Ceny potravín i inflácia v Maďarsku vzrástli najviac v EÚ

Ceny potravín v celej Európe v uplynulých mesiacoch dramaticky vzrástli. V marci 2023 napríklad stúpli medziročne o 19,6 % a stali sa tak hlavným motorom inflácie, keďže náklady na energie klesli.

Podľa štatistického úradu Európskej únie Eurostat ceny potravín stúpli najstrmšie v Maďarsku, o viac ako 45 %. Vysoko tak prekonali druhú najvyššiu mieru tzv. potravinovej inflácie, a to na Slovensku, kde prekročila 29 %. Pre niektoré domácnosti v Maďarsku sa tak viaceré potraviny stávajú luxusom.

image

"Nekupujem ovocie. Zemiaky sme dostali od samosprávy, takže ich nemusíme kupovať, ale cibuľa zdražela," povedala AP 83-ročná dôchodkyňa Magdolna Gozonoválová, ktorá prestala tiež kupovať mliečne výrobky a len zriedka nakupuje mäso.

Prudké zdraženie potravín tvrdo zasiahlo domácnosti v Maďarsku a núti ich meniť nákupné zvyklosti a zvažovať, čo si môžu dovoliť. Firmy zase vedie k tomu, aby prehodnotili, čo ponúkajú na predaj.

"Zvyky sa určite zmenili, ľudia skutočne premýšľajú o tom, čo kupujú. Sme takmer v bode, keď sa klobása a šunka považujú za luxusné potraviny," povedala Szilvia Buktaová, manažérka mäsiarskeho stánku v historickej budapeštianskej tržnici.

Vývoj inflácie na Slovensku od roku 1997. GRAF: Eurostat

Niektoré druhy potravín v Maďarsku za posledný rok zdraželi takmer dvojnásobne. Základné potraviny, ako vajcia, mlieko, maslo a chlieb, stoja o 72 % až 80 % viac.

A aj keď väčšina európskych ekonomík čelí podobným ťažkostiam, keďže ruská vojna na Ukrajine podnecuje krízu životných nákladov, neefektívnosť v poľnohospodárskom a potravinárskom priemysle v Maďarsku a historická devalvácia forintu spôsobili extrémnu infláciu v krajine, ktorá je horšia ako inde v EÚ, povedal Péter Virovácz, hlavný ekonóm ING Hungary.

Celková miera inflácie v Maďarsku dosiahla v marci 25,2 % a bola najvyššia v EÚ, kde sa minulý mesiac znížila na 8,3 %. Rastúce životné náklady viedli k rýchlemu zvýšeniu miezd, čo sú dodatočné náklady, ktoré podniky čiastočne prenášajú na zákazníkov.

A hoci je Maďarsko významným producentom pšenice, kukurice, olejnatých semien a mäsa, podľa štúdie Národného úradu pre bezpečnosť potravinového reťazca v roku 2022 sa približne 30 % potravín doviezlo. Navyše maďarský forint sa v minulom roku oslabil o viac ako 40 % voči americkému doláru a o vyše 20 % voči euru, čím sa náklady na dovoz, a tým aj bežné ceny, ešte zvýšili.

"To jednoducho znamená dodatočné náklady pre dodávateľov, ktoré sa nakoniec snažia preniesť na spotrebiteľov," povedal ekonóm Virovácz.

Rast cien potravín v Maďarsku medzitým vykázal slabé známky spomalenia, keď klesol o tri body z decembrového maxima, ktoré predstavovalo takmer 50 %. Ale Maďarsko, Poľsko, Slovensko a Bulharsko nedávno zakázali dovoz obilia z Ukrajiny, keďže podľa nich poškodzuje miestnych farmárov. To mohlo opäť zrýchliť infláciu cien potravín.

Virovácz však upozornil, že ľudia míňajú menej, pretože ich kúpna sila a úspory sa vyčerpávajú, takže pravdepodobne nebudú ochotní platiť viac za chlieb a iné potraviny, čo bráni dodávateľom prenášať dodatočné náklady.

"Dostali sme sa do bodu, keď dochádza k takému nárastu cien a takému vyčerpaniu zásob domácností, že ľudia si v skutočnosti začali uťahovať opasky a začali konzumovať oveľa menej," uzavrel.

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.