MAJETOK SLOVÁKOV POD SPRÁVOU PARTNERS INVESTMENTS PRESIAHOL V DECEMBRI HODNOTU 400 MILIÓNOV EUR

Spoločnosť PARTNERS INVESTMENTS ku koncu roka prekročila hranicu 400 miliónov eur hodnoty majetku, ktorý má pod správou. Týmto výsledkom sa zaradila na popredné priečky medzi obchodníkmi s cennými papiermi. „Za výrazným nárastom vidíme najmä ESG investičné stratégie, ktoré sme predstavili klientom počas roka 2021. Prostredníctvom týchto stratégií zodpovedne investovali viac ako 85,4 milióna eur,“ uvádza Maroš Ovčarik, generálny riaditeľ PARTNERS INVESTMENTS. 

K 17. decembru prekročila PARTNERS INVESTMENTS hranicu 400 miliónov eur pod správou. Tento úspech dosiahla spoločnosť od začiatku svojho pôsobenia v auguste 2019. „Za tento čas nám svoje investície zverilo až 37 512 klientov a uzatvorili sme dovedna 62 802 zmlúv. Či už sú to naše riadené portfóliá, ETF fondy alebo ESG investície, štatistiky za krátke obdobie nášho pôsobenia na trhu dokazujú, že patríme medzi špičku na investičnom trhu,“ uvádza Maroš Ovčarik, generálny riaditeľ PARTNERS INVESTMENTS.

ZÁUJEM O INVESTOVANIE POMALY NARASTÁ  

Slovensko dlhodobo patrí k najkonzervatívnejším krajinám z pohľadu rozloženia finančných aktív domácností v rámci všetkých krajín OECD. Obľúbeným „investičným“ nástrojom u Slovákov sú bežné a sporiace účty či termínované vklady, na ktorých aktuálne leží v bankách vyše 43 miliárd eur. Pre nízke úrokové sadzby a vysokú infláciu domácnosti prišli v roku 2021 o vyše 1,3 miliardy eur. „V novembri 2021 stúpla miera inflácie až na 5,6 %. Ak by počas budúceho roka ostala na tejto úrovni, znehodnotenie vkladov našich domácností presiahne dve miliardy eur. Pre ľudí je to celkom jasný signál, že svoje peniaze musia presunúť zo sporiacich účtov a z termínovaných vkladov do výnosnejších investičných nástrojov. V opačnom prípade sa pripravujú o zaujímavé zhodnotenie a možnosť budovať si aktíva na dôchodok,“ upozorňuje Maroš Ovčarik. Okruh ľudí, ktorí sa zaujímajú o investovanie, však podľa obchodníka s cennými papiermi pomaly narastá. „Čoraz viac ľudí si uvedomuje, že rastúca inflácia znehodnocuje úspory. Okrem toho turbulentný minulý rok a výkyvy na finančných trhoch prilákali do sektora investovania oveľa viac pozornosti ako v minulosti,“ dodáva.

NAJVIAC SA DARILO DYNAMICKEJ ESG STRATÉGII

Aktuálnym svetovým megatrendom sú ESG investície, ktoré PARTNERS INVESTMENTS priniesla aj investorom na Slovensku. Trh s investovaním prechádza v posledných rokoch zmenami, ktoré pozitívne ovplyvňuje práve zodpovedné investovanie. Kľúčovú úlohu pri nich zohráva téma trvalej udržateľnosti, ktorá sa stala v poslednom období celospoločenskou otázkou. „Investori dnes nehľadajú iba vysoký výnos a dobré zhodnotenie. Siahajú po riešeniach, ktoré majú pozitívne dosahy na spoločnosť. Zaznamenávame čoraz vyšší záujem klientov o zodpovedné investovanie, kde prevažnú časť stratégie tvoria ESG fondy,“ dopĺňa Maroš Ovčarik.

Práve ESG fondy sú podľa odborníka ideálnou príležitosťou, ako priblížiť investovanie aj domácnostiam na Slovensku. S týmto zámerom na jeseň tohto roku rozšírila PARTNERS INVESTMENTS svoje portfólio aj o nové investičné stratégie inšpirované práve ESG. „Do ponuky sme pridali tri nové stratégie – konzervatívnu, vyváženú a dynamickú. Naše nové portfóliá tvoria široko diverzifikované akciové a dlhopisové ETF fondy z pohľadu regiónov, ale aj sektorov s cieľom dosiahnuť čo najväčšie zastúpenie globálnej trhovej kapitalizácie,“ vysvetľuje.

Pozitívny trend a nárast záujmu o zodpovedné investovanie kopírujú aj výsledky PARTNERS INVESTMENTS. Najlepšie čísla spoločnosť zaznamenala pri dynamickej ESG stratégii, ktorá zhodnotila úspory klientov za tento rok o 31,96 %. Druhá v poradí bola tematická ESG stratégia so zhodnotením o 24,54 % a tretia klasická dynamická stratégia so zhodnotením 19,27 %. „Po zaradení nových ESG stratégií do našej ponuky si klienti vyberajú takmer výlučne ESG stratégie. Záujmu investorov však predchádza kvalitné poradenstvo a vysvetlenie pojmov. Prax nám ukazuje, že len čo klienti porozumejú rozdielom medzi tradičným investovaním a ESG stratégiami, rozhodnú sa väčšinou pre investovanie so spoločenským presahom,“ uzatvára.

Čo je ESG

Označenie ESG je skratkou pre Environment, Social, Governance. Environment predstavuje oblasť ochrany životného prostredia a vypovedá o vplyvoch spoločnosti pri jeho poškodzovaní. Zohľadňujú sa tu aspekty ako znečisťovanie, spotreba energie či produkcia odpadu. Sociálne aspekty hovoria predovšetkým o vzťahoch v rámci spoločnosti ako takej a jej interakcii s okolím. Hodnotí sa spôsob, akým sa stará o zamestnancov, ako pristupuje k obchodným partnerom a komunitám, na ktoré má jej činnosť dosah. Governance zase vypovedá o spôsobe riadenia spoločnosti a o kontrolných mechanizmoch na zabezpečenie kvalitného a nezávislého riadenia.

„Medzi príklady spoločností s najvyšším ESG skóre patrí napríklad spoločnosť Microsoft, Google, Procter & Gamble či Pepsicola. Nejde teda o nové, doteraz nepoznané značky, ale o spoločnosti, s ktorými sa stretávame bežne na trhu. ESG je dobrým nástrojom, ako motivovať spoločnosti upriamovať pozornosť na tieto pozitívne oblasti,“ upresňuje Maroš Ovčarik.

„Filozofiou ESG nie je prestať investovať do ostatných spoločností, no spoločnosti s dobrým ESG skóringom sú nadhodnotené a váhy spoločností so slabým ESG skóre sú zas nižšie než za normálnych okolností. Dôležité je tiež dodať, že sú odvetvia, ktoré sú z ESG vylúčené úplne. Ide o oblasti podnikania s devastačným vplyvom na spoločnosť a na životné prostredie, ako napríklad tabakový či zbrojný priemysel, o produkciu energie spaľovaním hnedého uhlia či ťažbu ropných pieskov. Inak však nejde o obrat o 180 stupňov, s ostatnými spoločnosťami sa budeme stretávať aj naďalej. Avšak do procesu ich hodnotenia bude vstupovať nielen audit ekonomických výsledkov, ale aj ich trvalej udržateľnosti.“

Spoločnosti s vyšším ESG sú vnímané ako tie s vyšším potenciálom rastu do budúcna zo zjavných dôvodov. Na spoločnosti s nízkou udržateľnosťou sa už dnes kladú najvyššie kvóty, trpia väčšou daňovou a colnou záťažou. Na druhej strane spoločnosti s udržateľným prístupom budú môcť využívať rôzne incentívy, získavať dotácie a podobne. Maroš Ovčarik uvádza zaujímavý postreh:

„Štúdia Bank of America hovorí, že ak by do indexu S & P 500 spadali len spoločnosti s nadpriemerným ESG hodnotením, tak by sa v rokoch 2005 až 2015 vyhli 90 % bankrotov, ktoré v indexe zaznamenali. Reálne išlo o 17 spoločností, prítomnosti 15 z nich v indexe by sa dalo vyhnúť zohľadnením ESG kritérií. ESG je teda ďalší krok k tomu nenaháňať sa za najvyššími výnosmi ako za základnou premisou, ale snažiť sa ochraňovať investície klientov. Aj to vnímam ako pridanú hodnotu pre našich klientov. Spomeňme si na najznámejšie škandály ako účtovná aféra spoločnosti Enron, ktorá generovala 100-miliardový ročný obrat a zo dňa na deň zbankrotovala, lebo mala nedostatočný kontroling nad svojimi účtovnými procesmi. Známa kauza spoločnosti Volkswagen, ktorá dostala v rámci diesel gate obrovské pokuty. Lehman Brothers fungovala na trhu 150 rokov a skončila pre chybný kreditný rating klientov. Príklady z praxe teda naznačujú, že metodika ESG dokáže správne vyhodnotiť procesy a týka sa nielen životného prostredia, ale aj vnútorných systémov spoločností, kvality a dlhodobej udržateľnosti ich podnikania.“

Európska únia zavádza najväčší stimulačný balíček vo svojej histórii. V rozpočte na roky 2021 – 2027 vyčlenila pre nástroj „NextGenerationEU“ spolu 750 miliárd eur. V najbližších rokoch budú môcť spoločnosti čerpať obzvlášť vysoké finančné prostriedky na investície do udržateľnosti, ekológie a digitalizácie. Stratégia ESG je preto dnes pre podniky aktuálnejšia než kedykoľvek predtým. Konštatovala to v piatok hovorkyňa KPMG na Slovensku Katarína Koleková
ESG, čiže trvalo udržateľný rozvoj, sociálna zodpovednosť a ekológia, je už niekoľko rokov horúcou témou na Slovensku aj vo svete.Prirodzene sa dotýka podnikov aj investorov, ktorí hľadajú zodpovednejšie prístupy k podnikaniu a investovaniu. Investori kladú čoraz väčší dôraz na vplyv ich investovania na životné prostredie a spoločnosť,“ objasnil partner v spoločnosti KPMG na Slovensku, ktorý zastrešuje ESG aktivity, Quentin Crossley.

Megatrend ESG
Prečo je ESG vnímaný ako jeden z top megatrendov na nasledujúce obdobie? Dôvodov je hneď niekoľko. V súčasnosti ETF s ESG predstavujú 52 miliárd dolárov zo 6 biliónov dolárov spravovaných globálnych aktív na trhu ETF. „Sme teda len na začiatku, avšak už teraz 74 % globálnych investorov avizuje zvýšiť v ďalšom roku alokáciu ETF s pečiatkou ESG. V priebehu ďalších piatich rokov uviedol každý piaty investor, že vyčlení 20 % až 50 % do ETF fondov s ESG a to je potenciálny veľký presun, ktorý budeme nasledujúcich niekoľko desiatok rokov pozorovať,“ uvádza M. Ovčarik.

Navyše sa počas nasledujúcich dekád presunie medzigeneračne až 30 biliónov, ktoré prejdú z baby boomers na mileniálov – či už formou dedičstva, v dôsledku pracovných pomerov alebo ekonomickej aktivity. „Prieskumy dokazujú, že mileniálov zaujíma téma ESG, a keďže naše investičné stratégie sú dlhodobé, je tam veľký potenciál. Naše DIS majú priemerný investičný horizont 21 rokov, takže tento dlhodobý trend musíme vnímať a veríme, že keď sa začnú investície presúvať do ESG, bude to mať priaznivý vplyv. Pretože kam sa presúva kapitál, tam rastú aj výnosy,“ skonštatoval M. Ovčarik.

Celosvetová hodnota kapitálu spracovaného v segmente ESG sa historicky prvýkrát dostala cez jeden bilión dolárov. Európa udáva v tomto smere tempo a európski správcovia sú o krok vpred oproti ostatnému svetu. Prílev investícií do ESG fondov sa tuv roku 2019 medziročne zdvojnásobil a 46 % investícií do ESG je v rámci Európy. Nasleduje Amerika, ktorá je tesne za Európou a po nástupe Bidena do prezidentského úradu by sa mal tento trend ešte posilniť. Zaujímavý posun smerom k udržateľnosti je možné pozorovať aj v Japonsku, v rozvíjajúcich sa krajinách sa zatiaľ orientácia na ESG neprejavila. Podiel retailových klientov v ESG je aktuálne 25 %, no očakáva sa, že ich pomer voči inštitucionálnym sa bude tiež zvyšovať.

rNUlife.sk / Paulína Nedavašková, 1st CLASS AGENCY

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.