Hrad Svojanov výstavou prezrádza, aký bol Rudolf II. mladík, kráľ a cisár

Jeden z najstarších a najzachovalejších kráľovských českých hradov je v Svojanove. S 26 metrovou hlásnou vežou od 13. storočia strážil údolie rieky Křetinky i obchodnú cestu spájajúcu Čechy s Moravou, Litomyšl s Brnom. Dominantná valcová veža sa hrdo týči uprostred hlbokých lesov.

Po zvládnutí strmých schodov sa z tejto rozhľadne možno kochať panoramatickým pohľadom na široké okolie a v opevnenom areáli na jedinú obnovenú gotickú záhradu v strednej Európe. Tá s vyhliadkovými altánkami je verejnosti prístupná, podobne ako vonkajšie hradby. Hlavné hradné nádvorie v lete spestrujú veľké víkendové historické a kultúrne podujatia, vnútorné priestory tri nové výstavy.       

Majestátny hrad Svojanov je jediný v Českej republike, ktorého architektúra je unikátnym mixom gotiky s empírovým slohom, teda od stredoveku po 19. storočie. Hrad s vnútorným nádvorím bol chránený až osem metrov širokými hradbami a rovnako silnou vonkajšou stenou starého paláca. V roku 1569 požiar zničil hrad, po ktorom nasledovala rozsiahla renesančná prestavba.

Počas 30-ročnej vojny hrad dobyli Švédi. Po požiari v roku 1842 starý palác prebudovali do podoby empírového zámku, renesančné krídlo zostalo zrúcaninou. Hrad má gotickú stĺpovú sieň, gotické podzemie s pivnicami zahalenými svojanovskými legendami a mučiareň s príslušným trýzniacim náradím. V dome zbrojnošov žila stredoveká hradná posádka, kde si možno obliecť drôtenú košeľu, prehliadnuť zbrane, brnenie i dobové stolové hry. Empírový palác je štylizovaný do druhej polovice 19. storočia, kedy bol hrad naposledy obývaný. Sú tam dámske a pánske salóny, spálne, pracovne, jedáleň s namaľovaným stropom, vybavenie kuchyne a ďalšie priestory hradných pánov. Unikátna je grafitová kachľová pec.

Túto turistickú trasu expozíciou o živote na hrade v druhej polovici 19. storočia spestruje letná výstava Korzety a doplnky. Teda možno vidieť čo mali dámy na sebe pod šatami koncom 19. a začiatkom 20. storočia.      

Multimediálna výstava Rudolf II. Cisár a kráľ je pri príležitosti 470. výročia narodenia a 410. výročia úmrtia českého kráľa a rímskeho cisára vo veľkých priestoroch bývalých konských stajní hradu. Netradične predstavuje život a skutky jedného z najvýznamnejších vládcov, keď sa Praha stala nielen cisárskym sídlom, ale aj európskym kultúrnym a vedeckým centrom. Odhaľuje rôzne tajomstvá panovníckeho života a predstavuje kuriózne exponáty vrátane alchymistického laboratória, kde sa robili pokusy výroby zlata.

Medzi raritné exponáty patria preparované zvieratá odeté do rôznych kostýmov (napríklad mačka – šľachtičná, hus – kuchárka, bažant – kardinál, kohút – generál) alebo zbierka polodrahokamov a mušlí.

Výstava je doplnená niekoľkými obrazovkami, s ktorých o pestrom živote a zbierkach hovorí Rudolf II. v podaní Jiřího Wericha Petráška, syna Jana Wericha známeho predstaviteľa Rudolfa II. vo filmoch Cisárov pekár a Pekárov cisár. Predstaví málo známu mladosť, keď ako mladý arcivojvoda Rudolf študoval 7 rokov na španielskom kráľovskom dvore v Madride. Návštevníci sa dozvedia dôležité aj menej známe fakty, napríklad o komplikovanom vzťahu s bratom Matejom, údaje o potenciálnych nevestách a skutočných milenkách, aj že jeho syn Julius Caesar d'Austria brutálne zavraždil mladé dievča.

Pomocou hologramov cisár predstavuje symboly majestátu - všetky svoje korunovačné klenoty a najdôležitejšie predmety zo zbierok. Rudolf II. bol známy svojou fascináciou alchýmiou a okultnými vedami, vášnivým obdivovaním umenia a zbieraním najrôznejších rarít. V expozícii možno nahliadnuť do kabinetu kuriozít a kunstkomory. V susednej sále je do 30. októbra výstava o populárnom arcibiskupovi Karlovi Otčenáškovi k jeho 100. výročiu narodenia a 10. výročiu úmrtia. Jeho život a prácu možno spoznať cez fotografie, dobové tlačové dokumenty aj osobné veci.       

Bezbariérový hrad Svojanov je majetkom susedného mesta Polička, ktoré od roku 2006 prevádza postupnú rozsiahlu rekonštrukciu. Bývalá pevnosť je už bezbariérová, má reštauráciu a penzión s kapacitou 62 miest. Jeho izby sú na prvom poschodí vstupnej budovy Empire, ktoré do roku 1910 slúžili úradníkom správy nehnuteľnosti. Sú vybavené nábytkom z prelomu 19. a 20. storočia, preto sa hostia môžu cítiť naozaj ako na hrade.      

Aj v Poličke môžu turisti chodiť po stredovekých hradbách. Tie sú unikátne, pretože komplex s 19 baštami meria 1220 metrov a patrí medzi najzachovalejšie systémy mestských opevnení v strednej Európe. Hradby obopínajú centrum mesta so štvorcovým námestím, kde je honosná radnica a mariánsky stĺp, ktoré patria k najvýznamnejším barokovým stavbám v Čechách.

Dominantou je i Kostol svätého Jakuba. Ten okrem vlastnej histórie je zaujímavý v súvislosti so svetoznámym hudobným skladateľom Bohuslavom Martinů, ktorý sa narodil 8. decembra 1890 v jeho veži a 11-ročné detstvo prežil vo výške 36 metrov nad zemou. Tam bývala jeho rodina, pretože otec Ferdinand bol zamestnaný ako povežný a mal za úlohu pravidelnými dvojhodinovými obchádzkami okolo bytu strážiť mesto pred požiarom, naťahovať vežové hodiny a zvoniť.

V akých ťažkých a skromných podmienkach žila päťčlenná rodina, to návštevníci zistia po zdolaní 192 schodov cez zvonicu. Obytná izbička je zanechaná v pôvodnom stave aj so strojom na šitie topánok, ktoré vyrábal otec. Mal pomocníka na rôzne práce aj sa s ním striedal v celodennom pozorovaní požiara, pomocník spal o poschodie nižšie v rohu pod hodinami. V malej rodinnej predizbe bola kuchyňa, sklad potravín i práčovňa, kde sa najviac zdržiavala manželka, ktorá mala pestúnku na starostlivosť o deti. Je zaujímavé dozvedieť sa ako do vežového bytu bolo zaistené pravidelné zásobovanie a likvidácia odpadu.     

rNUlife.sk / PAVOL ERDZIAK foto: Hrad Svojanov. svojanov.cz

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov
(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.