SIAF 2022 zatraktívnia rýchlou, svižnou a elegantnou akrobaciou aj “sokoli”, nepremeškajte vystúpenie vojenského tímu parašutistov zo Spojeného kráľovstva
Na Medzinárodných leteckých dňoch SIAF môžu návštevníci v rámci otváracieho ceremoniálu každoročne obdivovať slovenských padákových profesionálov, špecialistov z 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny alebo z padákovej služby pôsobiacej na letisku v Malackách či na Sliači. Tento rok budeme môcť v Kuchyni na Záhorí v dňoch 27. a 28. augusta zažiť aj vzrušujúce vystúpenie vojenského tímu parašutistov, príslušníkov Vzdušných síl Spojeného kráľovstva - The RAF Falcons Parachute Display Team.
Tím s padákmi vo Farbách Royal Air Force sa skladá z desiatich parašutistov a jedného koordinátora na zemi. Atraktivita ich vystúpenia spočíva v premakaných manévroch, profesionálnej skupinovej akrobacii, ale aj vo farebných dymových efektoch. Počas svojho programu vyfarbujú nebo väčšinou oranžovou alebo červenou farbou, ktorú púšťajú z dymovníc umiestnených na nohách. Zástupcovia parašutistického tímu The Falcons majú za sebou už aj návštevu Letiska Kuchyňa, v rámci ktorej dohadovali s členmi organizačného tímu SIAF nielen detaily ich príletu, ale aj samotného vystúpenia.
“Po kontrole letiska vyjadrili maximálnu spokojnosť a na Slovensko sa už veľmi tešia. V týchto dňoch dolaďujeme podrobnosti a čakáme od nich napríklad na informácie, z akého lietadla budú mať počas SIAF-u výsadok. Na 90-percent ich uvidíme skákať z lietadla C-130 Hercules. Počas Medzinárodných leteckých dní budeme určite svedkami vzrušujúcich manévrov a voľného pádu, ktorého rýchlosť dosahuje takmer 200 km/h,” objasňuje Pavel Sovák z letovej skupiny organizačného výboru MLD SIAF.
Všetci členovia parašutistického tímu absolvovali nepretržitý pokročilý výcvik ako inštruktori zoskoku padákom vo Veľkej Británii. Počas celého roka sa zúčastňujú na mnohých podujatiach nielen doma, ale aj v ďalších krajinách Európy. Viackrát vystupovali i pre kráľovskú rodinu. Sú držiteľmi mnohých rekordov, ale aj zaujímavých inovácií vo formačnom parašutizme. Návštevníci budú mať v sobotu, 27. augusta jedinečnú príležitosť vidieť vystúpenie „sokolov“ v poobedňajších hodinách priamo po ich prílete. V nedeľu, 28. augusta sa predvedú fanúšikom lietania v plnej kráse okolo obeda.
Z histórie tímu
RAF Falcons má za sebou dlhú a významnú históriu ako jeden z popredných parašutistických tímov na svete. Založený bol v roku 1961 šiestimi inštruktormi z Parachute Training School v Royal Air Force. Po prvý raz sa predstavili verejnosti v tom istom roku na leteckej výstave vo Farnborough. Počas svojho dlhoročného pôsobenia zdokonalili výbavu, ale aj precíznosť svojich vystúpení, vďaka čomu sú obľúbení a pre širokú verejnosť atraktívni.
NENECHAJTE SI UJSŤ PROGRAM MLD SIAF 2022 BOHATÝ NA LETECKÚ TECHNIKU
L-29 Delfín a Jozef Pivarči
Pravidelného účastníka domácich leteckých podujatí, lietadlo L-29 Delfín, mohli fanúšikovia letectva naposledy vidieť na tohtoročnom Festivale letectva v Piešťanoch v exkluzívnom rýchlostnom súboji s monopostom Formuly F1. Napriek tomu, že ide o lietadlo staršieho dátumu, Delfín je stále rýchly, čulý a vo vzduchu obratný. Letové vystúpenie generálmajora vo výslužbe Jozefa Pivarčiho bude určite patriť k tým, ktoré sa oplatí vidieť.
L-29 Delfín dokáže byť vo vzduchu veľmi rýchly a obratný. Na zemi vie zrýchliť z nuly na 140 km/h za 15 sekúnd a k odpútaniu od zeme dochádza pri rýchlosti 165 km/h po 25 sekundách od začiatku vzletu. Jozef Pivarči má za sebou bohatú vojenskú i civilnú leteckú minulosť. Pôsobil aj v slovenskej armáde ako veliteľ zboru letectva a protivzdušnej obrany. V civile lietal na strojoch L-410, Boeing 737-200,500,800 NG, 900 NG a 757-200. Na Delfíne začal lietať už ako žiak Dôstojníckej pilotnej školy v Košiciach v roku 1972. O tri roky neskôr už pôsobil ako pilot inštruktor nielen na Delfíne, ale i na MiG-21.
MiG-15 a Mateusz Strama
Ani poľského pilota Mateusza Stramu snáď už návštevníkom MLD SIAF nemusíme špeciálne predstavovať. Býva vo Varšave a k jeho každodennej práci patrí lietanie na Boeingu 737 pre najväčšiu nízkonákladovú leteckú spoločnosť v Európe. Je veľkým nadšencom vojnových lietadiel a všeobecne letectva. Slovenské letecké podujatia vždy obohatí účasťou nejakého historického kúska, a inak tomu nebude ani na SIAF-e. Vo vzduchu sa aj pod jeho taktovkou predstavia dve prúdové stíhacie lietadlá MiG-15 „Fagot“.
Poľská účasť aj s vrtuľníkom BO105
Prvý prototyp vrtuľníka BO105 vzlietol 16. februára 1962. Na jeho vývoji sa podieľali dve spoločnosti MBB a Bolkow. Ide o dvojmotorový ľahký viacúčelový vrtuľník a prvé rotorové lietadlo, ktoré dokázalo vykonávať akrobatické manévre, ako napríklad obrátené slučky. Vrtuľník sa vyznačuje revolučným systémom rotora bez pántov. Viaceré charakteristiky tohto stroja umožňujú zachovanie plného riadenia i pri negatívnom preťažení a zlepšujú ovládanie vrtuľníka pri lete v blízkosti zeme.
Maďarská účasť s vrtuľníkom Mi-2
Ani tento rok nebude na SIAF-e chýbať dynamická ukážka ľahkého viacúčelového vrtuľníka Mi-2, ktorý bol vyvinutý začiatkom 60. rokov 20. storočia. Vrtuľník slúži predovšetkým na plnenie prieskumných, dopravných a kuriérskych úloh. Využíva sa na prepravu materiálu, vyhliadkové lety či ako pomoc pri prírodných katastrofách.
VSTUPENKY
rNUlife.sk / MLD SIAF