Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava sa stane prvou mestskou divadelnou, činohernou scénou Bratislavy. Po sedemmesačnej prestávke, počas ktorej prechádzalo organizačnou zmenou, sa pre verejnosť opäť otvorí 11. januára 2023 o 19.00 pôvodnou inscenáciou autorky Lucie Ditte, Kopny! Buchny! Ric!. V novej dramaturgii nadviaže na program svojich pôvodných inscenácií, spolu s novými, ktoré uvedie počas najbližších sezón.
Hlavné mesto bude mať svoju vlastnú mestskú divadelnú scénu, podobne, ako je to bežné aj v iných európskych metropolách. Mestské Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava funguje od júna 2022 ako samostatná nezisková organizácia s postupným rozbehnutím činnosti od septembra 2022. V máji o tom rozhodli mestskí poslanci a poslankyne. Naplnil sa tak zámer z programového vyhlásenia vedenia mesta a mestského zastupiteľstva na roky 2019-2022.
Budovu Divadla Pavla Országha Hviezdoslava (DPOH) v Bratislave malo od roku 2010 na základe uznesenia Mestského zastupiteľstva Bratislavy v prenájme Bratislavského kultúrne a informačné stredisko, ktoré popri svojej hlavnej činnosti doplnkovo zabezpečovalo aj prevádzku v DPOH. Viac ako desaťročie fungovania divadla pod BKIS poukázalo na viaceré rezervy – divadlo nemalo vlastný súbor, správu ani manažment. Takýto model fungovania bol aj pre umeleckú obec netransparentný a menej atraktívny na spoluprácu.
Zámerom mesta bolo uskutočniť reštrukturalizáciu aktivít BKIS, aj s dôrazom na odčlenenie DPOH od BKIS. Uplynulé dva roky sa niesli v znamení hľadania najlepšieho modelu budúceho fungovania divadla a diskusií na túto tému aj s divadelnou obcou a verejnosťou. Posledné dva roky BKIS prinieslo nové prístupy a formáty, ktoré ocenili aj odborníci. Divadlo DPOH získalo prestížne ocenenie Grand Prix Nová dráma za divadelnú inscenáciu z dielne kolektívu autorov Generácia Z – Krása nevídaná.
Od roku 2020 mesto zorganizovalo niekoľko stretnutí s odbornou verejnosťou, diskusie a okrúhle stoly, ktoré priniesli viacero podnetných záverov. Výstupy z procesu sú k dispozícií na stránke divadla: https://dpoh.sk/zamer/. Ďalším krokom bolo vyhodnotenie a analýza možných modelov fungovania a vhodnej právnej formy (nezisková organizácia, príspevková organizácia a pod.).
Mestskí poslanci na májovom zastupiteľstve schválili založenie Divadla Pavla Országha Hviezdoslava ako neziskovej organizácie mesta. Bratislava týmto rozhodnutím získava po rokoch mestskú činohernú scénu, ktorá bude plnohodnotne fungovať ako samostatná organizácia.
Divadlo Aréna, ktorá prechádza rekonštrukciou vlastnej budovy, bude na základe zmluvy môcť aj naďalej využívať priestory divadla DPOH.
Po založení samostatnej organizácie sa počíta v ďalších etapách s prevodom časti majetku z BKIS do novozaloženej organizácie. Počíta sa rovnako s prechodom časti zamestnancov BKIS do novozaloženej organizácie.
Do správnej rady neziskovej organizácie boli schválení zástupcovia a zástupkyne z radov odbornej verejnosti – umeleckej obce, divadelnej scény zo zahraničia, iných zriadených divadiel či divadelného manažmentu. Medzi členmi a členkami sú napríklad Silvia Hroncová, Zuzana Hekel, či Miriam Kičiňová. Spolu s nimi bude mať v správnej rade zástupcu aj magistrát a mestské zastupiteľstvo.
Riaditeľ/ka je volený/á správnou radou na obdobie 5 rokov, pričom o pozíciu riaditeľa/ky sa musí uchádzať spolu s umeleckým riaditeľom/kou a spolu musia predložiť aj plán riadenia a rozvoja divadla na 5 ročné obdobie. Výnimkou je voľba prvého riaditeľa/ky, ktorého/ej funkčné obdobie je 3 roky a úlohou bude postupné rozbehnutie činnosti samostatnej organizácie. Do tejto pozície bude mestom správnej rade odporúčaná Valeria Schulczová, ktorá pôsobila na základe konkurzu na pozícii vedúcej oddelenia divadelného manažmentu BKIS a nastavovala nový profil DPOH.
Budova DPOH je historická budova s unikátnou divadelnou technológiou, zaradená medzi národné kultúrne pamiatky. Audit budovy realizovaný v minulom roku poukázal na zlý stav infraštruktúry divadla a potrebu rekonštrukcie. V posledných dvoch rokoch prišlo k výmene kotla, výmena EPS, protipožiarnych dverí, vzduchotechniky – ionizácia a zrealizovalo sa zameranie budovy. Toto leto sa počíta s opravou kanalizácie. Mesto vyčlenilo v tohtoročnom rozpočte prostriedky na vypracovanie projektovej dokumentácie, pričom bude hľadať možnosti financovania rekonštrukcie aj so zapojením externých zdrojov.
Rok 1955: V Bratislave otvorili Divadlo P. O. Hviezdoslava
V rámci osláv 35. výročia založenia slovenského profesionálneho divadelníctva, otvorili v sobotu 28. mája 1955 v Bratislave novú činohernú scénu - Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava.
Otváracím predstavením DPOH bola premiéra Hviezdoslavovej drámy Herodes a Herodias, v dramaturgickej úprave a réžii národného umelca Janka Borodáča, laureáta štátnej ceny. Na scéne laureáta štátnej ceny Ladislava Vychodila vystúpili v hre naši poprední divadelní umelci. Predstavenie malo u obecenstva veľký úspech.
Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava sa hneď od začiatku budovalo ako druhá scéna SND, ktoré malo priestorové problémy, keďže v budove starého Mestského divadla fungovali tri divadelné súbory (činohra, opera, balet).
Podnet pre zriadenie nového divadla vzišiel od Ministerstva školstva a národnej osvety. Po vzniku tzv. Slovenského štátu (1939) uvažovala Slovenská národná banka (SNB) o výstavbe svojho administratívneho a reprezentačného paláca. Začiatkom roku 1941 ju ministerstvo požiadalo o rozšírenie stavebného programu aj o divadelné priestory. Verejná ideová súťaž na komplex budov bola vypísaná 1. augusta 1941.
Vypracovaním realizačného projektu bol poverený architekt Eugen Kramár (jeho súťažný projekt bol odmenený druhou najvyššou sumou 15.000 Korún slovenských). Ten si k spolupráci prizval architekta Štefana Lukačoviča, ktorý na tému divadelnej budovy vypracoval diplomovú prácu.
S výstavbou DPOH sa začalo koncom roka 1942. Realizovala ju firma J. Petri z Bratislavy. Počas frontových udalostí v roku 1945 bola stavba čiastočne poškodená.
Po vojne sa výstavba na tri roky zastavila, pretože Národná banka československá nemala záujem o novú budovu a chcela nedokončenú novostavbu predať. V marci 1948 vláda odsúhlasila predaj Oblastnému riaditeľstvu znárodneného priemyslu na Slovensku, ktorý ju previedol Slovenským elektrárňam a Energetickým závodom, tí neskôr Textilným závodom n. p. Banková rada Národnej banky československej však uvažovala o možnosti budovu dostavať a neskôr ju predať slovenskej Tatra banke. Vláda návrh odsúhlasila začiatkom roku 1949 so zmenou, že budovu dostavajú obe banky spoločne pre účely vznikajúcej Štátnej banky. Divadelná časť mala prejsť do vlastníctva Povereníctva školstva a osvety, ale až po dostavaní divadla.
Administratívna časť budovy bola dostavaná v priebehu troch rokov. Práce na divadle postupovali pomaly. Predstavitelia SND žiadali zmeny v projekte z dôvodu zastaralosti pôvodného projektu. Ešte v roku 1950 nemalo divadlo kompletnú strechu, do suterénu divadla aj banky zatekalo. Keďže zadávateľ nemohol nájsť na našom území výrobcu strešných a podstrešných konštrukcií javiska, projekt bol zadaný firmám do Viedne (firmy Wiener Brückenbau a Siemens). Potom sa dlho čakalo na pridelenie dovozných kvôt a udelenie víz pre zahraničných projektantov a montérov, čo spôsobilo predĺženie prác až do roku 1955.
Dňa 26. mája 1955 sa konala komisionálna prehliadka divadla, po ktorej bol vydaný súhlas k prevádzke. V októbri 1955 po kvalitatívnej kolaudácii prešlo divadlo do rúk Povereníctva kultúry.
Hľadisko Divadla Pavla Országha Hviezdoslava malo kapacitu 467 sedadiel. Javisko bolo 28 metrov široké, 14 metrov hlboké a 22 metrov vysoké. Autorom pôvodnej výzdoby hľadiska, foyerov a opony bol výtvarník František Gajdoš. Mozaikové okná vo foyeri vytvoril slovenský maliar Janko Alexy.
rNUlife.sk / DM / tasr