Festival a platforma pre tvorivé strety prepájajúca nové prístupy v súčasnej hudobnej tvorbe a medziodborovej kreativite v inkluzívnom priestore. Festival chce prispieť k vytváraniu diverzifikovaného a angažovaného kultúrneho prostredia prostredníctvom dramaturgie, ktorá sa namiesto estetizácie “novej doby temna” obracia k angažovanému rozmýšľaniu o budúcnosti.
Sensorium je komunita ľudí pôsobiacich v digitálnom umení a kultúre stimulujúca premýšľajúcu a predvídavú spoločnosť. Každoročný festival Sensorium Beyond The Sound nabáda rôznorodé publiká k skúmaniu nových audiovizuálnych výrazov zakorenených v rôznych lokalitách. Rozvíjame medzinárodnú spoluprácu medzi umelcami a koprodukujeme umelecké diela a publikácie. Ako vždy zvedavá komunita organizujeme špekulatívne workshopy a laboratóriá, ktoré nám umožňujú zdieľať skúsenosti a objavovať nové reality.
Program
9. jún – SNG
20:30 Adela Mede (SK/HU/Warm Winters ltd./Mappa) live
21:15 Kenichi Iwasa (JAP/UK/PAN/Blank forms) live
22:00 Doon Kanda x Jesse Kanda A/V (Hyperdub/CAN/JAP) live
10. jún – Fuga
22:00 Evil Medvěd (UK/CZ) live
22:30 Kodiki live
23:00 Lyra Valenza (Petrola 80/Opal tapes/DK) live
00:00 Doon Kanda DJ set
01:45 Wyme (Xeno-) b2b Seafur b2b AstraZeneca
Vstupné: predpredaj 12€ - 90€
Umelci:
Doon Kanda x Jesse Kanda (CAN/JAP)
Jesseho Kandu asi netreba predstavovať, ale pre istotu: japonsko-kanadský umelec je známy vďaka prelomovým vizuálom pre Björk, FKA Twigs, Arcu, módnu značku Hood By Air, ale aj pre sugestívnu elektronickú produkciu plnú odstredených endorfínov. Jeho hudba vyšla na rešpektovanom labeli Hyperdub (napr. Burial, Laurel Halo, Nazar).
Prekypuje slobodou, autenticitou, výrazným rukopisom a odhodlaním nachádzať krásu v zdanlivo odpudivých zákutiach hmotného i nehmotného sveta.
V rámci ojedinelého live koncertu a slovenskej premiéry sa na Sensoriu predstaví s audio-vizuálnou performance šitou na mieru átria SNG. A nemusíte ani vystáť rad do Berghainu, kde hrá hneď po nás.
V spolupráci so Slovenskou národnou galériou.
Lyra Valenza (DK)
Prudko euforická elektronika, hybridizovaný jungle, fragmenty štýlu footwork, vysokorýchlostný hardcore a futuristická klubová produkcia - to je v skratke dánske duo Lyra Valenza. Kodančania Hjalte Lehman a Jens Konrad spájajú dve zásadné značky na poli súčasného klubového zvuku: label Petrola 80 a britský protipól Opal Tapes.
Ostatné EP Nightshade Edition zapadá medzi kolektívne snahy redefinovať vzorce experimentálneho klubového zvuku, ktoré namiesto nostalgie čerpajú zo zvukovej a žánrovej invencie po vzore producentov ako Lorenzo Senni, Kablam, M.E.S.H. ai. Vo FUGE predstavia výbušný materiál z debutového albumu Low Gear No Pressure.
Kenichi Iwasa (JAP/UK)
Japonský hudobný umelec Kenichi Iwasa sa v Európe teší veľkej obľube medzi performatívnymi umelcami a hudobnými producentmi, ktorí ho často pozývajú ako hosťa k najrôznejším exhibíciám. Medzi najznámejšie spolupráce patria tie s Maxwellom Sterlingom, či Beatrice Dillon, ktorá vyšla na renomovanom vydavateľstve PAN.
Jeho zvukový vesmír je bohatý na organické improvizované prepojenia rôznych dychových nástrojov, perkusií a jemnej elektroniky. Iwasa stojí okrem iného aj za platformou Krautrock Karaoke, ktorá v prostredí bootleg produkcie vytvára priestor na náhodné stretnutia súčasných umelcov v londýnskom klube Cafe OTO.
V spolupráci so Slovenskou národnou galériou.
Evil Medvěd (UK/CZ)
Evil Medvěd je projekt škótsko-českého umelca Faolán McGowana. Ich živé sety sú spletité no zároveň hravé, nežné a osobné. Zaujímajú sa o organický analógový spôsob tvorby prostredníctvom modulárnej syntézy. Debutovali v roku 2018 na pražskom labeli RedforColourBlind.
Ich práca s Trigger kolektívom sa zameriava na komunitne vedené organizovanie s cieľom podporovať ženy a trans ľudí na pražskej hudobnej scéne.
Adela Mede (SK/HU)
Slovensko-maďarská hudobníčka Adela Mede skúma vzťah hlasu s technológiou a terénnymi nahrávkami. Spieva trojjazyčne (slovensky, maďarsky a anglicky). Jej intímne
ambientné výpovede sprevádza experimentálna elektronika s množstvom vplyvov. Študovala populárnu hudbu na Goldsmiths University. Debutový album ‘Szabadság’ pozbieral pozitívne recenzie napríklad vo The Wire, The Quietus, Dazed, ai. V spolupráci so Slovenskou národnou galériou.
Kodiki (SK)
Kodiki je mladá krv na slovenskej scéne, interpret s eklektickým záberom od futuristického ambientu cez jersey club, až po fragmenty jungle, nightcore ai. Aktuálne EP Muliebre ho posúva do hyperpopových vôd, ale zároveň vzdialene čerpá z rozmanitých inšpirácií ako napr. elektronika od Oli XL či “math-rock” Black Midi. Jeho hudba je intuitívna, charakteristická nečakanými zvratmi a najmä plná výbušnej energie.
AstraZeneca (SK)
DJ AstraZeneca využíva eklektické prelivy medzi mashupmi a postklubovou hudbou na lowkey smiešne sety s výraznými lokálnymi presahmi.
wyme (SK)
Wyme je DJka a zakladateľka queer safe-space klubovej noci xeno-. Vo svojich setoch sa špecializuje na chirurgické spájanie odvrátených strán klubovej, popovej a experimentálnej produkcie. Hybridný zvuk vychádzajúci z decentralizovaných soundcloudových scén, občasný juhoamerický závan a R’N’B vokály vo svojich setoch prelína s novým zvukom Afriky (gqom, kuduro), global bass či ostrými metalickými odtlačkami postdigitálnej doby.
seafur (SK)
seafur je kultúrna pracovníčka, ilustrátorka a občasná performerka potápajúca sa v hudbe, tanci a ich kultúrnych a politických kontextoch. seafur vo svojich setoch nachádza prepojenia medzi zdanlivo nespojiteľnými žánrami a hudobnými dekádami. Hyperpop a salsa, reggaeton a synthpop, bailefunk či soundcloud bootlegy. Typickým elementom jej eklektických setov je predovšetkým silný tanečný náboj a búranie konceptu guilty pleasures.