Prinášame vám 8 oblastí, v ktorých sa v najbližších rokoch dočkáme najvýraznejších transformácií.
1. Ľudský mozog za $1000
V roku 2025 sa počítače s výpočetnou kapacitou 10^16 cyklov za sekundu (10 000 biliónov cyklov za sekundu) budú predávať za dostupnú cenu okolo 1000 dolárov. Prečo je práve táto výpočetná hodnota prelomová? Rovnakú výpočetnú hodnotu má totiž ľudský mozog.
2. Ekonómia biliónov senzorov
„Internet Všetkého“ (Internet of Everything, IoE) opisuje sieťové prepojenia medzi zariadeniami, ľudmi, procesmi a dátami. Do roku 2025 IoE prekročí hranicu 100 miliárd prepojených zariadení, každé s viac ako tuctom senzorov zbierajúcich dáta. Toto bude viesť ku spoločnosti poháňanej obrovským množstvom informácií, zbieraných takmer od všadial. Podľa nedávneho reportu spoločnosti Cisco, IoE vytvorí $19 biliónov novej hodnoty.
3. Perfektná znalosť prostredia
Blížime sa do sveta perfektnej vedomosti. S triliónmi senzorov zbierajúcimi dáta všade (autonómne autá, satelitné systémy, drony, wearable tech, kamery...), budeme môcť pozorovať čo len chceme, vždy a všade. Vďaka tomu bude možné vyriešiť otázky, na ktoré je odpoveď dnes ešte neznáma.
4. 8 miliárd prepojených ľudí
Facebook (Internet.org), SpaceX, Google (Project Loon), Qualcomm and Virgin (OneWeb) plánujú sprostredkovať globálnu pripojenosť každému na Zemi, a to v rýchlostiach prekračujúcich 1 Mb za sekundu.
Nárastom z troch na osem miliárd pripojených ľudí sa pripojí ďalších 5 miliárd spotrebiteľov do globálnej ekonomiky. Títo predstavujú desiatky biliónov nových dolárov plynúcich do globálneho biznisu. A neprichádzajú online tak ako my 20 rokov dozadu, pomocou pomalého dialup modemu.Prichádzajú do online sveta hyperrýchlym internetom a s prístupom ku svetovým informáciam na Googli, cloudovému 3D printingu, Amazon Web Services, AI s Watsnom od IBM, crowdfundingom, crowdsourcingom a ďalšej hromade užitočných vecí.
5. Dizrupcia zdravotníctva
Súčasný systém zdravotníctva sa zrúca ako domček z kariet počas toho, ako budú vznikať nové, efektívnejšie modely zdravotníckej starostlivosti. Tisícky startupov, tak ako dátovi giganti súčasnosti (Google, Apple, Microsoft, SAP, IBM a pod.) budú vstupovať do lukratívneho zdravotníckeho segmentu (odhadovaný objem $3,8 biliónov) s novými biznis modelmi. Tie budú dematerializovať, demonetizovať a demokratizovať dnešný byrokratický a neefektívny systém.
Biometrické snímanie (wearable tech) a AI spravia z každého z nás pána svôjho zdravia. Širokospektrálne genómické snímanie a machine learning („prístroj samouk“) nám umožnia porozumieť primárnemu pôvodu rakoviny, srdcových porúch a neurodegeneratívnych ochorení a tak zistiť, ako je ich možné liečiť. Robotickí chirurgovia budú vedieť vykonať zložité zákroky bez omylov (vždy!) a za cenú pár euro. Každý z nás si bude môcť vypestovať srdce, pečeň, plúca alebo obličku, kedykoľvek to budeme potrebovať. Nebude tak už nutné čakať, kým náš perfektný dárca zomrie.
6. Rozšírená a virtuálna realita
Miliardy dolárov investovaných Facebookom (Oculus), Googlom (Magic Leap – video https://www.youtube.com/watch?v=vZRFcGrrsyc), Microsoft (Hololens), Sony, Qualcomm, HTC a ďalší budú viesť pokrok ku novej generácií displejov a používateľských rozhraní.
Obrazovka, tak ako ju poznáme z naších mobilov, počítačov alebo TV – bude nahradená špeciálnymi okuliarmi. Nie kostrbaté Google Glass, ale štýlové modely podobné tomu, čo dnes nosia módne ikony. Výsledkom bude obrovská dizrupcia mnohých segmentov, od spotrebiteľského retailu, realít, vzdelania, cesovania, zábavy a základných možností nášho každodenného fungovania.
7. Skoré dni JARVISa
Výskum umelej inteligencie bude v následujúcej dekáde rýchlo napredovať. Pokiaľ si myslíte, že dnešná Siri je celkom použiteľná, jej mladšia sestra, ktorá príde na svet v priebehu najbližších rokov sa bude podobať skôr na JARVISA, ktorý slúžil Tonymu Starkovi. Jej kapacita porozumieť a vyplodiť užitočnú odpoveď bude s tou dnešnou neporovnateľná.
Spoločnosti ako IBM Watson, DeepMind a Vicarious pokračujú vo vývoji novej generácie AI systémov. O desať rokov bude pre nás uplne normálne dať našej virtuálnej asistentke prístup ku všetkým naším konverzáciam a emailom. Taktiež jej väčšina z nás dovolí, aby neustále skenovala naše biometrické dáta. Možno sa pýtate: „Prečo by som to robil?!“ Odpoveď je jednoduchá – to, čoho sa vám naoplátku dostane, vám život tak uľahčí a spríjemní, že nedokážete odolať.
8. Blockchain
Ak ste ešte o Blockchaine nepočuli, vysoko vám odporúčam si ho naštudovať. Asi ste už počuli o bitcoine - decentralizovaná, demokratizovaná a vysoko bezpečná kryptomena, ktorá je založená na blockchaine. Tou reálnou inováciou je ale systém blockchainu samotný – je to protokol, ktorý umožňuje bezpečné, priame (bez sprostredkovateľa) digitálne prevody hodnoty a aktív (peniaze, kontrakty, akcie, IP..). Investori ako Marc Andreesen do blockchainu naliali desiatky miliónov pretože veria, že vývoj tejto technológie je tak veľkou príležitosťou, akou bol vývoj Internetu samotného.
Suma sumárum: žijeme v najvzrušujúcejšej dobe histórie. Rútime sa smerom ku úžasným časom, kde je jedinou konštantou nikdy nekončiaca zmena, ktorej rýchlosť sa neustále zvyšuje.
Zdroj: singularityhub.com, startitup.sk