Tradičný Lednicko-valtický hudobný festival (LVHF) sa tento rok zaradí medzi vrcholné podujatia Roku českej hudby. Od 14. septembra do 12. októbra 2024 sa v rámci festivalu predstavia koncerty klasickej hudby na viacerých výnimočných miestach v Lednicko-valtickom areáli, ktorý je od roku 1996 zapísaný na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Festival sa uskutoční aj na zámkoch v Moravskom Krumlove a Mikulove, v zrekonštruovanom Zámočku Lány a v Kostole sv. Jakuba Staršieho v Lednici.
„Koncerty klasickej hudby, ktorých program definuje vzájomnosť hudobného bohatstva a slobodomurárskej symboliky – takýto aranžmán chystá tohtoročný festival. Jeho publikum bude zasvätené do tajov hudby a hudobných príbehov na jej pozadí od úvodného Prológu na zámku Moravský Krumlov (14.9.) cez slávnostné otvorenie v Jazdiarni zámku Valtice vedené PKF – Prague Philharmonia na čele s husľovým virtuózom svetového formátu Maximom Vengerovom (28.9.) až po záverečný galakoncert na zámku Valtice (12.10.),“ informuje umelecký riaditeľ LVHF Jiří Partyka.
Výnimočný bude koncert Sweet Jazz o´ Time, ktorého program vymení festivalovú atmosféru z jej klasického prúdu. Návštevníci koncertu spoznajú dobovú hudbu 20. storočia, kedy bola z USA do Európy importovaná ako Sweet and Dance Music. Bude to Pocta Dukovi Ellingtonovi, americkému jazzovému mágovi a zároveň slobodomurárovi. V autentickej interpretácii ju na mikulovskom zámku zahrá orchester Bratislava Hot Serenaders vedený umeleckým vedúcim a trubkárom Jurajom Bartošom. Spoluúčinkujúca je dámska spevácka skupina Serenaders Sisters. Záverečný galakoncert s Janáčkovou filharmóniou Ostrava pod dirigentskou taktovkou Valentina Uryupina a speváckym zborom Gaudeamus Brno je venovaný 20. výročiu vstupu Českej republiky do Európskej únie. Preto tam zaznie európska hymna v pôvodnej podobe ako súčasť 9. symfónie Ludwiga van Beethovena.
V sprievodnom programe festivalu sú edukačné koncerty a hudobno-výtvarné dielne pre školákov i dve prednášky: Tajomstvo lednického parku – slobodomurárska záhrada, Slobodomurári a osvietenstvo v období klasicizmu. Svojich záujemcov isto bude mať aj výstava Repatriation (Návrat) v Havličkovej vile Břeclav-Poštorná od 28. októbra do 16. marca 2025. Autor americký umelec Noah Breuer sa zaoberá témou rodiny, identity, tradície, práce a diaspóry. Expozícia zahŕňa i jeho bádanie po židovských predkoch v oblasti textilných spoločností v Čechách a na Morave. Prípadovou štúdiou bola textilná tlačiareň Karel Breuer a synovia založená v roku 1897 v Dvore Králové nad Labem a v roku 1939 zabavená nacistami, ktorí väčšinu jeho rodiny poslali do koncentračných táborov, odkiaľ sa z nich nikto nevrátil. Prvá Breuerova výstava v Európe predstavuje určitý návrat vizuálnych zdrojov z USA do ich českej vlasti. Sú to pôvodné i moderné ornamentálne motívy formou tlače na rôznych umeleckých predmetoch od skla cez textil, drevo či papier. Spestrenou súčasťou výstavy bude podobná domáca kolekcia pripravená nadáciou Moravská krása.
Pre viac informácií o festivale navštívte: www.lvhf.cz
rNUlife.sk / PAVOL ERDZIAK