Na slovenských zjazdovkách bolo počas tejto zimy o milión lyžiarskych návštev menej

Lyžiarske strediska sú kostrou horského cestovného ruchu, na ktoré sú v regiónoch naviazaní majitelia a pracovníci ubytovacích zariadení, obchodov, lyžiarskych škôl, ale aj celá infraštruktúra - dodávatelia potravín a ďalších služieb.  Každé euro utŕžené v lyžiarskom segmente prináša podľa štúdie poradenskej firmy KPMG  7 EUR tržieb v regióne.

Slovensko má zhruba 100 lyžiarskych areálov, ktoré obsluhuje viac ako 450 lanoviek a vlekov. V rokoch pred pandémiou sme dokázali v týchto centrách obslúžiť skoro 5 miliónov lyžiarskych návštev. Viaceré obmedzeniami však v poslednej lyžiarskej sezóne ubrali až milión návštev lyžiarov a turistov. Tento hrozivý výsledok spôsobilo najmä to, že neprišli návštevníci zo zahraničia. Predovšetkým z Čiech a na začiatku sezóny aj z Poľska a ostatných krajín, predovšetkým kvôli obmedzeniam v ubytovaní a gastronómii. Pritom počas predchádzajúcich lyžiarskych sezón bolo na zjazdovkách zhruba 75% domácich lyžiarov a 25% zahraničných návštevníkov ( najmä z Poľska a Čiech).

V lyžiarskych strediskách túto zimu neboli ani Slováci, ktorí odišli lyžovať do Poľska, kde neboli nastavené také tvrdé pravidlá. Výsledkom slovenských obmedzení je, že táto zimná sezóna bola v Poľsku najlepšia v histórii! Dokonca aj v Čechách dosiahli až 97 % tržieb z najlepších sezón. Na Slovensku sme s výpadkom skoro 20% úplne najhorší v regióne.

Takáto zlá zimná sezóna však ovplyvní situáciu v horských regiónoch aj do budúcnosti. Chýbajúce návštevy vygenerovali stratu na tržbách priamo strediskám viac ako 10 miliónov EUR a stratu naviazanému cestovnému ruchu takmer 70 miliónov EUR. A to pri výrazne zvýšených nákladoch, najmä za energie a v nasledujúcej časti roku v dôsledku inflácie aj ostatných vstupov. Štúdia KPMG porovnávajúca horské strediská v Európe jasne ukázala, že po uzavretí lanoviek a vlekov v regióne, celkové tržby regiónu poklesli až o 72%.

Sú však možnosti, aby o prácu neprišli desiatky tisíc ľudí v regiónoch a aby prírodné danosti Slovenska ( 80 % územia je v nadmorskej výške 750 metrov nad morom a viac ) boli plne využité. V prvom rade by Vláda SR mala splniť sľub,  ktorý dala podnikateľom v gastronómii a znížiť DPH v tomto sektore na polovicu. Pomôže tiež, ak obnovená Slovakia Travel prejde od všeobecnej kampani propagujúcej Slovensko a výrazne zintenzívni najmä produktové kampane v okolitých krajinách pred nasledujúcou zimou. Pokiaľ bude pri nich  spolupracovať s oblastnými organizáciami cestovného ruchu, aj so zo Zväzom cestovného ruchu SR a jeho členmi, môže to výrazne naštartovať budúcu sezónu.

Dôležité je, aby samotné strediská našli všetky skryté rezervy a dokázali udržať kvalitu produktu. O tom, že horské strediská na tom aktívne pracujú, svedčia aj viaceré investície, ktoré budú realizovať už toto leto - nová lanovka v Jasnej, ktorá sfinalizuje prepojenie Chopku a začali aj investície do zasnežovania vo viacerých strediskách, aby vrtochy počasia čo najmenej ovplyvnili kvalitu lyžovania u nás.

Klienti vyhľadávajú horské strediská aj v letnej sezóne. Tie, okrem lanoviek, spustili všetky letné atrakcie, akými sú bobové dráhy, horské kolobežky a trojkolky, detské ihriská, zipline, Via ferratu na Martinských holiach, chodník korunami stromov v Bachledovej doline a pripravili bohatý program akcií. Lanovkami sa dá dostať na hrebeň Malej Fatry vo Vrátnej, na Kubínsku hoľu, Novú hoľu na Donovaloch, ale aj na hrebene Veľkej Rače v Oščadnici.

*LAVEX združenie zastupuje viac ako 200 prevádzkovateľov, dodávateľov a partnerov lanoviek a vlekov v horských strediskách na Slovensku s viac ako 50 ročnou históriou

rNUlife.sk / Bohuš Hlavatý, LAVEX

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.