České pltníctvo je v svetovom zozname UNESCO

Starobylá česká tradícia spojená so stavbou pltí a ich splavovaním po riekach je na základe nadnárodnej nominácie šiestich krajín zapísaná v svetovom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Medzivládny výbor pre ochranu tohto dedičstva ju schválil na nedávnom 17. zasadnutí v marockom meste Rabat. Okrem Českej republiky na nominácii pod názvom Timber rafting od roku 2018 spolupracovalo Lotyšsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko a Španielsko. Za Česko sa na tom podieľal Vltavan Čechy – svaz vltavanských spolků, ktorý združuje pltnícke spolky na rieke Vltava, Národní ústav lidové kultúry, Ministerstvo kultúry ČR a ďalšie organizácie.

„Česká republika má teraz na zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO osem položiek, spolu je to už 31 zápisov. To nás v prepočte na km2 a obyvateľa radí medzi cestovateľsky najzaujímavejšie krajiny. Okrem pltníctva je v UNESCO ručná výroba perličkových vianočných ozdôb zapísaná v roku 2020, aj výroba modrotlače, bábkarstvo, sokoliarstvo, jazda kráľov na Slovácku, fašiangové obchôdzky a masky na Hlinecku i slovácký verbuňk,“ konštatuje riaditeľ Českej centrály cestovného ruchu CzechTourism Jan Herget.

V Čechách má pltníctvo dlhodobú tradíciu, prvé zmienky o tomto spôsobe dopravy na Vltave sú z 11. storočia. Hoci v súvislosti so stavbou priehrad pltníctvo ako komerčná doprava zaniklo, tradície s ním spojené žijú ďalej a odovzdávajú sa mladším generáciám. Sú to remeselné postupy a zručnosti pri stavbe plte, znalosti jej navigácie po rieke, ale aj špecifická kultúra spojená s touto tradíciou, osobité zvyky a pltnícka slovesnosť v plavebných piesňach a slangu.

„Pltníctvo si možno na vlastnej koži vyskúšať napríklad v Českom Krumlove. Svoje čaro majú aj adventné plavby po Vltave a ak si to spojíte s návštevou múzea pltníctva, nielenže si to užijete, ale sa aj dozviete niečo nové,“ hovorí riaditeľka odboru produktového manažmentu a regionálnej spolupráce Českej centrály cestovného ruchu CzechTourism Veronika Janečková.

rNUlife.sk / PAVOL ERDZIAK / foto: tasr

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.