Šiesty ročník ESET Science Award a jeho sprievodné podujatia sa sústreďujú na riešenie globálnych výziev ľudstva a formovanie budúcnosti našej planéty. Okrem toho, že je Emmanuelle Charpentier v tomto roku predsedníčkou medzinárodnej komisie ocenenia ESET Science Award, zúčastní sa aj zaujímavej diskusie, ktorá ponúkne jedinečný pohľad na to, ako využiť vedecké inovácie v prospech zdravia a klímy.
Emmanuelle Charpentier nás v diskusii prevedie fascinujúcim svetom technológie CRISPR-Cas9, ktorá prelomila hranice genetiky a v roku 2020 jej priniesla Nobelovu cenu za chémiu. Táto technológia umožňuje cielenú úpravu DNA v rastlinných, živočíšnych, ako aj v ľudských bunkách. Jedinečná technológia otvára dvere k liečbe dedičných ochorení, rakoviny a ďalších civilizačných chorôb. Uplatnenie nachádza nielen pri vývoji nových medicínskych postupov a liekov, ale aj v rastlinnej biológii, v rámci ktorej umožňuje vedcom vytvárať plodiny odolnejšie voči plesniam, škodcom, suchu a ďalším negatívnym dopadom klimatických zmien. Hlavnou témou diskusie bude práve potenciál využitia týchto vedeckých objavov a ďalších inovácií v medicíne aj pri riešení klimatickej krízy.
Diskusiu bude moderovať Daniel Stach, redaktor televízneho programu Hyde Park Civilizace, Studia 6 ČT24, Vědy24 a redaktor televízneho spravodajského kanálu ČT24. Diskusia prebehne v anglickom jazyku bez prekladu.
Diskusiu prinášajú Nadácia ESET a spoločnosť ESET. Uskutoční sa v piatok 11.10. o 18:00 v sále činohry v priestoroch Slovenského národného divadla.
Emmanuelle Charpentier študovala biochémiu, mikrobiológiu a genetiku na Univerzite Pierra a Marie Curie v Paríži a doktorát získala z mikrobiológie na Pasteurovom inštitúte. Počas svojej kariéry pôsobila v Spojených štátoch na Rockefellerovej univerzite a v ďalších prestížnych inštitúciách. Po návrate do Európy založila pracovnú skupinu na Viedenskej univerzite a neskôr pôsobila vo Švédsku a v Nemecku, kde získala aj profesorský titul Alexandra von Humboldta.
Od roku 2015 do roku 2018 bola vedeckou riaditeľkou a riaditeľkou oddelenia regulácií Inštitútu Maxa Plancka pre infekčnú biológiu v Berlíne. Od roku 2018 vedie Ústav Maxa Plancka pre výskum patogénov v Berlíne, ktorý spoluzaložila. Je priekopníčkou flexibilnej a špecifickej technológie editovania genómu CRISPR-Cas9, za čo získala Nobelovu cenu za chémiu v roku 2020. Je volenou členkou mnohých vedeckých akadémií a spoluzakladateľkou spoločností CRISPR Therapeutics a ERS Genomics.