Po SVB zatvorili regulačné úrady v USA ďalšiu banku, newyorskú Signature Bank

Po Silicon Valley Bank (SVB) zatvorili americké regulačné úrady ďalšiu banku. Len dva dni po SVB postihol v nedeľu (12. 3.) rovnaký osud newyorskú Signature Bank, ktorej zatvorenie predstavuje tretí najväčší krach v americkom bankovom systéme. Banka bola naklonená kryptomenám.

Kontrolu nad Signature Bank, ktorej hodnota aktív dosahovala na konci minulého roka 110,36 miliardy USD (104,25 miliardy eur) a hodnota vkladov 88,59 miliardy USD, prevzal Federálny úrad na ochranu vkladov (FDIC). Americké ministerstvo financií v tejto súvislosti uviedlo, že vlastníci vkladov v SVB či Signature Bank o svoje peniaze neprídu, zároveň však ubezpečilo, že "daňoví poplatníci žiadne náklady spojené so zatvorením bánk znášať nebudú."

Signature Bank bola komerčná banka, ktorej takmer štvrtina vkladov ku koncu septembra pochádzala zo sektora kryptomien. V decembri však banka oznámila, že objem týchto vkladov zredukuje o 8 miliárd USD. Banka poskytovala dlhé roky svoje služby bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a jeho rodine, spoluprácu s Trumpom však ukončila v roku 2021 po útoku na Capitol zo 6. januára toho roka.

„Všetci vkladatelia tejto inštitúcie budú odškodnení. Rovnako ako v prípade rozhodnutia banky Silicon Valley, daňovník nebude znášať žiadne straty.“ Signature Bank mala 40 pobočiek v New Yorku, Kalifornii, Connecticute, Severnej Karolíne a Nevade. K 31. decembru 2022 mala banka celkové aktíva 110,4 miliardy USD a celkové vklady 82,6 miliardy USD. Finančná inštitúcia poskytovala bankové služby realitným spoločnostiam, právnickým firmám, ale aj spoločnostiam zaoberajúcim sa kryptomenami – približne 30 % vkladov banky pochádzalo z kryptopriemyslu. Tento kryptografický uhol je dôvodom, prečo sa Silicon Valley Bank a Signature Bank stali vnútorne prepojené. Keď sa v piatok začala odvíjať implózia SVB, kryptopriemysel sa čoraz viac zaujímal o finančnú stabilitu svojich bankových partnerov.

V reakcii na vývoj situácie na americkom bankovom trhu Washington prijal v nedeľu opatrenia s cieľom upokojiť investorov a zvýšiť dôveru v americký finančný systém. Krach Signature predstavuje tretí najväčší krach v americkom bankovom sektore, keď túto banku predbehli v piatok (10. 3.) zatvorená SVB a pred ňou Washington Mutual, ktorá skrachovala v roku 2008 počas svetovej finančnej krízy.

Pred rokom takto CNBC vysvetľovala, prečo je Signature Bank najlepšou voľbou.

FDIC preto v nedeľu vytvoril "preklenovaciu" banku, ktorá od pondelka umožní klientom Signature Bank prístup k ich peniazom. Klienti banky Signature sa automaticky stanú klientmi novej preklenovacej banky, uviedol FDIC s tým, že za jej šéfa bol vymenovaný bývalý šéf banky Fifth Third Bancorp Greg Carmichael. Aj klienti SVB budú mať od pondelka prístup k svojim vkladom. Pomoc sa však týka iba klientov bánk, nie akcionárov a držiteľov dlhopisov.

Ako uviedla guvernérka štátu New York Kathy Hochulová, dúfa, že najnovšie kroky americkej vlády zvýšia dôveru v stabilitu amerického bankového sektora. "Viacerí vlastníci vkladov v týchto bankách sú malé firmy, vrátane tých, ktorí sú motorom inovačnej ekonomiky. Ich úspech je kľúčový pre ekonomiku štátu New York," dodala Hochulová. *(1 EUR = 1,0586 USD)

rNUlife.sk / CNN, MSN, Bloomberg, teraz

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.