Hudobný Festival MELA: Zažite víkend plný netradičnej hudby a zvukov s medzinárodnými interpretmi v Pezinku

Už tento víkend (25. – 26. 8. 2023) sa uskutoční tretí ročník hudobného festivalu MELA v Schaubmarovom mlyne v Pezinku. Festival s dramaturgickým programom I'M THE PLACE tento rok spája umelcov*kyne a výskumníkov*čky s osobným vzťahom k miestam v teréne, na ktorých dlhodobo pracujú. Netradičné zvuky zastúpi napríklad rozsiahly archív vtáčích spevov, alebo aj brazílska hudba na hudobnom nástroji rabeca.

Na medzinárodnom medziodborovom festivale MELA tento rok spoznáme umelcov*kyne, vedcov*kyne, ktorí*é kreatívne pracujú so zvukom a využívajú tzv. aktívne počúvanie. V teréne týmto spôsobom pozorujú rôzne fenomény z oblasti umenia, antropológie, etnomuzikológie, zoológie a skúmajú ich vo svojom pôvodnom, prirodzenom mieste vzniku. Svoje jedinečné terénne denníky sprístupnia publiku počas festivalu formou prednášok, hudobných vystúpení, performatívnej listening session či premietania.

Príjemnú atmosféru festivalu okrem idylického areálu mlynu dotvorí aj samotný program. „Pripravili sme komunitné raňajky, ktoré si spoločne nachystáme, stanovanie v sade mlynu, malý výlet s miestnym odborníkom na usadlosti karpatských Nemcov. Zapojiť sa môžete aj do workshopu Idy Hiršenfelder, kde budeme pracovať s hydrofónmi a zaznamenávať zvuky vody, alebo workshopu Christophera C. Kinga, ktorý nás zasvätí do procesu spracovania historických zvukových materiálov,“ hovorí riaditeľka Schaubmarovho mlynu Veronika Němcová.

Festival pracuje s konceptom putovného kurátorstva a tento rok prijal pozvanie na pozíciu garanta festivalu David Petráš, ktorý sa venuje zbieraniu miznúcich zvukov v pohraničných oblastiach Slovenska. Načúva k posledným mokradiam v okolí rieky Ipeľ, nahráva autorské pohrebné piesne v okolí Lučenca a spolupracuje s fotografkou Luciou Nimcovou na výskume tradičnej hudby a zvukového prostredia v ukrajinských Karpatoch. Je dramaturgom festivalu a spolku RUINY, ktorý pracuje so zabudnutou architektúrou a lokálnou mytológiou Novohradu a Gemera. Študoval na Institute of Sonology v Den Haagu.

Vstupenky na festival je možné zakúpiť prostredníctvom platformy Tootoot. Viac informácií o programe nájdete na webe SNG, v udalosti na Facebooku a na FacebookuInstagrame festivalu.

_________________________________________________________________________________

Program | 25. – 26. august 2023

25. august 2023 | piatok

18.00 | Otvorenie festivalu MELA

18.30 - 19.30 | Ida HIRŠENFELDER (SI) - Otvorenie inštalácie / Performance

Hudobníčka IDA HIRŠENFELDER vyrastala na funkčnom vodnom mlyne v Slovinsku. Svoje spomienky na zvuky všadeprítomnej vody oživí site-specific inštaláciou v Schaubmarovom mlyne.

19.00 – 22.00 | Kinostan – kurátori David Petráš & Lucia Nimcová, celodenne otvorený

20.00 – 21.00 | Christopher Clay King (UK) – Listening session (anglický jazyk)

Americký zvukový archeológ a etnomuzikológ ocenený cenou Grammy CHRISTOPHER C. KING pripraví performatívnu listening session šelakových platní z 20. a 30. rokov a predstaví svoju knihu Lament from Epirus: An Odyssey into Europe's Oldest Surviving Folk Music, ktorá bude na predaj v kníhkupectve Schaubmarovho mlyna.

21.00 – 22.00 | Jana Ambrózová (SK) – prednáška a úvod k Harvanovcom

Slovenská etnomuzikologička JANA AMBRÓZOVÁ bude prezentovať svoj výskum Zvuková krajina a kalendárne obyčaje v priestore obce Telgárt. Na festival privedie aj skupinu rómskych muzikantov,

s ktorými spolupracovala v teréne.

22.00 – 02.00 | Ľudová hudba Harvanovci z Telgártu (SK) – afterparty vo viniciach

Ľudová hudba Harvanovci z Telgártu o 21.30 vyrazíme do viníc na afterparty v sprievode kapely.

26. august 2023 | sobota

9.00 | Festivalové komunitné raňajky v sade

10.00 – 14.00 | Jozef Kern – Luftáci po stopách Huncokárov, field trip

(o 8.30 vypravíme autobus pre účastníkov vyrážajúcich z Bratislavy spred SNG, 10.00 odchod autobusu spred mlyna)

10.00 – 22.00 | Kinostan – kurátori David Petráš & Lucia Nimcová, celodenne otvorený

14.00 – 15.00 | Mokrou nohou: Zvuková krajina Ipľa ušami miestnych ornitológov Dušana Kerestúra a Mariána Mojžiša – diskusia, listening session. Moderuje Jakub Juhás a odohráva sa v sade Schaubmarovho mlyna. Ornitológovia DUŠAN KERESTÚR & MARIÁN MOJŽIŠ mapujú život vtákov okolo rieky Ipeľ. S nimi bude spolupracovať kurátor a zakladateľ vydavateľstva mappa JAKUB JUHÁS, spoločne pripravia besedu o počúvaní v prírode a verejnosti sprístupnia rozsiahly zvukový archív vtáčích spevov.

15.30 – 18.30 | Ida Hiršenfelder (SI) – multigeneračný field recording workshop vhodný pre deti a

dospelých. Na workshop je potrebné sa prihlásiť. Kapacita je obmedzená.

15.30 – 18.30 | Christopher C. King – Workshop on Do It Yourself Production – workshop

Christopher produkoval viac ako 350 hudobných albumov s historickou hudbou, za ktoré bol mimo iného ocenený cenou Grammy. Pre divákov pripravil workshop o svojpomocnej práci s osobnými archívmi. Ako spracovať historické materiály nájdené na povalách, blších trhoch a smetiskách? Ako ich dostať bližšie k poslucháčom? Akú môžu mať hodnotu? A ako ich predať? Dozvieme sa viac aj o jeho vydavateľstve Long Gone Sound, popularizácii tradičnej hudby a o spoluprácach s medzinárodnými inštitúciami.

19.00 – 20.00 | David Petráš & Lucia Nimcová – performatívna prednáška

Etnografka a vizuálna umelkyňa LUCIA NIMCOVÁ spolu s hudobníkom DAVIDOM PETRÁŠOM pripravili performatívnu prednášku s ich spoločným výskumom z terénu.

20.30 – 21.00 | Thomas Rohrer (CH), lecture (anglický jazyk)

Švajčiarsky hudobník a etnograf THOMAS ROHRER, hrajúci na tradičný hudobný nástroj rabeca, prinesie performatívnu prednášku o brazílskej hudbe a spolupráci s miestnymi hudobníkmi. Zároveň odohrá koncert s DONOU BENEDITOU, speváčkou s výnimočným hlasovým prejavom, ktorá pricestuje z Brazílie.

21.00 – 22.00 | Thomas Rohrer & Dona Benedita (CH/BR), koncert

22.00 – 02.00  | afterparty na lúke // 🌧️ v hostinci

Portfóliá umelcov*kýň:

Thomas Rohrer & Dona Benedita:

https://mediathek.berlinerfestspiele.de/en/jazzfest-berlin/2021/improvisierte-tradition

Ida Hiršenfelder:

https://beepblip.org/remembering-a-tree/

https://beepblip.org/anthropic-frequencies-soundcamp/

https://beepblip.org/lifecutter-beepblip-kamizdat-rentgen-tv-sound-art-concert/

https://beepblip.org/friformaav-oberlintner-puntar-sebjanic-hirsenfelder-ristic/

https://beepblip.org/relative-silence-at-dawn/

Christopher Clay King:

https://tompkinssquare.bandcamp.com/album/lament-from-epirus-soundtrack?fbclid=IwAR2rHgNq4xoNuodOUFMXTkNXXEPG19TyZ-4K8v5bnNbFI0AVeC3DJctp2fs

Dramaturg David Petráš:

https://www.davidpetras.sk/

O Schaubmarovom mlyne

Schaubmarov mlyn je súčasťou Slovenskej národnej galérie. Ide o jediný zachovaný potočný mlyn na Slovensku s funkčnou mlynskou technológiou. Nájdete tu expozíciu mlynárstva a galériu výtvarného umenia, v ktorej dostáva priestor najmä moderné a súčasné umenie a dizajn.

Súčasťou areálu mlyna je aj príjemný ovocný sad s pestrou výsadbou. Organizujú sa tu sprievodné podujatia, ktoré súvisia s vizuálnym umením, prírodou a so životným prostredím, s remeslami a jedlom. Počas roka sa môžete zapojiť do workshopov, zúčastniť sa komentovaných prehliadok, koncertov a navštíviť ďalšie podujatia pre odbornú aj širšiu verejnosť.

Aktuálnu ponuku ďalších programov nájdete na www.sng.sk, na sociálnych sieťach a v newslettri galérie, na ktorého odber sa môžete prihlásiť na www.sng.sk.

Mela 2023: I'm the place | SNG

rNUlife.sk / Zuzana Dzurdzíková, SNG / Foto: Šimon Parec

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.