Konvergencie pozývajú na živé koncerty s hudbou Astora Piazzollu. Na Slovensku vystúpi aj svetoznámy bandoneonista Marcelo Nisinman

Do poslednej chvíle organizátori medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie nevedeli, či sa podujatie venované tvorbe Astorovi Piazzollovi, ktoré bolo presunuté z februára 2021 na mesiace máj a jún uskutoční aj s publikom.

S pozitívnym vývojom pandemickej situácie na Slovensku tak budú môcť organizátori spoločne s interpretmi a návštevníkmi festivalu osláviť 100. výročie narodenia génia argentínskeho tanga naživo, ale aj online.Na prelome mája a júna sa uskutoční šesť koncertov a čítanie o hudbe z Piazzollových memoárov. Koncerty, na ktorých sa predstavia dve desiatky slovenských interpretov, sa uskutočnia v rôznych priestoroch Bratislavy (Nádvorie Primaciálneho paláca, Štúdio L+S, Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava, Slovenský rozhlas, Záhrada Domu Albrechtovcov). Zahraničným hosťom festivalu bude medzinárodné zoskupenie ChamberJam Quintet – kvinteto bandeonistu Marcela Nisinmana, priateľa a žiaka Astora Piazzollu.

Tango na počúvanie a snívanie

Argentínsky skladateľ a virtuóz v hre nabandoneóne Astor Piazzolla (1921 – 1992) navždy zmenil podobu tradičného tanca, ktorého temperament a vášeň spojil s bezprostrednosťou jazzu a sofistikovanosťou klasickej hudby. Jeho pričinením, tak vzniklo nové tango –  tango na počúvanie a snívanie. „Keď sme sa rozhodovali, kto bude ďalšou z výnimočných skladateľských osobností, ktorej sa budeme tento rok na festivale Konvergencie venovať, rozhodli sme sa pre Astora Piazzollu. Som presvedčený, že po Šostakovičovi, Bartókovi, Beethovenovi, Stravinskom a Bachovi ide o správne rozhodnutie. Astor Piazzolla bol nielen skvelý skladateľ, ale tiež fenomenálny interpret “, hovorí riaditeľ festivalu Konvergencie Jozef Lupták. „Navyše si dokázal v 20. storočí nájsť svoj vlastný hudobný jazyk, s ktorým sa mu podarilo niečo, čo mnohým skladateľom vážnej hudby chýbalo, resp. mnohým stále chýba. Jeho hudba sa nezrieka emócií, nerezignuje na komunikáciu, vďaka čomu dokázala zarezonovať nielen u hudobníkov, venujúcich sa tangu, jazzu, klasike či rocku, ale oslovila tiež široké publikum“, dodáva.

Boris Lenko & Piazzolla

Vo viacerých festivalových koncertoch sa objaví meno Borisa Lenka, ktorý bol jeden z prvých propagátorov Piazzollovej hudby na Slovensku. „Keď som niekedy v roku 1990 prvýkrát počul hudbu Astora Piazzollu, bol som ohromený. V tom čase som sa dosť intenzívne začal venovať zvuku a farbe akordeónu a hľadal som spojivo medzi akordeónom a inými nástrojmi. Cítil som, že akordeón v kombinácii s husľami, violončelom, klarinetom či flautou mi nesedí a farebne som ho v spoločnosti iných nástrojov vnímal skôr nesúrodo. Piazzollov bandoneón znie pritom s týmito nástrojmi priam ideálne, s klavírom, husľami, kontrabasom, gitarou, s čímkoľvek.... Piazzolla zmenil oveľa viac, než tušil. Ovplyvnil akordeón, bandoneón, aj iné nástroje. Tango dostal do koncertnej sály, dal mu šat noblesy. Jeho skladby otvárajú nový priestor, ukazujú, kam sa treba v súčasnej hudbe uberať a zároveň, kam sa neuberať,“ povedal známy slovenský hudobník o svojom vzťahu k Piazzollovej hudbe.

Slovenský akoredonista a bandoneonista sa na Konvergenciách predstaví na čítaní z memoárov Astora Piazzollu spoločne s Roberom Rothom (26. 5. / Nádvorie Primaciálneho paláca). Okrem toho spoločne s ďalšími vynikajúcimi hudobníkmi (Martin Chovanec, Ladislav Fančovič, Stanislav Palúch, Jozef Lupták, Juraj Griglák), ktorí sa dlhé roky pohybujú vo svete jazzu i klasiky, vystúpi aj na nočnom koncete Hora cero (5. 6. / Štúdio L + S).

Na Konvergenciách nesmie chýbať vystúpenie súboru ALEA, ktorého zakladateľom je práve Boris Lenko.  V programe vytvorenom špeciálne pre festival Konvergencie (11. 6. / Divadlo P. O. Hviezdoslava) zaznejú v pôvodnej kvintetovej verzii slávne Štyri ročné obdobia v Buenos Aires, pocta mestu Buenos Aires i géniovi talianskeho baroka Antoniovi Vivaldimu. Súčasťou dramaturgie bude tiež slovenská premiéra Piazzollovho Koncertu pre kvinteto (1971), skladateľove piesne so speváčkou Adrienou Bartošovou, vrátane titulnej piesne z Piazzollovej opery María de Buenos Aires a diela slovenských skladateľov Petra Zagara a Stanislava Palúcha.

Piazzollova hudba v záhrade

Záhradu Domu Albrechtovcov, kultové miesto  bratislavského hudobného života, z ktorého sa vďaka o. z. Albrecht Forum opäť stáva centrum umenia, rozozneje 30. 5. Piazzollova hudba. Na prvom koncerte so začiatkom o 18:00 vystúpi dvojica známych slovenských gitaristov, Ondreja Veselého a Martina Krajča, huslistu Petra Bieleho, akordeonistu Borisa Lenka a violončelistu Jozefa Luptáka. Tvorba argentínskeho skladateľa zaznie na koncerte v úpravách svetoznámeho brazílskeho gitaristu Sérgia Assada. Na druhom koncerte so začiatkom o 19:30 zaznie suita Five Tango Sensations pre bandoneón a sláčikové kvarteto, ktorá vznikla v roku 1989 s venovaním pre známy americký súbor Kronos Quartet, s ktorým päť poetických hudobných esejí o smútku a láske o dva roky neskôr v New Yorku aj nahral. Kompozícia, ktorú kritika nazvala „dielom tragickej krásy“, zaznie v interpretácii Borisa Lenka a zoskupenia Konvergencie Quartet. V prípade nepriaznivého počasia sa oba koncerty uskutočnia v Koncertnej sále Klarisky.

Boris Lenko & Konvergencie Quartet

Extáza nového tanga v podaní Piazzollovho žiaka a jeho priateľov

V lete roku 1988 navštívil Astora Piazzollu mladý bandoneonista, ktorý sa zaujímal o štúdium kompozície. „Pamätám si, že býval v lese. Vystúpil som z auta a rodina ma počkala za rohom. Nemal zvonček, tak som zatlieskal, lebo potlesku nikdy nie je dosť a on si ho zaslúžil, “ spomínal neskôr Marcelo Nisinman na prvé stretnutie.

Marcelo Nisinman, ktorý účinkoval s legendami tanga ako Roberto Goyenche, Susana Rinaldi či Amelita Baltar, ale tiež so svetoznámymi klasickými i jazzovými hudobníkmi – s Gidonom Kremerom, Sérgiom a Odairom Assadom alebo Garym Burtonom, rozpovie na Konvergenciách príbeh tanga prostredníctvom Piazzollovej hudby i svojich vlastných kompozícií. Spoločne s ďalšími vynikajúcimi zahraničnými hudobníkmi – Danielom Rowlandom (husle), Albertom Mesircom (gitara), Zoranom Markovićom (kontrabas), Natachou Kudritskaya (klavír) – vystúpi na koncerte 31. 5. v Slovenskom rozhlase.

Na záver tango slovenské

Slovenského tango v originálnej podobe záverečnom koncerte Konvergencií (12. 6. / Slovenský rozhlas) predstaví orchester Bratislava Hot Serenaders pod vedením trúbkara Juraja Bartoša. Na koncerte, ktorého vzácnym hosťom bude aj pán Milan Lasica, zaznejú najkrajšie slovenské tangá od Ernsta Genersicha, Karola Elberta, Pavla Čádyho, Franka Zemplínskeho, Viktora Freyera, Dušana Pálku a, samozrejm, Gejzu Dusíka v pôvodných aranžmánoch tak, ako boli premierované v 30. a 40. rokoch minulého storočia.

Bratislava Hot Serenaders a Milan Lasica

PIAZZOLLA  /  KONCERTY – program:

26/05/21 / 19:00 / Nádvorie Primaciálneho paláca

Balada para un loco / čítanie z memoárov Astora Piazzollu

FB event: https://fb.me/e/2cJwF2FFh

30/05/21 / 18:00 / Záhrada Domu Albrechtovcov / v prípade nepriaznivého počasia sa koncert uskutoční v Klariskách

Milonga per tre / Piazzollova hudba v aranžmánoch Sérgia Assada

FB event: https://fb.me/e/2bTv2nhBM

30/05/21 / 19:30 /Záhrada Domu Albrechtovcov / v prípade nepriaznivého počasia sa koncert uskutoční v Klariskách

Five Tango Sensations

FB event: https://fb.me/e/1r6SBXuGh

31/05/21 / 19:00 / Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu

ChamberJam Quintet Quintet / EXTASIS – New Tango Music / koncert kvinteta Marcela Nisinmana – Piazzollovho priateľa a žiaka

FB event: https://fb.me/e/27UriG2hq

04/06/21 / 19:00 / Štúdio L+S

Hora cero / nočný koncert z diel Astora Piazzollu

FB event: https://fb.me/e/HDrJBv0U

11/06/21 / 19:00 / Divadlo P. O. Hviezdoslava

Concierto para quinteto / cuatro estaciones porteñas v originálnej verzii, slovenská premiéra koncertu pre kvinteto, diela Piazzollu, P. Zagara a S. Palúcha

FB event: https://fb.me/e/1f7Q4tvfL

12/06/21 / 19:00 / Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu

Slovenské tango v podaní orchestra Bratislava Hot Serenaders & Milana Lasicu

FB event: https://fb.me/e/6mqzWBclz

Vstupenky na jednotlivé koncerty zakúpite v predpredaji v sieti Ticketportal, v dôsledku zníženej kapacity v sálach sú dostupné v limitovanom počte https://bit.ly/PIAZZOLLA_vstupenky V ponuke je aj permanentka platiaca na všetky podujatia dostupné v limitovanom počte. Organizátori pripravili aj možnosť zakúpenia vstupeniek na online streamy pre vybrané koncerty.

Podcast festivalu Konvergencie CONTINUO venovaný Astorovi Piazzollovi si môžete vypočuť TU. Organizáror  podujatia sa riadi aktuálnymi protipandemickými opatreniami. Pre aktuálne informácie sledujte web www.konvergencie.sk. Zmena program a účinkujúcich vyhradená.

rNUlife.sk / Ivana Schwarz / PR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.