Po skončení desaťročnej éry lacných peňazí sa v globálnom finančnom systéme objavujú trhliny. Niektorí investori sa tak obávajú "šírenia nákazy" vo finančnom sektore po kolapse banky Silicon Valley Bank (SVB) tento týždeň, ktorá sa špecializovala na technologické spoločnosti podporované rizikovým kapitálom.
Americký Federálny rezervný systém (Fed), ktorý plní úlohu centrálnej banky, spustil vlani svoj najagresívnejší cyklus zvyšovania úrokových sadzieb od začiatku 80. rokov 20. storočia. Pridali sa k nemu aj ďalšie centrálne banky. Globálni investori tak čelia následkom, zaznamenali už najdlhší výpredaj technologických akcií od prasknutia bubliny dotcom na prelome tisícročí.
Po páde SVB, druhom najväčšom krachu banky v USA, sa účastníci trhu obávajú ďalších problémov, keďže stúpajúce úrokové sadzby obmedzujú prístup k lacným peniazom a odhaľujú zraniteľné miesta v ekonomike.
Veľkí investori tvrdia, že vláda vo Washingtone musí podniknúť rýchle kroky, aby sa vyhla rozsiahlejším výberom v bankovom systéme po kolapse SVB. Dôsledky pádu banky zatiaľ pociťujú najmä investori a inštitúcie, ktoré uzatvárali rizikové stávky. Uvidí sa, či zasiahnu aj ostatných a objaví sa nová kríza. Tá by mohla závisieť aj od toho, ako tvrdo budú svetové centrálne banky tlačiť úrokové sadzby vyššie.
Šéf Fedu Jerome Powell tento týždeň potvrdil pokračovanie dvíhania sadzieb, ale zdôraznil, že diskusia stále prebieha a rast úrokov bude závisieť od nadchádzajúcich údajov. Predstavitelia USA tiež pripomínajú, že bankový systém je robustný.
Ministerka financií Janet Yellenová a Biely dom uviedli, že americký bankový systém je odolnejší, ako bol počas globálnej finančnej krízy v roku 2008.
Trh zvažuje, či sa problémy SVB premietnu do kalkulácií Fedu a podnietia ho, aby spomalil tempo zvyšovania úrokových sadzieb.
Kalifornské bankové regulačné úrady zatvorili Silicon Valley Bank v piatok (10. 3.) po tom, ako banka, ktorá mala na konci roka 2022 aktíva v hodnote 209 miliárd USD (197,43 miliardy eur), zaznamenala výber vkladov až vo výške 42 miliárd USD za jediný deň, čím sa stala insolventnou.
Údaje regulačných úradov ukázali, že 89 % vkladov SVB v hodnote 175 miliárd USD bolo koncom roka 2022 nepoistených. Pád banky zasiahol množstvo firiem, ktoré s ňou obchodovali. Investori preto hľadajú slabé miesta aj inde a utekajú z bánk, kde vnímajú riziká. *(1 EUR = 1,0586 USD)
Jeremy Hunt: Britský sektor je po kolapse Silicon Valley Bank vážne ohrozený
"Práve vzhľadom na dôležitosť SVB pre niektorých britských zákazníkov by jej kolaps mohol mať významný vplyv na technologické spoločnosti v Spojenom kráľovstve", povedal minister financií Jeremy Hunt pre televíziu Sky News. Uviedol pritom, že spolupracuje s premiérom Rishim Sunakom a guvernérom centrálnej banky Bank of England (BoE) Andrewom Baileym na "zabránení alebo minimalizácii škôd" vyplývajúcich z chaosu, ktorý zachvátil britskú pobočku SVB.
Vyhlásil, že pracovali cez víkend celú noc a čoskoro predložia plány, aby zabezpečili, že britské firmy budú schopné splniť požiadavky na peňažné toky a zaplatiť svojim zamestnancom. Hunt spresnil, že britská vláda sa sústreďuje na nájdenie "dlhodobejšieho riešenia, ktoré minimalizuje alebo dokonca úplne zabráni stratám niektorých z našich najsľubnejších spoločností".
Očakáva sa, že americká SVB bude znovu otvorená v pondelok (13. 3.) pod novým názvom, pričom kontrolu nad ňou prevzala americká agentúra pre ochranu vkladov FDIC. Guvernér BoE dal podľa Hunta "veľmi jasne najavo", že pre finančný systém Spojeného kráľovstva neexistuje žiadne systémové riziko v dôsledku kolapsu SVB.
Aj britské ministerstvo financií v sobotu (11. 3.) uviedlo, že problémy skrachovanej banky SVB sú "špecifické pre túto firmu" a nemajú žiadne "dôsledky pre iné banky v Spojenom kráľovstve".
SVB bola 16. najväčšou bankou v USA z hľadiska aktív, ale širokej verejnosti bola málo známa. Jej kolaps nie je len najväčším krachom banky od zlyhania Washington Mutual v roku 2008, ale aj druhým najväčším krachom retailovej banky v USA. Banka zlyhala po tom, ako jej zákazníci, najmä z technologického sektora, masívne vyberali vklady a jej posledný pokus získať nové peniaze sa skončil neúspechom.
Podľa nemenovaných zdrojov Spoločnosť Rothschild & Co i HSBC skúma možnosť kúpy britskej divízie Silicon Valley Bank UK, keďže jej hrozí platobná neschopnosť. Bank of England uviedla, že požiada súd o začatie konkurzného konania pre britskú divíziu banky.
Vedenie SVB UK zase oslovilo banky Barclays a Lloyds Banking Group a ďalšie inštitúcie, aby zistili, či je možné dosiahnuť núdzovú dohodu o prevzatí. Sky News informovala, že zúčtovacia Bank of London zvažuje, či je ponuka na kúpu britskej divízie SVB UK možná.
Viac ako 250 vedúcich predstaviteľov britských technologických firiem podpísalo v sobotu list adresovaný Huntovi, v ktorom žiadali vládnu intervenciu a varovali pred "existenčnou hrozbou", uviedla Reuters, ktorá tvrdí, že získala kópiu listu.
Americká vláda neplánuje záchranu Silicon Valley Bank
Americká vláda neplánuje záchranu Silicon Valley Bank (SBV), ale pracuje na pomoci vkladateľom, ktorí sa obávajú o svoje peniaze. Vyhlásila to v nedeľu ministerka financií Janet Yellenová. TASR o tom informuje na základe správy AP.
SVB, ktorá mala na konci roka 2022 aktíva v hodnote 209 miliárd USD (197,43 miliardy eur), museli kalifornské bankové regulačné úrady v piatok (10. 3.) zatvoriť po tom, ako si jej klienti v priebehu jedného dňa vybrali vklady až vo výške 42 miliárd USD, čím sa stala insolventnou.
V pondelok (13. 3.) sa pobočky banky znovu otvoria, ale pod kontrolou federálneho úradu na ochranu vkladov (FDIC), ktorý poisťuje vklady do výšky 250.000 USD. Mnohé firmy a bohatí ľudia mali pritom na účtoch v SVB viac peňazí. Existujú obavy, že zamestnanci niektorých firiem nedostanú výplaty.
Yellenová v rozhovore pre televíziu CBS poskytla niekoľko podrobností o ďalších krokoch vlády. Zdôraznila však, že situácia sa výrazne líši od finančnej krízy pred takmer 15 rokmi, počas ktorej musela niektorým systémovo významným bankám prísť vláda na pomoc, aby ochránila celý sektor. "Už to neurobíme," povedala ministerka. "Máme však obavy o vkladateľov a zameriavame sa na to, aby sme uspokojili ich potreby."
Yellenová sa snaží ubezpečiť Američanov, že po páde Silicon Valley Bank nenastane dominový efekt. "Americký bankový systém je skutočne bezpečný a dobre kapitalizovaný," povedala. "Je odolný."
Silicon Valley Bank bola 16. najväčšia banka v krajine a jej krach je druhý najväčší od pádu Washington Mutual v roku 2008.
"Celý víkend som pracovala s našimi bankovými regulátormi, aby sme navrhli vhodnú politiku na riešenie tejto situácie," vyhlásila Yellenová. "V tejto chvíli naozaj nemôžem poskytnúť ďalšie podrobnosti," dodala.
Americký prezident Joe Biden a guvernér Gavin Newsom z Kalifornie v sobotu (11. 3.) hovorili tiež o "riešení situácie", no Biely dom neposkytol podrobnosti o ďalších krokoch na ochranu pracovných miest, živobytia ľudí a celého odvetvia, ktoré je významným pilierom ekonomiky.
Vláda sa chce vyhnúť šíreniu "nákazy" vo finančnom systéme, poznamenala Yellenová. "Chceme sa uistiť, že problémy, ktoré existujú v jednej banke, nevytvoria nákazu pre ostatné, ktoré sú zdravé," dodala.
Podľa agentúry Bloomerg vláda, Federálny rezervný systém (Fed) a FDIC zvažujú vytvorenie fondu na zabezpečenie vkladov v bankách, ktoré sa dostanú do problémov v dôsledku kolapsu SVB.
Regulačné orgány diskutovali o novom špeciálnom nástroji v rozhovoroch s vedúcimi predstaviteľmi bánk a dúfajú, že takéto opatrenie upokojí vkladateľov a pomôže obmedziť akúkoľvek paniku.
rNUlife.sk / global, teraz