Zmena klímy a výkyvy počasia majú vážny dopad na pestovanie sladovníckeho jačmeňa, hlavnej suroviny na výrobu piva. Plzeňský Prazdroj preto svojím projektom Pre jačmeň prepojil pivovarníkov, pestovateľov a odborníkov na agrolesníctvo s cieľom pomôcť tieto negatívne trendy zvrátiť. Od roku 2022 uskutočnil celkovo 10 výsadieb drevín v slovenských poľnohospodárskych družstvách, ktoré sa do iniciatívy zapojili, aby pomohli pôde prosperovať. Posledné výsadby v tomto roku sa teraz uskutočnili v okolí Nitry.
Pestovanie sladovníckeho jačmeňa má na území Slovenska bohatú tradíciu, no posledné obdobie čelí výzvam, pre ktoré ho do budúcna ohrozujú. Ide totiž o plodinu mimoriadne citlivú na výkyvy počasia a meniacu sa klímu. Preto prišiel Prazdroj v spolupráci s odborníkmi z Nadácie Ekopolis a s expertmi z Národného lesníckeho centra pred tromi rokmi s projektom Pre jačmeň.
Projekt na podporu udržateľného pestovania jačmeňa na Slovensku pomáha lokálnym farmárom, ale aj okolitej prírode. Je postavený na princípoch agrolesníctva, teda pestovania poľnohospodárskych plodín v kombinácii s drevinami na tej istej ploche. Cielene podporuje výsadbu drevín v lokalitách, kde budú mať najväčší dopad na posilnenie schopnosti pôdy zadržiavať vodu, zabránia pôdnej erózii a odnosom najúrodnejších častíc pôdy a zároveň prispejú k posilneniu biodiverzity a zmierňovaniu mikroklimatických extrémov.
V týchto dňoch sa pod záštitou projektu Pre jačmeň uskutočnili dve výsadby. Prebehli v poľnohospodárskych družstvách ZAD Dvory nad Žitavou, kde pribudlo až 500 drevín, a to topoľ čierny a topoľ biely, a PPD Prašice, kde bolo vysadených 60 kusov drevín vrátane topoľov, pagaštanov a jarabín. Dreviny boli zasadené na okrajoch pôdneho bloku a pozdĺž poľnej cesty polí. Posledná výsadba prebehne v PD DEVIO Nové Sady na jar 2025. Tu bude vysadených 120 kusov drevín, medzi ktorými sú lipy malolisté a veľkolisté, brezy, javory, jablone a hrušky.
„Počas uplynulých troch rokov sme otvorili diskusiu o budúcnosti udržateľného pestovania sladovníckeho jačmeňa na Slovensku spolu s farmármi a odborníkmi z rôznych oblastí. Projekt Pre jačmeň priniesol konkrétne riešenia pre prispôsobenie pôdy klimatickým zmenám. Teší nás, že sme v tomto roku mohli realizovať až päť výsadieb v štyroch lokalitách,“ uviedol Ivan Tučník, vedúci projektu za Plzeňský Prazdroj Slovensko.
„Sme hrdí na to, že sme vytvorili unikátny model spolupráce, ktorý ukázal, ako môžeme efektívne čeliť dôsledkom klimatických zmien, a aj to, že bol oň zo strany pestovateľov záujem,“ doplnil Martin Gálik, programový manažér Nadácie Ekopolis.
Prazdroj si na kvalite surovín zakladá a zároveň sa ich snaží nakupovať čo najbližšie k svojmu pivovaru. „V roku 2023 sme nakúpili 100 % sladovníckeho jačmeňa od lokálnych dodávateľov, celkovo šlo o vyše 27-tisíc ton. V roku 2024 sa tento objem navýši na 30 500 ton,“ vysvetľuje Ivan Tučník.
Okrem toho, do roku 2030 má spoločnosť za cieľ nakupovať všetky poľnohospodárske suroviny od farmárov s udržateľným spôsobom produkcie a zásadne znížiť svoju uhlíkovú stopu v dodávateľskom reťazci. Aj preto hľadá spoločne s farmármi a odborníkmi cesty, ako pri pestovaní využívať nové prístupy, ktoré by pomohli zachovať dlhoročnú tradíciu pestovania sladovníckeho jačmeňa.
Zaujímavosti o sladovníckom jačmeni a slade
- Slad nie je tekutina, ide o naklíčené a usušené obilné zrnko.
- Slad je jednou zo základných surovín pri výrobe piva. Prevažne sa na jeho výrobu používa práve jačmeň.
- Jedno steblo jačmeňa môže mať v priemere 26 využiteľných zŕn.
- Na výrobu jedného pollitráka piva sa môže spotrebovať v priemere 2 500 - 3 000 zrniek sladu, čo je dohromady približne 95 gramov.
- Výroba sladu trvá obyčajne 10 dní, v sladovni vo Veľkom Šariši je na jeho výrobu potrebných približne 3,5 litra vody na kilogram sladu.
Plzeňský Prazdroj Slovensko je s 580 zamestnancami jedným z najmodernejších pivovarov v strednej Európe. • Do portfólia značiek spoločnosti patrí Pilsner Urquell, Šariš, Velkopopovický Kozel, Radegast, Gambrinus, Smädný Mních, Captain Jack, Peroni a nealkoholické pivo Birell. Je hrdá na všetky svoje značky, predovšetkým na Šariš Žiarivú 12 % a Šariš Iskrivú 10 %, ktoré ihneď po uvedení na trh v roku 2023 získali na degustačnej súťaži Slovenská pivná korunka zlaté medaily. Smerovanie Plzeňského Prazdroja Slovensko v oblasti udržateľného rozvoja určuje stratégia udržateľnosti Na budúcnosť 2030. Kroky spoločnosti v tejto oblasti zhrňuje integrovaná Správa o udržateľnosti.
rNUlife.sk / TS