Rekonštrukcia verejných budov patrí medzi priority miestnych samospráv. No za snahou o modernizáciu a energetickú efektívnosť často stoja neľahké výzvy – od nedostatku financií, cez technické komplikácie až po administratívne prekážky. Ako si s nimi poradiť a čo môže priniesť úspešná obnova?
Väčšina slovenských miest a obcí považuje obnovu budov v ich vlastníctve za jednu z priorít v nasledujúcich rokoch. Vyplýva to z prieskumu o pripravenosti slovenských miest a obcí na obnovu verejných budov, ktorý realizovala Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC) spolu s platformou Budovy pre budúcnosť a Asociáciou prednostov úradov miestnej samosprávy v Slovenskej republike. Do prieskumu sa zapojilo spolu 51 miest a obcí.
„Takmer všetky oslovené obce a mestá považujú obnovu budov s ohľadom na zníženie spotreby energie za jednu z priorít, pričom väčšina z nich verí, že je dôležité dosiahnuť ambiciózne energetické štandardy a využívať udržateľné riešenia,“ uviedol Miroslav Zliechovec, člen predstavenstva SKGBC. Najväčšie investičné náklady pri rekonštrukcii pritom vyžadujú kultúrne a historické pamiatky spolu so školskými budovami, ale aj budovy určené na šport a administratívne budovy.
Hlavné zistenia prieskumu:
- Väčšia slovenských miest a obcí považuje obnovu budov v ich vlastníctve za jednu z priorít v nasledujúcich rokoch.
- Väčšina opýtaných miest a obcí verí, že je dôležité dosiahnuť ambiciózne energetické štandardy a využívať udržateľné riešenia ako sú tepelné čerpadlá, fotovoltika, zelené strechy.
- Takmer všetky obce a mestá považujú obnovu budov s ohľadom na zníženie spotreby energie za jednu z priorít v nasledujúcich rokoch.
- Najväčšie investičné náklady si vyžadujú kultúrne a historické pamiatky spolu so školskými budovami. Vyššie náklady si vyžadujú aj budovy určené na šport a administratívne budovy.
- Slovenské mestá a obce prevažne nemajú Investičný plán obnovy budov, ale väčšina ho plánuje vypracovať. V prípade prípravy plánu obnovy verejných budov by radi využili nástroj Pasport obnovy budovy.
„Pri zisťovaní aktuálneho stavu a situácie slovenských miest a obcí v oblasti rekonštrukcie budov, ktoré sú v ich vlastníctve, sme odhalili viaceré cenné informácie a skutočnosti, ktoré môžu byť nápomocné pri strategickom rozhodovaní a optimalizácii procesov spojených s obnovou budov v mestách a obciach na Slovensku,“ uviedol Miroslav Zliechovec.
Potrebné sú viaceré opatrenia
Miestne samosprávy čelia pri rekonštrukcii budov mnohým výzvam, vrátane finančných, technických aj administratívnych. Prieskum poukazuje na potrebu niekoľkých opatrení na zlepšenie situácie na Slovensku.
- Je potrebné urýchliť a zjednodušiť proces obnovy budov vo vlastníctve miest a obcí.
- Zlepšiť dialóg medzi štátom, samosprávami a odborníkmi pri obnove budov.
- Na zrýchlenie a skvalitnenie procesu rekonštrukcií sú potrebné vhodné finančné mechanizmy a podpora štátu.
- Je potrebná systematická a dlhodobá príprava a vytvorenie platformy pre vzdelávanie zástupcov miest a obcí.
- Nastavenie kritérií a systematického postupu pri návrhu a hodnotení celého procesu obnovy verejných budov.
- Zvýšenie povedomia o moderných a udržateľných riešeniach nás posunie k vyššej energetickej efektívnosti, lepšej kvalite zníženiu uhlíkovej stopy verejných budov.
- Informovanie a príprava zástupcov miest a obcí na zavedenie nových nástrojov do praxe, akými sú Investičné plány obnovy budov alebo pasport obnovy budov.
„Uvedomujeme si extrémnu záťaž a náročnosť, ktorú pre obce a mestá znamená obnova verejných budov. Ide o zložitý, finančne aj časovo náročný proces. Preto je nevyhnutné mať dostatok informácii o ich pripravenosti, finančných zdrojoch a iných kapacitách,“ skonštatoval Miroslav Zliechovec. Ďalšími prirodzenými krokmi by podľa neho mali byť vytvorenie platformy pre vzdelávanie zástupcov miest a obcí, vytvorenie nástroja pre návrh a hodnotenie kvality rekonštrukcií a prepájanie inštitúcií a subjektov zapojených do obnovy verejných budov.
*****
Viac informácií o celý prieskum nájdete tu.
Stručný manuál pre obce a mestá „9 pravidiel udržateľnej obnovy“ nájdete tu.
Slovenská rada pre zelené budovy (Slovak Green Building Council – SKGBC) je hlavný ambasádor udržateľnej výstavby na Slovensku. Neziskové občianske združenie bolo založené v novembri 2010 a zasadzuje sa o to, aby sa ekonomicky, ekologicky a esteticky navrhované budovy so zdravým vnútorným prostredím, v ktorých sa nemrhá energiou ani inými zdrojmi, stali na Slovensku štandardom. Cieľom rady je, aby novopostavené aj rekonštruované budovy boli realizované podľa udržateľných štandardov, čím sa zníži spotreba energií, eliminuje vplyv budov na životné prostredie a minimalizuje sa uhlíková stopa. V súčasnosti má rada 83 členov. Viac informácií nájdete na stránke www.skgbc.org.
Autori prieskumu:
rNUlife.sk / TS