Najstaršie konzervatórium na Slovensku pozýva. 48. týždeň roku v znamení atraktívnych koncertov

Prelom novembra a decembra sa ponesie v znamení viacerých koncertných podujatí, na ktorých sa predstavia mladé talenty z radov študentov najstaršieho slovenského konzervatória i jeho pedagógovia. Oslávia 1160 rokov od príchodu sv. Klimenta Ochridského na Veľkú Moravu. Pre detské publikum pripravujú Hudobnú akadémiu a rodinný koncert v bratislavskej Redute. Nechýba ani tradičné vystúpenie na pôde Univerzitnej knižnice či koncert v znamení skladateľov minulého storočia.

Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava pravidelne prispieva do ponuky kultúrnych podujatí, ktoré sa často objavujú aj v našich týždenných výberoch Kam za kultúrou. Tak ako mladí umelci potrebujú priestor pre rozvoj svojich interpretačných schopností a skúseností s publikom, tak mnohých z nás zaujímajú ako budúcnosť hudby a hudobnej kultúry. So zaujímavou ponukou prichádza najstaršie konzervatórium na Slovensku aj na prahu adventu 2024. Aj keď tento nadchádzajúci týždeň  na adventnú nôtu verejnosti nezahrá, svojmu publiku v týždni od Kataríny do prvej adventnej nedele sľubuje zaujímavé koncertné zážitky v znamení mladých interpretov z radov študentov tohto Konzervatória.

Len na margo pripomenieme, že v nedeľu 24. novembra o 15:00 hod. Konzervatórium prispieva adventno-vianočnou dramaturgiou do Bratislavských Vianoc, kedy sa na Františkánskom námestí predstaví s vianočným programom. Budú to úvodné Nedeľné anjelské spevy: Vianoce s Konzervatóriom. Prelom novembra a decembra sa ponesie v znamení viacerých koncertných podujatí s účasťou študentov a pedagógov najstaršieho slovenského konzervatória.

Na Katarínu s dvojicou podujatí

V magickom termíne, na sviatok sv. Kataríny (teda v pondelok 25. novembra 2024), ponúkne Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava hneď dvojicu koncertných podujatí. Ako prvé spomeňme podujatie priamo z dielne najstaršieho konzervatória na Slovensku. Koncertná sieň Eugena Suchoňa o 18:00 hod. bude hostiť podujatie s názvom Skladatelia 20. storočia. Diela skladateľov minulého storočia predstavia vo svojom programe žiaci klavírneho, speváckeho oddelenia a hudobno-dramatického odboru. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sv. Katarína
Na skok k adventu: keď meniny slávi Katarína, začínajú stridžie dni

V programe dostanú priestor skladatelia Claude Debussy, Ján Móry, Eugen Suchoň, Ján Cikker, Tibor Frešo, Dezider Kardoš, Juraj Hatrík a Peter Martinček van Grob. Poslucháči hudobno-dramatického odboru Natália Bóriková a Matúš Hudec zarecitujú z listov Jána Cikkera a  jeho matky.

Konzervatórium prispeje k pocte cyrilo-metodskej misie

Druhým podujatím v pondelok 25. novembra 2024, ktoré si predstavíme, je koncertná účasť študentov a pedagógov cirkevného oddelenia Konzervatória na multižánrovom podujatí Stvorenie písma. Toto organizuje v Moyzesovej sieni FiF UK od 17:30 hod. Veľvyslanectvo Bulharskej republiky v Slovenskej republikeUniverzita Komenského, Bulharský kultúrny inštitút a občianske združenie Terra Culta. 

Proglas
Proglas patrí k prvým textom staroslovienskej ranostredovekej literatúry a miesto si získal aj v učebniciach slovenskej literatrúy a dejepisu. Zdroj: Wikimedia Commons

Uskutoční sa ako pripomienka 1160. výročia príchodu sv. Klimenta Ochridského na územie Veľkej Moravy. Sv. Kliment Ochridský, autor Moravsko-panónskych legiend zahŕňajúcich životopisy sv. vierozvestcov Konštantína-Cyrila a Metoda, bol členom sprievodu ich veľkomoravskej misie.

Je známe, že sv. Konštantín-Cyril a Metod zostavili najstaršie slovanské písmo – hlaholiku ešte pred svojím príchodom na veľkomoravské územie. Vytvorili tým staroslovienčinu a položili základy slovanského písomníctva. V hlaholike sa dochovali prvé liturgické texty preložené do staroslovienčiny, prvé právne texty Zákon sudnyj ljudem obsahujúce prvky občianskeho a trestného práva či najstaršie literárne diela domácej literatúry, ako napríklad Konštantínov Proglas – veršovaný predhovor k Biblii.

Cyrilo-metodská misia sa však na území Veľkej Moravy dlho „neohriala“. Po vyhnaní Metodových žiakov nitrianskym biskupom Wichingom sa hlaholika udomácnila na učilišti v bulharskom Ochride a neskôr aj na dalmatínskych ostrovoch, pričom sa z nej práve zásluhou sv. Klimenta Ochridského rozvinulo aj písmo južných Slovanov – cyrilika. Aj pre túto konotáciu, ktorá je blízka portálu o umení a histórií, toto podujatie bližšie predstavujeme.

Od dokumentárneho filmu k prednáške

Podujatie odštartuje premietanie dokufilmu Cesta svetla. Témou bude nielen cyrilika, pri vzniku ktorej zohrali kľúčovú rolu bulharskí pravoslávni cári. Rovnako zarezonuje šírenie cyrilskej abecedy, vplyv bulharských cárov a ich štátnických a duchovných rozhodnutí na charakter Európy a kresťanského sveta. Na otázku, či naozaj poznáme sv. Klimenta Ochridského a ostatných žiakov sv. Cyrila a sv. Metoda i o rozmere cyrilo-metodského diela nám napovie vo svojej prednáške Prof. Dr. Anna-Mária Totomanova CSc. zo Sofijskej univerzity Klimenta Ochridského. Venuje sa Cyrilo-metodskému dielu a jazyku. 

Cyril a Metod
Freska v bazilike San Clemente v Ríme približuje moment, ako apoštoli Slovanov a spolupatróni Európy, sv. Konštantín-Cyril a Metod priniesli pozostatky sv. pápeža Klimenta do Ríma. Foto: Wikimedia Commons

Stručne načrtne rolu vierozvestcov pri vytvorení slovanského písma, a zásluhy bulharských vládcov či vzdelancov pri uchovávaní diela a jeho šírenia v juhovýchodnej Európe. Prednáška objasní tiež vzťah hlaholiky s cyrilikou a ich „spolužitie“ počas 9. – 11. storočia.

Veľkolepé finále v podaní najstaršieho slovenského konzervatória

Program o 19:30 hod. pokračuje vokálno-inštrumentálnou skladbou Stvorenie písma pre zmiešaný zbor a symfonický orchester. Jej autorom jej pedagóg tohto najstaršieho slovenského konzervatória, Konstantin Ilievsky. Vo svojej skladbe spracováva skladateľ Konstantin Ilievsky inšpiráciu, ktorú čerpá zo svojej predstavy praenergie stvorenia.

Konštantin Ilievsky, dirigent
Dirigent a skladateľ Konstantin Ilievský. Zdroj: RTVS

Dielo zaznie pod taktovku dirigenta Mariána Lejavu v podaní Sinfonietta dell’Arte pod vedením koncertnej majsterky Anežky Kary a zmiešaného Zboru oddelenia cirkevnej hudby Konzervatória pod vedením zbormajsterky Hildy Gulyás.

Komorný zbor Konzervatória / Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava / Kam za kultúrou
Komorný zbor Konzervatória, Tolstého 11, Bratislava

Poslucháčov čaká ponorenie sa nielen do histórie, ale aj do ilúzie vnímania časopriestoru, vďaka čomu z tejto vokálno-inštrumentálnej skladby a z celého podujatia si vezmú veľmi osobnú a jedinečnú skúsenosť.

Konzervatórium ponúkne aj tradičný večer piesní v Univerzitke

Posledná novembrová streda prinesie do Univerzitnej knižnice v Bratislave ďalší koncert Konzervatória. Seminárna sála UKB bude od 18:00 hod. hostiť koncert s názvom Novembrové chryzantémy. Príďte si vychutnať nádherný večer plný árií a piesní od slovenských a zahraničných skladateľov v podaní talentovaných študentov a ich pedagógov. Vstup na podujatie je voľný, avšak informujeme, že na podujatí sa budú vyhotovovať fotografie pre propagačné a archívne účely UKB.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vianočné trhy Bratislava / Advent / Kam za kultúrou
Nalaďme sa (pred)vianočne. Zaujímavé výstavy a podujatia prichádzajú

Konzervatoristi opäť v Redute. Tentoraz pozvú na veselé hudobné dobrodružstvo

Každoročná spolupráca najstaršieho slovenského konzervatória so Slovenskou filharmóniou pokračuje aj tento rok. V piatok 29.11.2024 od 9:30 a od 11:30 a v sobotu 30.11.2024 o 16:00 hod. bude opäť na pôde Koncertnej siene SF účinkovať Symfonický orchester Konzervatória v Bratislave

Koncert Symfonického orchestra Konzervatória v Bratislave / Symfonický orchester Konzervatória v Bratislave Juraj Jartim / Kam za kultúrou / Kam na koncert / Slovenská filharmónia, Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava
Koncert Symfonického orchestra Konzervatória v Bratislave pod taktovkou dirigenta Juraja Jartima.

Spolu so študentami herectva vystúpi pod taktovkou Juraja Jartima nielen na výchovných koncertoch v rámci úvodných stretnutí Hudobnej akadémie. Spoločne sa predstavia taktiež na sobotňajšom koncerte pre rodiny s deťmi.

Junior koncert s bratislavskými konzervatoristami už dnes v Redute / Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava
Dirigent Juraj Jartim opäť povedie Symfonický orchester Konzervatória.

Na programe spomínaných podujatí, ktoré bude moderovať Martin Vanek, je Saint-Saënsov Karneval zvierat. Ikonické dielo pozýva malých aj veľkých návštevníkov prežiť veselé hudobné dobrodružstvo a vydať sa do sveta živočíchov všetkých farieb, veľkostí, pováh a najmä zvukov.

Martin Vanek / rodinné koncerty / Reduta / Slovenská filharmónia
Martin Vanek, popularizátor klasickej hudby pre deti a mládež.

Rozmarná suita obsahuje 14 rôznych častí, z ktorých každá približuje príbeh iného zvieraťa. Malí návštevníci budú „počuť“ levy, sliepky, antilopy, korytnačky, slony, klokany, ryby, somáre, kukučku, labute, dokonca fosílie i čosi navyše. Pozorným poslucháčom neujdú ani hudobné citácie skladieb iných autorov ako Offenbach, Mendelssohn-Bartholdy či Berlioz. Saint-Saënsovo dielo je pravým symbolom ozdobného romantizmu Belle Époque. Dokáže osloviť poslucháčov všetkých vekových kategórií a o to viac poteší juniorské publikum tejto Hudobnej akadémie i nasledujúceho rodinného koncertu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Advent - viac než len čas predvianočných príprav

rNUlife.sk / artandhistorymagazine / Článok vznikol v rámci spolupráce s Konzervatóriom, Tolstého 11, Bratislava Foto/zdroj: BKIS, Bulharský kultúrny inštitút v Bratislave, Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava, Slovenskej filharmónie, Univerzitná knižnica v Bratislave a Wikimedia Commons

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.