Po Trumpovom víťazstve v prezidentských voľbách ho oslovili viacerí svetoví lídri a ponúkli svoje gratulácie, zdôrazňujúc záujem o spoluprácu s novým vedením USA. Theresa May, vtedajšia britská premiérka, zdôraznila „upevniť špeciálne vzťahy a partnerstvá,“ medzi USA a Spojeným kráľovstvom, ktorý by sa mal podľa britov ešte viac posilniť. Angela Merkelová z Nemecka ponúkla Trumpovi spoluprácu, ktorá sa zakladá na hodnotách demokracie, slobody a rešpektu k človeku bez ohľadu na pôvod či náboženstvo.
Trumpovi k víťazstvu zablahoželal francúzsky prezident Emmanuel Macron. Na sieti X uviedol, že je pripravený s ním spolupracovať po štyri roky rovnako ako v minulosti. Macron aj Trump sa prvýkrát ujali prezidentských funkcií v roku 2017. Blahoželám prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Som pripravený spolupracovať, ako sme to robili štyri roky. S vaším presvedčením a s mojím. S rešpektom a ctižiadosťou. Pre viac mieru a prosperity," napísal Macron.
Na tej istej platforme svoje gratulácie ráno medzi prvými zverejnili tiež maďarský premiér Viktor Orbán. Napísal, že ide o „najväčší comeback v politických dejinách USA“. „Blahoželám prezidentovi Donaldovi Trumpovi k tomuto ohromnému víťazstvu. Veľmi potrebné víťazstvo pre svet!“ dodal národovecký maďarský premiér.
Nemecký kancelár Olaf Scholz na sieti X napísal, že spolupráca Nemecka a Spojených štátov je úspešná a bude pokračovať. „Gratulujem Donaldovi Trumpovi k zvoleniu za prezidenta Spojených štátov. Nemecko a USA už dlho úspešne spolupracujú, aby podporovali blahobyt a slobodu na oboch stranách Atlantiku. V tom budeme v záujme našich občianok a občanov pokračovať,“ uviedol Scholz. Nemecká ministerka zahraničia Annalena Baerbocková predtým uviedla, že Európa sa bude musieť vzhľadom na výsledok volieb oveľa viac zamerať na investície do svojej bezpečnosti.
Aj rakúsky kancelár Karl Nehammer sa poponáhľal s blahoželaním. „USA sú pre Rakúsko významným strategickým partnerom. Tešíme sa na to, že budeme spoločne ďalej rozvíjať a posilňovať naše transatlantické vzťahy, aby sme úspešne čelili globálnym výzvam,“ uviedol Nehammer.
K „najväčšiemu návratu v dejinách“ zablahoželal Trumpovi izraelský premiér Benjamin Netanjahu. „Váš historický návrat do Bieleho domu znamená nový začiatok pre Ameriku a mohutné potvrdenie veľkého spojenectva medzi Izraelom a Amerikou,“ napísal Netanjahu.
Aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a generálny tajomník NATO Mark Rutte zagratulovali Trumpovi k víťazstvu v amerických prezidentských voľbách. Rutte sa podľa svojich slov teší na opätovnú spoluprácu, Zelenskyj tvrdí, že Trumpov záväzok k prístupu „mier prostredníctvom sily“ by mohol priblížiť Ukrajinu napadnutú Ruskom k „spravodlivému mieru“. Dúfa, že ho spoločne uvedú do praxe.
V súvislosti s tým, že exprezident Trump zvíťazil v súboji o post šéfa Bieleho domu, Zelenskyj na mikroblogovacej sieti X napísal: „Spomínam si na produktívne stretnutie s prezidentom Trumpom v septembri, keď sme podrobne prediskutovali strategické partnerstvo medzi Ukrajinou a USA, Plán víťazstva a spôsoby, ako zastaviť ruskú agresiu proti Ukrajine." „Tešíme sa na éru silných Spojených štátov amerických pod rozhodným vedením prezidenta Trumpa,“ vyhlásil ukrajinský líder.
Poľský prezident Andrzej Duda a premiér Donald Tusk tiež zablahoželali Donaldovi Trumpovi k víťazstvu v prezidentských voľbách. „Gratulujem, pán prezident Donald Trump! Dokázali ste to!“ napísal Duda na sociálnej sieti X. „Gratulujeme Donaldovi Trumpovi k víťazstvu vo voľbách. Teším sa na našu spoluprácu v prospech amerického a poľského národa,“ napísal Tusk.
Európa musí naliehavo prevziať viac zodpovednosti za svoju bezpečnosť, uviedol v reakcii na zrejmé Trumpovo víťazstvo poľský minister zahraničia Radoslaw Sikorski. Novinárom podľa agentúry Reuters povedal, že Poľsko bude lídrom vo zvyšovaní odolnosti Európskej únie.
Prezident Peter Pellegrini Trumpovi aj americkému ľudu poprial veľa úspechov. „Naše krajiny spájajú spoločné hodnoty slobody a demokracie. Potvrdzujem, že Slovensko zostáva spoľahlivým a zodpovedným spojencom v Severoatlantickej aliancii, verím v pokračovanie našej spolupráce a verím, že vzťahy medzi USA a Slovenskom, ako aj celou Európou sa budú naďalej rozvíjať pozitívnym smerom,“ uviedol Pellegrini.
Ako dodal neskôr, favorita spomedzi kandidátov na amerického prezidenta nemal a z osobných skúseností ich nevie ani porovnať, keďže s Kamalou Harrisovou sa nestretol. Pellegrini pripomenul, že s Trumpom už rokoval ako premiér.
Trump podľa prezidenta SR prinášal témy, ktoré Američanov zaujali viac. Migrácia či ekonomika v Spojených štátoch amerických podľa neho predstavujú vážne témy. Pellegrini by si želal, aby spolupráca s novým prezidentom USA bola konštruktívna a aby Spojené štáty s Európou neskĺzli do obchodnej vojny.
„Budem si želať, aby sa naplnili aj slová novozvoleného prezidenta Trumpa, ktorý avizoval, že urobí všetko pre to, aby čo najskôr ukončil vojnový konflikt aj za našimi východnými hranicami,“ vyhlásil Pellegrini.
Podľa premiéra Fica (Smer) je víťazstvo Trumpa v amerických prezidentských voľbách prehrou liberálnych a progresívnych myšlienok. Skritizoval zároveň médiá a ich informovanie pred voľbami.
Český prezident Petr Pavel na sociálnej sieti X napísal, že sa teší na pokračujúcu spoluprácu pri riešení spoločných globálnych výziev. „Blahoželám zvolenému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Vážim si naše partnerstvo so Spojenými štátmi a teším sa na pokračujúcu spoluprácu pri riešení spoločných globálnych výziev vrátane podpory našich spoločných spojencov a udržiavania európskej bezpečnosti. Naša transatlantická väzba zostáva silná,“ napísal Pavel.
V utorok uviedol, že bez ohľadu na víťazstvo Kamaly Harrisovej alebo Trumpa si Spojené štáty uvedomujú, že Európa ako najväčšie spoločenstvo demokratických štátov na svete je pre nich najbližším partnerom a že ich systémový rival nie je v Európe, ale oveľa viac na východ.
Trumpovi, ktorý veľmi pravdepodobne vyhral americké prezidentské voľby, zablahoželal aj český premiér Petr Fiala. Spoločným cieľom je podľa neho zabezpečiť, aby vzťahy medzi oboma krajinami zostali na najvyššej úrovni. Uviedol to na sociálnej sieti X. „Gratulujem Donaldovi Trumpovi k víťazstvu v prezidentských voľbách. Naším spoločným cieľom je zaistiť, aby vzťahy medzi našimi krajinami zostali na najvyššej úrovni aj napriek zmenám v administratíve a aby sme ich naďalej rozvíjali v prospech našich občanov,“ uviedol predseda českej vlády.
Írsky premiér Simon Harris vo svojej gratulácii na X uviedol, že bude s Trumpom spolupracovať na prehlbovaní a posilňovaní „historických a neporušiteľných väzieb medzi našimi národmi a našimi krajinami v najbližších rokoch“.
Španielsky premiér Pedro Sánchez tiež Trumpovi k víťazstvu zablahoželal a sľúbil mu spoluprácu na „strategických bilaterálnych vzťahoch a na silnom transatlantickom partnerstve“.
Putin je pripravený na dialóg s USA
Vladimir Putin, prezident Ruska, vyjadril nádej na „zlepšenie rusko-amerických vzťahov,“ pričom dodal, že Rusko je pripravené rozvíjať vzájomne výhodnú spoluprácu na medzinárodnej scéne. Reakcie európskych lídrov zahŕňali tiež opatrnosť a očakávanie o tom, ako sa Trumpova politika odzrkadlí na globálnej scéne. Putin neplánuje pogratulovať Trumpovi k víťazstvu v amerických prezidentských voľbách, uviedol jeho hovorca Dmitrij Peskov. Pripomenul, že Rusko považuje USA za nepriateľskú krajinu. Zároveň odmietol obvinenia, že Moskva do volieb zasahovala. Informujú agentúry Reuters a TASS.
„Prezident Putin je pripravený na konštruktívny dialóg s USA,“ uviedol hovorca Kremľa s tým, vzťahy medzi USA a Ruska sú na rekordne zlej úrovni a prakticky sa už nemôžu zhoršiť. Vyjadril tiež presvedčenie, že budúcnosť vzťahov závisí od amerického vedenia.
Až v januári sa podľa Peskova ukáže, či Washington dokáže zmeniť svoj kurz v zahraničnej politike. Koncom januára sa uskutoční inaugurácia nového prezidenta USA. Moskva bude posudzovať prípadné pôsobenie Trumpa v tejto funkcii podľa „konkrétnych krokov a slov“ jeho administratívy, dodal Putinov hovorca.
Ako píše Reuters, Peskov ďalej poprel, že by Rusko stálo za falošnými bombovými hrozbami počas hlasovania v amerických voľbách. Odmietol aj tvrdenia o údajnom ruskom sprisahaní s cieľom umiestniť zápalné zariadenia do lietadiel smerujúcich do Spojených štátov.
Takéto bombové hrozby, z ktorých mnohé zrejme pochádzali z ruských e-mailových domén, boli podľa amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) zamerané na volebné miestnosti v piatich kľúčových štátoch – Georgii, Michigane, Arizone, Wisconsine i Pensylvánii.
Lídri inštitúcií Európskej únie sa pridali ku gratulantom Donalda Trumpa, predpokladaného víťaza amerických prezidentských volieb. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyhlásila, že EÚ a USA sú „viac než len spojenci“. „Srdečne blahoželám Donaldovi J. Trumpovi,“ napísala von der Leyenová na sociálnej sieti X. EÚ a USA podľa jej slov „viaže skutočné partnerstvo, ktoré spája 800 miliónov občanov“.
„Pracujme teda spoločne na silnej transatlantickej agende, ktorá im bude naďalej prinášať výsledky,“ dodala.
Končiaci šéf Európskej rady Charles Michel vyhlásil, že EÚ bude pre Spojené štáty „silným, jednotným, konkurencieschopným a suverénnym partnerom“ a bude obhajovať multilaterálny systém založený na pravidlách.
Momentálne (10:00 CET) má Trump podľa CNN na konte 267 voliteľov, kým jeho demokratická protikandidátka Kamala Harrisová 224. Prezidentské voľby vyhráva kandidát s najmenej 270 hlasmi zo Zboru voliteľov, ktorý má 538 členov zastupujúcich jednotlivé štáty.
Tieto gratulácie a výzvy od svetových lídrov naznačujú, že USA s novým prezidentom majú potenciál ovplyvniť globálne vzťahy a geopolitiku, čo prinesie nové výzvy, ale aj príležitosti na vzájomné partnerstvá.
rNUlife.sk / foto: AP