Proti občianska antisociálna politika zlepenej vládnej koalície SMER, HLAS a SNS vedie túto krajinu od začiatku k veľmi zlým zajtrajškom s istotami len pre "našich ľudí." Pričom z občanov SR táto vláda v dohľadnej dobre urobí pravdepodobne jedných z najväčších žobrákov Európy! Najnovšie z konsolidačných opatrení, ktoré predstavila vláda vyplýva, že bežnú trojčlennú rodinu budú ročne stáť približne 1000 eur. Dotkne sa to pritom najzraniteľnejších, a to rodín s deťmi, najmä jednorodičov, ale aj rodín s viacerými deťmi. Uviedol to v stredu predseda opozičného PS Michal Šimečka na tlačovej konferencii spolu s ďalšími predstaviteľmi hnutia.
"Masívne zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) sa premietne do všetkých sektorov ekonomiky. Dnes je Slovensko jediná krajina z nových členských krajín EÚ, ktorá za posledných desať rokov schudobnela. Ostatným krajinám vzrástla životná úroveň, pretože platy tam rastú rýchlejšie než ceny a náklady na život. Teraz sa táto štatistika ešte zhorší," uviedol predseda PS.
Poslanec Národnej rady (NR) SR za PS Štefan Kišš dodal, že nepatrné zníženie DPH na potraviny nevyváži zvýšenie DPH na 23 %, pretože oveľa väčší podiel na spotrebe majú iné tovary. "Vládna koalícia sa snaží navodiť dojem, že to zaplatia bohatí. Ja však nepoznám človeka, ktorý neplatí DPH. Nárast cien bude významný a dotkne sa každého," uviedol Kišš s tým, že inflácia bude v budúcom roku vyššia ako päť percent, pričom zároveň klesnú reálne mzdy.
Podotkol, že vláda pôvodne hovorila o konsolidácii na úrovni asi 1,7 miliardy eur, pričom včera oznámila balíček za 2,7 miliardy eur. "Vláda si totiž pripravuje rezervu na svoje 'rozdávačky' a populizmus," dodal.
Zavedenie dane z finančných transakcií pre firmy bude mať podľa Kišša celkový dopad vo výške 600 miliónov eur. "Predstavuje to brutálny zásah do podnikania a výberu daní," upozornil s tým, že je preto dôvodné predpokladať odchod viacerých podnikov zo Slovenska, čo bude znamenať ďalšiu stratu pre ekonomiku.
MF SR: Sadzba dane z finančných transakcií bude 0,40 %
Sadzba dane z finančných transakcií bude od budúceho roku 0,40 %, kým pôvodný návrh bol na úrovni 0,35 %. Maximálny limit tejto dane bude 40 eur, zvýši sa z pôvodne navrhovaných 30 eur. Zdanenie výberov v hotovosti dosiahne 0,8 %, pôvodný návrh bol 0,7 %. Po rokovaní vlády o schválenom návrhu dane informoval minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD). Daň z finančných transakcií by mala zabezpečiť pre rozpočet okolo 700 miliónov eur. Vláda v stredu zároveň navrhla parlamentu prerokovať právnu normu v skrátenom legislatívnom konaní.
"Zámerom legislatívnej úpravy je zaťažiť debetné transakcie na účtoch právnických osôb, organizačných zložiek a fyzických osôb - podnikateľov, a to zavedením dane z finančných transakcií. Daň sa platí najmä z úhrad faktúr, z úhrad energií, zo splátok úverov," priblížilo v predkladacej správe k návrhu zákona ministerstvo financií.
Z návrhu zákona o dani z finančných transakcií, ktorý v stredu schválila vláda, vyplýva, že finančnou transakciou je platobná služba poskytovaná poskytovateľom platobných služieb, na základe príkazu alebo súhlasu daňovníka.
Transakčným účtom sa podľa návrhu zákona rozumie platobný účet daňovníka, ktorý je právnickou osobou alebo organizačnou zložkou zahraničnej osoby, ako aj platobný účet daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, na ktorom takýto daňovník vykonáva finančné transakcie súvisiace s jeho podnikaním. Daňovník, ktorý je fyzickou osobou - podnikateľom, je povinný podľa návrhu zákona vykonávať finančné transakcie vzťahujúce sa na podnikanie na transakčnom účte.
Predmetom dane nie je finančná transakcia, ktorou je platobná operácia vykonaná v súvislosti s platením daní, odvodov a príspevkov do štátneho rozpočtu, odvodov do Sociálnej poisťovne a odvodov na zdravotné poistenie. Predmetom dane nie je napríklad ani platobná operácia vykonaná v rámci poštového platobného styku poskytovaného Slovenskou poštou či platobná operácia vykonaná medzi účtami daňovníka vedenými u toho istého poskytovateľa.
rNUlife.sk