Ceny českej filmovej kritiky vyhral film Bohdana Slámu Krajina ve stínu

Združenie českých filmových kritikov dnes, 6. februára 2021 odovzdalo výročné ceny. Najlepším filmom sa stala novinka režiséra Bohdana Slámu KRAJINA VE STÍNU, kritici v nej ocenili aj najlepší ženský herecký výkon v podaní Magdalény Borovej. Slovenskí diváci uvidia dlho očakávaný film v premiére po tom, čo sa po pandémii otvoria kiná. Filmy distribučnej spoločnosti Filmtopia obsadili aj ďalšie dôležité kategórie – najlepším dokumentom sa stal film Barbory Chalupovej a Víta Klusáka V SÍTI, NOVÁ ŠICHTA Jindřicha Andrša sa stala objavom roka.

Slávnostný večer Cien českej filmovej kritiky sa uskutočnil včera večer, bez publika v Divadle Archa v Prahe, v priamom prenose ho vysielala ČT art. Presne takto o mesiac – 6. marca 2021 – sa budú odovzdávať České levy. Favorizovaná Krajina ve stínu má najvyšší počet nominácií, až pätnásť. Úspešný česko – slovenský film mal už dva termíny slovenskej premiéry, ako potvrdili slovenskí koproducenti zo spoločnosti Filmpark production Peter Neveďal a Silvia Učňová Kapustová, ten tretí, snáď posledný, príde s „dobou otvorených kín“.  Slámova novinka mala slovenskú predpremiéru na Medzinárodnom filmovom festivale Cinematik 2020.

Českí filmoví kritici vybrali ako najlepší film roku 2020 čiernobielu historickú drámu Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Okrem úspechu v hlavnej kategórii snímka vyniesol i ocenenie pre najlepšiu herečku Magdaléne Borovej. Film Agnieszky Hollandovej Šarlatán o prírodnom liečiteľmi Jánovi Mikoláškovi dostal cenu za réžiu a vďaka Ivanovi Trojanovi tiež za najlepší mužský herecký výkon.

                Krajina ve stínu je prvý historický film Bohdana Slámu. Čierno-biela snímka, nakrútená na klasický pás, zaznamenáva skutočný príbeh; je kronikou toho, ako sa pokojné medziľudské vzťahy v malej obci v pohraničí premenia, keď okolo prejde veľká história. Ide o dôležitú kapitolu zo spoločných československých dejín z obdobia 30. až 50. rokov minulého storočia. Režisér a scenárista Ivan Arsenjev zobrazili tému filmu veľmi originálne, pričom sa opierali o doposiaľ nezaznamenané historické udalosti.

Výpravná dráma poukazuje na to, čo dokáže páchať človek na človeku, čo je aktuálne aj v súčasnosti. Vo filme účinkujú: Magdaléna Borová, Csongor Kassai, Stanislav Majer, Zuzana Kronerová, Agi Gubíková, Petra Špalková a ďalší. Poďakovanie patrí Audiovizuálnemu fondu, ktorý podporil realizáciu aj distribúciu tohto dôležitého filmu.

"Som vďačná, že môžem byť súčasťou Krajiny v tieni, a mám radosť, že sa Márii dostalo takej pozornosti, pretože jej skutočným predobrazom je pani Korbelová, o ktorej nám jej syn pán Ferdinand Korbel veľa rozprával. Jej cesta by nám mohla byť inšpiráciou do chvíľ, kedy nám v živote dochádza odvaha ísť ďalej," povedala pri preberaní ceny Borová.

Slámov film má ďalšie šance na ocenenie pri cenách Český lev, získal v nich 15 nominácií. O jednu nomináciu menej, teda 14, má v cenách Český lev Šarlatán a tiež film režiséra Slávka Horáka Havel inšpirovaný životom Václava Havla, na ktorý filmoví kritici pri svojich cenách nespomenuli.  Sedem nominácií na leva, teda na cenu Českej filmovej a televíznej akadémie, má film Modelár Petra Zelenku popisujúci rad súčasných politicko-spoločenských problémov, ktorému v sobotu kritici udelili cenu za najlepší scenár.

Najlepším dokumentom v Cenách českej filmovej kritiky sa v sobotu stal najnavštevovanejšia snímka minulého roka V síti, počin Barbory Chalupovej a Víta Klusáka, odkrývajúci praktiky online sexuálnych predátorov. 

Novinkou pre slovenské kiná bude aj debutová snímka režiséra Jindřicha Andrša o baníkovi, ktorý po zavretí bane hľadá nové životné uplatnenie, Nová šichta. V novembri 2020 získal film na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Ji.hlava cenu za Najlepší českým dokumentárny film a tiež Cenu divákov.

Cena pre objav roka pripadla Jindřichovi Andršovi, režisérovi dokumentárneho filmu Nová šichta o baníkovi, ktorý po zatvorení bane hľadá nové životné uplatnenie.

Experimentálny dokument FREM natočený v Antarktíde, vyzdvihol kategóriu Audiovizuálny počin. Režisérka Viera Čákanyová a jej spolupracovník Tomáš Klein boli ocenení za kameru

Ceny českej filmovej kritiky v reakcii na rozkvet domácej krátkometrážne tvorby v posledných rokoch tiež zriadili osobitny cenu pre krátky film. Prvou ocenenou sa v tejto kategórii stala snímka Anatomie českého odpoledne od Adama Martinca, hraný portrét českej spoločnosti z letného kúpaliska. Z ocenenia v kategórii Mimo kino sa radovali tvorcovia krimi séria Českej televízie Zradcovia.

rNUlife.sk / Zuzana Golianová, PR FILMTOPIA / čtk

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.