kapiel a hudobníkov, ktorým sa to nepodarilo a predčasne ukončili sľubnú hudobnú kariéru. Košický zlatý poklad je preto vítanou pomocou začínajúcim muzikantom, a to nielen preto, že je to tradičná dlhoročná značka, ale aj preto, že má za sebou silného gestora – Rozhlas a televíziu Slovenska. Je tu teda pre najlepších možnosť prezentovať svoju tvorbu v éteri, na webe i na televíznej obrazovke. Verím, že aj tento rok bude rekordný záujem a že tí najlepší pôjdu v šľapajách tých najlepších z uplynulých ročníkov," povedal riaditeľ Štúdia RTVS Košice Jozef Puchala.

Na víťazov čakajú atraktívne finančné ceny 1.000 eur, 750 eur a 500 eur pre autorov troch najúspešnejších pesničiek a tiež Cena za najlepší piesňový text 200 eur. Novinkou aktuálneho 38. ročníka súťaže budú Cena Rádia Slovensko – garantovaný počet odohratí ocenenej skladby v programoch Rádia Slovensko a Cena východoslovenských internátnych rozhlasových štúdií – programová podpora ocenenej skladby v programoch troch štúdií: Rádio 9, ŠtuRko a Rádio PaF.



Autori a interpreti, ktorí sa chcú do súťaže zapojiť, môžu svoje súťažné skladby prihlásiť prostredníctvom formulára na stránke RTVS

Z prihlásených piesní vyberie výberová komisia začiatkom septembra dve skupiny postupujúcich piesní. Do prvej skupiny vyberie šesť, ktoré postúpia priamo do finále. Do druhej skupiny - do semifinálového kola súťaže vyberie najviac dvadsať piesní. Semifinálové kolo súťaže odvysiela 17. septembra 2022 Rádio Slovensko a šesť súťažných piesní s najvyšším počtom získaných SMS hlasov postúpi do finále na základe hlasovania poslucháčov. 

Pesničková súťaž Košický zlatý poklad vznikla v roku 1980 a je najdlhšie existujúcou súťažou tohto typu na Slovensku. Jej vyhlasovateľom a organizátorom je Štúdio RTVS Košice a od počiatku ponúka priestor na prezentáciu a propagáciu pôvodnej slovenskej populárnej hudby. Vo finálových kolách uplynulých ročníkov zaznelo dokopy 409 finálových súťažných piesní. K najznámejším interpretom, ktorí v Košickom zlatom poklade odštartovali svoju kariéru, patria Peter Nagy, Beáta Dubasová, No Name, Nocadeň, Marián Čekovský, Peter Cmorik, Iconito či Tomáš Buranovský. V roku 2021 v súťaži triumfovala kapela Sanchez Amsterdam s piesňou Motýle.

"Košický zlatý poklad ponúka tvorcom a interpretom slovenskej populárnej hudby skvelú príležitosť dať o sebe vedieť. Finalistom súťaže umožní konfrontovať svoju tvorbu s ďalšími súťažiacimi, zažiť jedinečnú atmosféru na profesionálne zorganizovanom podujatí, získať atraktívne ceny a programovú podporu v rozhlasovom a aj v televíznom vysielaní. Je to etablovaná renomovaná a z pohľadu histórie aj najdlhšie existujúca súťaž tohto formátu na Slovensku. Verím, že jej 38. ročník opäť osloví a priláka mnoho hudobníkov a textárov a možno aj vďaka nej vzniknú nové kvalitné pesničky. Som naozaj rád, že môžeme byť nápomocní pri zviditeľnení novej slovenskej hudby a spolu s organizačným tímom Košického zlatého pokladu sa na všetky prihlásené súťažné piesne veľmi tešíme," prezradil riaditeľ súťaže Juraj Hidvéghy.

rNUlife.sk / TS rtvs


Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.