Festival Dolce Vitaj otvára výstava Lucie Marcucci

Festival talianskej kultúry Dolce Vitaj otvorili vo štvrtok (26. 5.) výstavou vizuálnej umelkyne Lucie Marcucci v Považskej galérii umenia (PGU) v Žiline. Ide o výraznú predstaviteľku vizuálnej poézie a hnutia Gruppo 70, ktoré vzniklo v 60. rokoch minulého storočia s cieľom reagovať na masívny rozmach masmédií.

Festival v Bratislave otvorí 1. júna výstava Marie Mulas Talianske ikony vo fotoportrétoch, ktorú si návštevníci budú môcť pozrieť v Slovenskom národnom múzeu (SNM).

"Obe umelkyne pôsobili od 70. rokov v dvoch významných strediskách kultúry – Florencii a Miláne - stali sa súčasťou mestského umeleckého vrenia, reagovali na spoločenské dianie okolo seba a svojou tvorbou dokázali zachytiť výnimočného tvorivého ducha druhej polovice 20. storočia," priblížila za organizátorov festivalu Zuzana Golianová.

Výstava v PGU v Žiline je jedným z kľúčových podujatí 15. ročníka talianskeho festivalu na Slovensku. Predstavuje diela mapujúce umeleckú dráhu Lucie Marcucci od experimentov 60. rokov, cez reflexie o mechanizmoch fungovania digitálnych informácií až po diela, ktoré sa stali inšpiráciou pre parížsku prehliadku módneho domu Dior.

Lucia Marcucci vo svojich prácach kombinuje reklamné slogany s výstrižkami z novín, čím vytvára nové posolstvá. Upozorňuje na postavenie žien, vzdoruje patriarchálnej spoločnosti, dožaduje sa slobody a poukazuje na nezmyselnosť vojen.

Marcucci sa viackrát zúčastnila na Bienále v Benátkach a bola súčasťou projektov zastrešených kurátorskými menami, ako Renato Barilli, Gillo Dorfles a Achille Bonito Oliva. Jej autoportrét Autoritratto (Perfection) sa dostal do zbierky autoportrétov Galérie Uffizi vo Florencii. Mnohé jej diela sú súčasťou významných zbierok umenia, napríklad Múzeum moderného a súčasného umenia MART v Trente a Roverete či Národnej galéria moderného a súčasného umenia v Ríme.

FESTIVAL DOLCE VITAJ BUDE DÝCHAŤ ATMOSFÉROU TALIANSKEJ ZLATEJ ÉRY VĎAKA VÝSTAVÁM DVOCH VIZUÁLNYCH UMELKÝŇ – LUCIE MARCUCCI A MARIE MULAS

Výstava Marie Mulas Talianske ikony vo fotoportrétoch sa otvorí 1. júna 2022 o 17:00 hod. v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. Jej fotografie priblížia slovenskému publiku výkvet talianskej inteligencie a tvorivosti druhej polovice 20. storočia, ktorý ovládal mnohé sféry umenia i spoločenského života.

„Výstava Marie Mulas nás prevedie sieťou umeleckých a kultúrnych vzťahov, ktorá sa v 80. rokoch minulého storočia rozšírila z Talianska do celého sveta. Zároveň nás privedie k podstate fotografie chápanej nielen ako dôkazový materiál, ale aj ako príležitosť na stretnutie. Mulasovej majstrovstvo spočíva práve v zážitku z tohto stretnutia. Fotografka nepodlieha chladnému estetickému minimalizmu ani prvoplánovej hre na efekt. Svoje portréty zasadzuje do vyváženej, ba až intímnej roviny, kde zvučné meno ustupuje hľadaniu skutočného človeka, ktorý sa nakoniec ukáže. Jej fotografie tak nehovoria „pozri sa na mňa“, ale „vidím ťa“, povedala Alessandra Sanniti, riaditeľka Talianskeho kultúrneho inštitútu v Bratislave.

Na výstave je osemdesiat predstaviteľov prevažne talianskeho umenia a kultúry druhej polovice dvadsiateho storočia. Pre lepšiu orientáciu je rozdelená do šiestich sekcií: výtvarné umenie, architektúra a dizajn, literatúra a knižný priemysel, film a divadlo, móda, kozmopolitné Miláno a svetová Maria. Posledná sekcia ponúka výber osobností svetovej úrovne, medzi nimi Claesa Oldenburga, Josepha Beuysa, Haralda Szeemana, Christoa, Keitha Haringa, Marinu Abramovic, Andyho Warhola a ďalších, ktorí Miláno navštívili alebo prijali fotografku vo svojich pracovniach, roztrúsených po celom svete.

„Na túto výstavu sme vybrali významné mená druhej polovice 20. storočia. Mozaika osobností jej však dáva hlbší zmysel, pretože ako celok odkazuje na mimoriadne plodné obdobie v oblasti dizajnu, módy, knižného priemyslu, grafiky, filmu a ďalších disciplín, ale aj povestný taliansky životný štýl. Týmto obdobím sa končí 20. storočie, ktoré bolo pre talianske umenie a kultúru natoľko výnimočné, že bude ešte dlho predmetom skúmania vo všetkých jeho aspektoch, a môžeme ho prirovnať azda len k renesancii, hoci toto tvrdenie možno mnohých zaskočí,“ napísal v kurátorskom texte Andrea Tomasetig.

MARIA MULAS je veľkou dámou talianskej portrétnej fotografie. Výstava v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave nám prostredníctvom fotoportrétov významných osobností umenia a kultúry priblíži talianskeho kreatívneho ducha, ktorý v druhej polovici 20. storočia dominoval  vo sfére výtvarného umenia, architektúry a dizajnu, múzických umení, literatúry či módy, a to aj ďaleko za hranicami Talianska. Maria Mulas prežila svoj profesionálny život v Miláne. Mesto sa stalo jej epicentrom, kultúrne podhubie mesta dokázala zachytiť výstižnejšie než ktokoľvek iný. Jej portréty sú živou pamäťou jednej výnimočnej doby a príležitosťou na stretnutie s velikánmi plnými ľudskosti. Vystavené fotografie pochádzajú z archívu Marie Mulas, ktorý sa za päťdesiat rokov jej aktívnej kariéry rozrástol na viac ako devätnásťtisíc fotografií a dvestotisíc diapozitívov. Aby sme si ľahšie spojili slávne mená s konkrétnymi tvárami, fotografie sprevádzajú stručné životopisné profily.

https://www.dolcevitaj.eu/program-festivalu/118/lucia-marcucci-autorska-vystava

Festival Dolce Vitaj organizuje Taliansky kultúrny inštitút. V programe má aj hudobné podujatia, filmovú prehliadku Cinevitaj a nechýba v ňom ani tradičný Taliansky trh na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

rNUlife.sk / tasr, Zuzana Golianová, PR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.