Na Slovensku zatiaľ nezaznamenali prípad akútnej detskej hepatitídy neznámeho pôvodu. Pre médiá to v reakcii na množiace sa prípady v zahraničí uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková. Hlavný hygienik Ján Mikas v tejto súvislosti vyzval regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) a hlavných odborníkov na zvýšenú pozornosť pri monitorovaní suspektných ochorení na Slovensku.
"O prípadoch akútnej hepatitídy neznámeho pôvodu u detí v zahraničí bol ÚVZ SR informovaný cez systém včasného varovania a reakcie EWRS. Venujeme tomu pozornosť na Slovensku aj v rámci Európy," priblížila hovorkyňa.
RÚVZ sa podľa jej slov spájajú s pediatrami, infektológmi, gastroenterológmi a spádovými nemocnicami, aby v prípade, že zaznamenajú podobné prípady, zabezpečili potrebné odbery na následné laboratórne vyšetrovanie a aby informáciu o podozrení na výskyt telefonicky oznámili príslušnému úradu.
Prípady akútnej detskej hepatitídy nejasného pôvodu zaznamenali počas apríla v Taliansku, Škótsku a v Británii. Na budúci týždeň v utorok sa má situáciou zaoberať aj Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC).
U týchto pacientov sa podľa informácií ECDC nepotvrdila prítomnosť vírusu hepatitídy typu A, B, C, D a E. Niektorým detským pacientom s hepatitídou neznámeho pôvodu hlásenou z európskych krajín diagnostikovali podľa Račkovej prítomnosť adenovírusov. "Či sú naozaj zodpovedné za akútnu hepatitídu, sa doteraz nepotvrdilo," dodala s tým, že vyšetrovania príčin pokračujú.
WHO: Na ochorenie pečene neznámeho pôvodu zomrelo jedno dieťa
V súvislosti s prípadmi zápalového ochorenia pečene nejasného pôvodu, ktoré sa vyskytli u desiatok detí v Európe a Spojených štátoch, bolo hlásené najmenej jedno úmrtie. Oznámila to Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), informovala v nedeľu agentúra AP.
Zdravotnícka agentúra OSN v oznámení zo sobotňajšieho večera uviedla, že dosiaľ dostala správy o najmenej 169 prípadoch "akútnej hepatitídy neznámeho pôvodu" z 12 krajín.
Tieto prípady hlásili u detí vo veku jedného mesiaca až 16 rokov, pričom 17 detí, ktoré ochoreli, potrebovalo transplantáciu pečene. WHO neuviedla, v ktorej krajine došlo k úmrtiu.
Prvé prípady zaznamenali v Británii, kde ochorelo 114 detí.
"Zatiaľ nie je jasné, či došlo k nárastu počtu prípadov hepatitídy, alebo k zvýšeniu povedomia o prípadoch hepatitídy, ktoré sa vyskytujú v očakávanej miere, ale nie sú zistené," píše sa vo vyhlásení WHO.
Odborníci uvádzajú, že tieto prípady by mohli súvisieť s vírusom bežne spojeným s nádchou, zdôrazňujú však, že ďalší výskum prebieha.
"Hoci adenovírus je možná hypotéza, vyšetrovanie pôvodcu ochorenia pokračuje," doplnila WHO s tým, že takýto vírus zistili v najmenej 74 prípadoch. Okrem toho najmenej 20 týchto detí malo pozitívny test na koronavírus.
rNUlife.sk / tasr