Poloautobiografická dráma Alcarrás od španielskej režisérky Carly Simón získala v stredu Zlatého medveďa za najlepší film na prestížnom filmovom festivale Berlinale v nemeckej metropole. Alcarràs je španielsko-taliansky dramatický film z roku 2022.
Ide o príbeh rodiny pestovateľov broskýň, ktorá bojuje o svoju budúcnosť. Odohráva v blízkosti Alcarràs v malej dedinke v Katalánsku a vystupujú v ňom neprofesionálni herci hovoriaci katalánsky. Dej sa týka rodinnej drámy o zániku tradičného zberu broskýň. Život rodiny pestovateľov broskýň sa zmení, keď majiteľ ich veľkostatku zomrie a jeho doživotný dedič sa rozhodne pôdu predať, čím náhle ohrozí ich živobytie.
Carla Simón (36) venovala ocenenie svojej rodine s tým, že "bez nej a mojej blízkosti k tomuto svetu by som nebola schopná rozpovedať tento príbeh".
Berlinale je v súčasnosti tretím európskym filmovým festivalom po sebe, na ktorom hlavné ocenenie získala žena-režisérka. Stalo sa tak v Cannes i v Benátkach minulý rok, pripomína AFP.
Veľkú cenu poroty na 72. ročníku Berlinale získal hongkonský režisér Hong Sang-su so snímkou, ktorá bola na festivale uvedená pod anglickým názvom "The Novelist's Film" (Románopiscov film).
Ocenenie za najlepšiu réžiu získala Francúzka Claire Denisová za film "Avec amour et acharnement" (S láskou a odhodlaním). Režisérka Claire Denisová predkladá osobitý, dospelý pohľad na milostný trojuholník a odmieta zvaliť vinu na jedinú postavu, čo bol cieľ. Je zamilovaná, a naviac sa zamilovala. Roky spolu žijú v manželstve, ktoré ich naplňuje. Ona je úspešná, on spokojný. Potom sa im ale do života vráti muž z dávnej minulosti a vzťah sa im v okamžiku rozmetá.
Cenu za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe získala nemecko-turecká autorka a herečka Meltem Kaptanová za snímku "Rabiye Kurnaz gegen George W. Bush". Ide o skutočný príbeh turecko-nemeckej matky bojujúcej o prepustenie svojho syna z amerického zadržiavacieho tábora. Film získal ocenenie aj za najlepší scenár, píše DPA.
Ocenenie poroty dostal aj film "Robe of Gems" (Rúcho z drahokamov) od mexicko-bolívijskej režisérky Natalie López Gappardovej o zločine a korupcii v modernom Mexiku.
Indonézska herečka čínskeho a vietnamského pôvodu Laura Basukiová získala na Berlinale ocenenie za najlepší vedľajší herecký výkon v snímke "Nana" (Before, Now & Then).
Medzi ďalších ocenených patria ruská režisérka, scenáristka a poetka Anastasia Veberová za najlepší krátky film (Trap) a snímka "Everything will be OK" (Všetko bude v poriadku) od kambodžského režiséra a scenáristu Rithyho Panha za výnimočný umelecký výkon.
Špeciálne ocenenie poroty dostal švajčiarsko-nemecký film "Drii Winter" od režiséra Michaela Kocha, uzatvára DPA. Príbeh lásky Marca a Anny, odohrávajúci sa na farme v odľahlej švajčiarskej alpskej dedine. Ľudstvo a príroda sa vo filme Michaela Kocha spájajú jedinečným spôsobom. Jeho tvorba, poháňaná kongeniálnou prirodzenou normálnosťou neprofesionálneho obsadenia, sleduje rytmus ročných období s pokojným presvedčením, ktoré je napriek okolnostiam zbavené hystérie – aj keď telo i duša sú plné napätia. Filmový klenot.
rNUlife.sk / TASR DPA a AFP