Pri obci Iliašovce na Spiši sa nedávno otvoril nový solárny park, ktorý sľubuje revolúciu v energetickej udržateľnosti pre pivovar a sladovňu vo Veľkom Šariši. Tento inovatívny projekt, ktorý vybudovala rakúska spoločnosť Enery na ploche 8,8 hektára, má ambíciu pokryť takmer celú spotrebu elektriny pre pivovar. Od roku 2025 prejde pivovar plne na obnoviteľné zdroje energie.
Jedinečnosť tohto solárneho parku spočíva nielen v jeho kapacite, ale aj v tom, že sa tu na trávnatej ploche pasú ovce. Aktuálne je v lokalite 20 oviec, ktoré prirodzene udržiavajú trávnik bez potreby mechanických kosačiek. „Tento inovatívny prístup nielenže šetrí zdroje, ale tiež podporuje miestne poľnohospodárstvo,“ vysvetľuje Ivan Tučník, manažér pre udržateľnosť Plzeňského Prazdroja Slovensko. Miestny salaš sa špecializuje na výrobu vlny a produkciu mäsa a syrov z ovčieho mlieka. Celoročne by sa v lokalite malo pásť približne 50 oviec.
Vyše desaťtisíc panelov
Fotovoltické panely sa nachádzajú v dvoch blokoch, na ploche necelých deviatich hektárov, čo je vyše dvanásť futbalových ihrísk. Tvorí ho 10 582 fotovoltických modulov, ktoré ročne vyrobia 7,2 GWh elektriny. Takéto množstvo by pokrylo ročnú spotrebu 2 500 priemerných domácností. Pre úplnosť, priamo v pivovare vo Veľkom Šariši bude produkovať slnečnú energiu 708 panelov na ploche sedemtisíc metrov štvorcových.
„Tento projekt nám umožní výrazne znížiť uhlíkovú stopu a podporiť energetickú sebestačnosť Slovenska,“ dodáva Martin Grygařík, predseda predstavenstva Prazdroja.
Špeciálna zmluva o nákupe virtuálnej energie s Enery zabezpečí, že pivovar bude odoberať zelenú elektrinu počas nasledujúcich desiatich rokov. „Tento kontrakt je prvý svojho druhu na Slovensku,“ upozorňuje Ján Horváth, generálny riaditeľ Enery na Slovensku.
Okrem hlavného solárneho parku bude v areáli pivovaru v Šariši fungovať aj menšia solárna elektráreň so 708 panelmi na ploche 7100 metrov štvorcových. Táto elektráreň ročne vyprodukuje ďalších 0,5 GWh elektriny, čím pokryje ďalších približne sedem percent ročnej spotreby pivovaru.
Od roku 2025 bude Pivovar Šariš vyrábať všetko pivo zo slnka. Prispeje k tomu nový solárny park, ktorý vyrástol v Iliašovciach v okrese Spišská Nová Ves. Za rok také množstvo elektrickej energie, ktorá zodpovedá 92 percentám spotreby pivovaru. Zvyšné percentá dodajú solárne panely umiestnené priamo v pivovare vo Veľkom Šariši (okres Prešov).
Zelená energia na 10 rokov
Slnečná elektráreň v Iliašovciach vznikla vďaka spolupráci spoločností Plzeňský Prazdroj Slovensko a Enery, ktorá je v rámci Slovenska unikátna. Solárny park postavila rakúska spoločnosť Enery a pivovar sa zaviazal na 10 rokov na odber elektrickej energie. Vďaka tomu získa zelenú a dlhodobo predvídateľnú energiu.
Solárny park má ďalšie unikum, a to agrovoltiku. Inými slovami, priamo v areáli slnečnej elektrárne chová miestna farma ovce. Tie slúžia ako živé kosačky, spásajú trávu pri slnečných paneloch a zúrodňujú pôdu.
Pivo zo slnka
„Zaviazali sme sa k tomu, že všetku energiou od roku 2025 budeme mať v pivovare Šariš zo solárnych panelov. To sa stáva realitou. Táto solárna elektráreň pokryje 92 percent pivovaru Šariš. Zostávajúcich 7 - 8 percent pokryje vlastný solárny park v pivovare,“ uviedol Martin Grygařík, obchodný riaditeľ a podpredseda predstavenstva spoločnosti Plzeňský Prazdroj Slovensko.
Prezradil, že bol zvedavý na nový solárny park, keďže má osobnú skúsenosť s domácou fotovolikou. „Prekvapilo ma, čo to dokáže, je to veľmi pekné, jednoduché, veľmi tiché. V kontexte s tou prírodou a ovečkami je to paráda,“ podotkol.
Unikátna spolupráca dodávateľa a odberateľa
„Na základe zmluvy o nákupe virtuálnej energie budú pivovarníci zo Šariša odoberať zelenú energiu počas 10 rokov. Je to prvý kontrakt tohto typu uzavretý na Slovensku,“ povedal Ján Horváth, generálny riaditeľ Enery na Slovensku.
Materská spoločnosť pivovaru Asahi podobne spolupracuje s Enery aj v iných krajinách. Na Slovensku je to nóvum, keď sa dodávateľ a odberateľ elektriny dohodli na takomto spôsobe odberu elektriny.
„Elektrina z tohto parku ide priamo do energetickej sústavy a my odoberáme aj naďalej z energetickej siete. Takže energetická sústava nám pomáha vyrovnávať výkyvy, ktoré súvisia s výrobou elektriny zo slnka,“ vysvetlil Ivan Tučník, manažér pre udržateľnosť Plzeňského Prazdroja Slovensko.
Pivovar takisto potrebuje v rôznych mesiacoch roka rozdielne dodávky energie pre výrobu. Elektráreň teda dodá energiu priamo do siete a rovnaké množstvo z nej odoberie pivovar na svoju spotrebu.
„Je to náš príspevok k ozeleneniu slovenskej energetickej sústavy. Pretože fyzicky tu vznikol nový lokálny zdroj,“ zdôraznil Tučník. Uhlíkovú stopa sa zníži o 18 percent. „Vďaka tomuto projektu ušetríme 1386 ton CO2 každý rok. Je to zásadný prvok v rámci našej dekarbonizačnej stratégie,“ konštatoval riaditeľ pre udržateľnosť.
Do roku 2030 budú podľa jeho slov všetky pivovary spoločnosti uhlíkovo neutrálne. Úplné využitie solárnej energie tento cieľ výrazne priblížilo.
rNUlife.sk / TS