Rastu ekonomiky v poslednom štvrťroku aj v súhrne za celý rok 2023 pomohli investície, ktoré rástli najdynamickejšie za posledných osem rokov, aj kladné saldo v zahraničnom obchode. Hnacím motorom boli aj vyššie výkony odvetví, najmä priemyslu, obchodu a stavebníctva. Naopak, ekonomiku brzdil pokles spotreby domácností, vysoká inflácia ich donútila šetriť viac ako počas pandémie či finančnej krízy.
Hrubý domáci produkt (HDP) sa vo 4. štvrťroku 2023 medziročne zvýšil o 1,3 % (v stálych cenách, sezónne neupravený). Tempo rastu nad 1 % sa udržalo v posledných troch štvrťrokoch roka, pričom v závere roka ekonomická výkonnosť rástla druhým najvyšším tempom. Objem HDP v bežných cenách bol medziročne vyšší o 11 % a dosiahol 32 mld. eur. Po sezónnej úprave bol HDP medzikvartálne (oproti 3. štvrťroku 2023) reálne vyšší o 0,3 %.
Podľa metodiky ESA 2010 sa HDP kvantifikuje troma spôsobmi (výrobná metóda, výdavková metóda, dôchodková metóda). Vzhľadom na dostupné zdroje informácií je pre SR určujúca výrobná metóda.
Výrobná metóda
Výkony výrobných odvetví merané hrubou pridanou hodnotou boli vo 4. štvrťroku najvyššie od roku 1995. Objem hrubej pridanej hodnoty dosiahol nominálne 29,6 mld. eur, čo predstavovalo rast tejto kľúčovej zložky HDP v stálych cenách medziročne o 5 %. Bolo to zároveň najdynamickejšie tempo rastu za posledného 2,5 roka.
Medziročné zvýšenie hrubej pridanej hodnoty zaznamenalo všetkých 10 skupín odvetví. Najväčší vplyv na celkový výsledok mal rast priemyslu o 4 %, čo je váhovo najvýznamnejšie výrobné odvetvie so štvrtinovým podielom. Podporil ho najmä dvojciferný rast vo výrobe dopravných prostriedkov o 10,2 %, tiež vo výrobe kovov o 5,9 % a vo výrobe koksu a ropných produktov o 12,6 %.
Výkonnosť v druhej najvýznamnejšej skupine odvetví, a to obchod, doprava, ubytovanie a stravovanie1) vzrástla o 8,3 %, najmä vyšším rastom v doprave a skladovaní o viac ako 10 %.
Pozitívny vplyv na HDP si udržala tiež medziročne vyššia výkonnosť odvetvia stavebníctva o 10,7 %, informácií a komunikácie o 7,2 % aj činností nehnuteľností o 2,8 %.
Výdavková metóda
Utlmovanie jednotlivých výdavkov sa nezastavilo ani vo 4. štvrťroku. Rozhodujúci vplyv mal mínusový vývoj domáceho dopytu ovplyvnený pokračujúcim šetrením domácností, ich konečná spotreba klesla o 2,3 %. Pretrval aj pokles tvorby hrubého kapitálu, ktorý sa v stálych cenách znížil o 11,1 % hlavne vplyvom medziročného výrazného zníženia stavu zásob.
Ekonomický výkon počas celého roka ťahali predovšetkým vyššie investície a pretrvávajúce kladné saldo v zahraničnom obchode, pod ktorý sa podpísala oslabená dovozná aktivita.
Investičná aktivita meraná tvorbou hrubého fixného kapitálu bola v poslednom štvrťroku najdynamickejšia, medziročne investície vzrástli o takmer 16 %, čo bola najvyššia štvrťročná hodnota za posledných osem rokov.
Vývoj slovenskej ekonomiky za rok 2023
Slovenská ekonomika ukončila rok 2023 s rastom nad 1 %, avšak bol to najpomalší rast od roku 2013, ak neberieme do úvahy pokles v roku 2020. V súhrne za celý rok 2023 HDP vzrástol o 1,1 % (v stálych cenách, sezónne neočistený). Nominálny objem v bežných cenách dosiahol necelých 122,2 mld. eur.
Za rok 2023 rástli výkony všetkých štruktúr ekonomiky. Hrubá pridaná hodnota (podľa výrobnej metódy) medziročne vzrástla o 3,7 %, po dlhom čase sa jej medziročné zvýšenie prejavilo vo všetkých 10 sledovaných skupinách odvetví. Najvýznamnejší vplyv mal jednoznačne rast priemyslu o 5,7 %. Kľúčové odvetvie ekonomiky sa tak pozbieralo po útlme v roku 2022. V štruktúrach priemyslu rozhodujúco vzrástla výroba dopravných prostriedkov o viac ako 22 % a výroba koksu a ropných výrobkov vyššia o takmer 10 %. Objem pridanej hodnoty vôbec prvýkrát prekročil v bežných cenách hranicu 100 mld. eur.
Druhý najväčší pozitívny vplyv na rast ekonomiky mal rast pridanej hodnoty v obchode, doprave, ubytovaní so stravovaním1) o 5,3 %, ako aj v stavebníctve o 8,2 %.
Podľa výdavkovej metódy tlmiaci účinok na celkový výsledok rastu ekonomiky mal výrazný pokles domáceho dopytu o 5 %, čo bolo spôsobené najmä poklesom konečnej spotreby v domácnostiach. Spotreba v domácnostiach v priebehu roka 2023 medziročne klesla o 2,5 %, čo bol najväčší prepad za posledných takmer 30 rokov. Žiadna doterajšia kríza, ani finančná či pandemická, nedokázala donútiť domácnosti šetriť tak, ako vysoká inflácia. Na celoročnej úrovni v mínusových hodnotách zostali aj výdavky vo verejnej správe a v neziskových inštitúciách.
Z domáceho dopytu si pozitívny vplyv udržali iba investície vyjadrené tvorbou hrubého fixného kapitálu, ktoré za rok medziročne vzrástli o 9,6 %. Bol to najvyšší dosiahnutý rast od roku 2015.
Celkovému výkonu ekonomiky pomohol najmä pozitívny vývoj v zahraničnom obchode. Nakoľko bol rast vývozu rýchlejší ako rast dovozu, saldo zahraničného obchodu sa opäť dostalo do plusových hodnôt. Jeho hodnota dosiahla za rok 2023 v bežných cenách objem takmer 1,5 mld. eur.
Poznámka: Pokiaľ nie je uvedené inak, údaje sú v stálych cenách vypočítané reťazením objemov k referenčnému roku 2015. Údaje sú spracované podľa metodiky ESA 2010.
1) skupina odvetví: veľkoobchod, maloobchod; oprava motorových vozidiel a motocyklov; doprava a skladovanie; ubytovacie a stravovacie služby
rNUlife.sk / TS ŠÚSR