Bez účasti Zoltána „Zoliho“ Veresa si už Medzinárodné letecké dni SIAF ani nevieme predstaviť. V súčasnosti patrí k tým najzvučnejším menám v európskom letectve a leteckej akrobacii.
Doposiaľ nalietal viac ako 19 000 letových hodín na 120 typoch lietadiel - od malých akrobatických špeciálov až po najmodernejšie dopravné lietadlá typu Boeing. Je držiteľom oprávnenia pre vykonávanie leteckej akrobacie v nulovej výške a uznávaný právny expert v oblasti letectva. Nenechajte si ujsť jedinečný zážitok z jeho sólového vystúpenia na stroji EXTRA 330 SC, a to posledný augustový víkend, v dňoch 27. a 28. augusta na Letisku Kuchyňa v Malackách.
Stálica na SIAF-áckom nebi
Pravidelní návštevníci Medzinárodných leteckých dní SIAF dôverne poznajú Veresove akrobatické „dych-vyrážajúce“ manévre na oblohe i tesne nad povrchom vzletovej a pristávacej dráhy. Medzi jeho divácky najatraktívnejšie kúsky patrí vystúpenie, v rámci ktorého je v rýchlosti 400 km/h letiac dolu hlavou vo výške troch metrov schopný otočkou vo vzduchu preťať napnutú stuhu.
Každý ho pozná ako pána pilota
Aj členovia organizačného tímu spomedzi komentátorov či letovej zložky vždy na každom SIAF-e so zatajeným dychom čakajú, čo tento majster pilot vymyslí.
„Zoltána Veresa, pána pilota akrobata, som videl lietať na vlastné oči niekoľkokrát. Ani raz to nebolo to isté, a vždy mi tuhla krv v žilách. V čase, keď som komentoval jeho vystúpenia na SIAF-e na Sliači som síce vopred vedel, čo sa chystá urobiť, ale i tak som so zatajeným dychom pozeral do priestoru pásu stromového porastu medzi Kováčovou a Badínom a čakal, či preletí alebo nepreletí. Je to skutočný majster svojho remesla,“ prezradil Jaroslav Švacho, niekdajší komentátor MLD SIAF a bývalý pilot na lietadlách L-29, L-39 a MiG-21.
Svoje vystúpenia má nakreslené rukou na papieri
Zoltán je známy na leteckých dňoch doma i vo svete ešte jednou zaujímavosťou. Svoje grafické plány letových vystúpení má vždy nakreslené rukou na papieri vo formáte A4. Ak chcete vidieť skutočne jedinečnú leteckú akrobaciu na malom, obratnom a vysoko-výkonnom lietadle, určite nepremeškajte jeho výnimočné vystúpenie. Príďte si pozrieť jeho akrobaciu na vlastné oči, vďaka ktorej budete odchádzať z Medzinárodných leteckých dní SIAF 2022 opäť bohatší o krásne letecké zážitky.
NA SIAF 2022 NEBUDE CHÝBAŤ ANI ZNÁMY ÚČASTNÍK Z ČESKEJ REPUBLIKY THE FLYING BULLS AEROBATIC TEAM
Neopakovateľné výkony vo vzduchu, maximálna disciplína, koncentrácia, dôvera a schopnosť tímovej práce. To sú základné predpoklady úspechu českej akrobatickej skupiny The Flying Bulls Aerobatic Team. Piloti na strojoch XtremeAir XA42 počas svojich vystúpení dokážu v oblakoch splynúť v jeden celok a návštevníkom predvádzať letecké manévre, ktoré nedokáže žiadna iná skupina na svete. Ako sami tvrdia, ich spolupráca stojí na presnom detaile vo veľmi tesnej skupinovej a zrkadlovej akrobacii. Nepremeškajte Medzinárodné letecké dni SIAF 2022 v dňoch 27. a 28 augusta na Letisku Kuchyňa v Malackách, a zažite jedinečné nebeské divadlo.
Skupinu tvorí: Stanislav Čejka (vedúci), Miroslav Krejčí (pravé krídlo), Jan Rudzinskyj (lavé krídlo), Jan Tvrdík (slot), manažér Martin Nepovím a tímový mechanik Miloš Špreňar.
„Keď sme vo vzduchu chceme dosiahnuť, aby ľudia na zemi zatajili dych. Aby nechápali, čo sa nad ich hlavami odohráva. Aby im behal mráz po chrbte, a možno aj trošku strachu... Akrobatické prvky predvádzame tak blízko pri sebe, ako to len fyzikálne zákony dovoľujú. Neustále sa snažíme posúvať hranice letectva, a podľa reakcií návštevníkov leteckých šou sa nám to darí,“ hovorí akrobatická skupina The Flying Bulls.
Svetoznáma skupina neustále vymýšľa nové prvky, a čoraz častejšie pripravuje pre letecké šou doma i vo svete náročnejšie zostavy. Pri vystúpeniach nalietajú až 70 kilometrov, počas ktorých predvedú približne 38 akrobatických prvkov. Telá pilotov sa pritom musia vyrovnávať s obrovským preťažením +7G/-5G.
„Vo vzduchu sa spoliehame nielen jeden na druhého, ale aj na silu 315 koní, ktorými disponujú lietadlá XA42. Sú špeciálne upravené pre potreby skupiny a patria k najsilnejším strojom, aké je možné vo svete akrobatického lietania vidieť. Dosahujú rýchlosť až 420 kilometrov za hodinu a pri zostavách s nimi stúpame do výšky 700 metrov.“
Z histórie skupiny
Flying Bulls Aerobatic Team je pokračovateľom „Chrudimské čtyřky“, založenej v 60. rokoch Jiřím Tlustým, Božejom Stružom, Antonínom Klimendom a Ladislavom Bezákom.V skupine sa od 60. rokov minulého storočia vystriedali okrem Jiřího Tlustého a Božeja Struža tiež Laco Trebatický, Daňo Polonec, Jiří Saller, Jiří Vepřek a Radka Máchová. Spočiatku lietali na Zlínoch rady 26 a nakoniec na type ZLIN 50, s ktorým sa rozlúčili začiatkom roku 2015 vystúpením v Indii. Počas svojho pôsobenia získali niekoľko titulov majstra sveta. Vystupovali viackrát v Japonsku, Číne, Saudskej Arábii, Spojených Arabských Emirátoch, Katare, Bahrajne, Kuvajte, Jordánsku, Cypre, Egypte a prakticky v celej Európe.
Zdroj: https://www.redbull.com/cz-cs/projects/flying-bulls-aerobatics-team-informace-booking-kontakt
Viac / VSTUPENKY na: https://www.siaf.sk/
rNUlife.sk / Slovenská letecká agentúra PR