Medzinárodná porota Ceny Oskára Čepana (COČ) 2020 sa zhodla na štyroch finalistoch, sú nimi: Ludmila Hrachovinová (1984), Daniela Krajčová (1983), Kristián Németh (1983) a Jozef Pilát (1992). Posudzovala portfóliá 36 umelcov a umelkýň do veku 40 rokov, svoj výber zostavila na základe dôslednosti, vôle objavovať, precíznosti, humoru a tvorivých ambícií autorov. V 25-ročnej histórii ceny zasadali odborníci a odborníčky poroty online po prvý raz. Výstava aktuálneho ročníka sa uskutoční v Novej synagóge v Žiline v termíne od 02.10. do 06.12.2020, meno laureáta/laureátky bude známe 13. novembra tohto roku. Cenu Oskára Čepana organizuje Nadácia – Centrum súčasného umenia.
„Väčšina z prihlásených umelcov artikuluje svojou tvorbou bystrú kritiku spoločnosti a jej inštitúcií. Kalibrovaním silného umeleckého prejavu a jazyka prepožičiavajú hlas spoločným obavám ohľadne aktuálnych tém dneška. Niektorí cez intervencie do dystópií prítomnosti naznačujú alternatívne budúcnosti. Iní hľadajú utópie budúcnosti a projektujú ich na plátno každodenného života v lokálnom kontexte. Spytujú javy vecí, a usilujú sa prísť na to, čím by sa niekedy mohli stať. Prihlásených umelcov znepokojuje nielen to, čo je odvnímateľné, ale aj ako je to odvnímateľné, a ako sa to, čo je reprezentované, zhmotňuje/stelesňuje. Vo svetle týchto skutočností sa do popredia dostáva napríklad aj maľba v spojení s performance, v súlade s už osvojeným vedomím, že umenie nie je tvorené iba pre zrakový vnem, ale využíva telo, aby bolo prítomnejšie a uviedlo do pohotovosti všetky zmysly,“ uviedla vo svojom vyhlásení porota, ktorá zasadala vo štvrtok 23. apríla. Keďže jej zloženie je medzinárodné, – od Minneapolisu cez Oslo, Berlín až po Prahu – zasadali jej členovia a členky vzhľadom na aktuálnu situáciu online. V celoročnom projekte, akým COČ je, bolo dôležité, aby nedošlo k časovým posunom pri žiadnej z fáz jeho realizácie. Vďaka technickým vymoženostiam bolo možné pristúpiť k výberu finalistov v pôvodne stanovenom termíne.
"Napriek počiatočnému rešpektu a veľkému pocitu zodpovednosti voči online výberovému konaniu prebehlo stretnutie nad očakávania dobre. Veľká vďaka patrí medzinárodnej odbornej porote, menovite Janovi Verwoertovi, Kathrin Bentele, Vjere Borozan, Bartholomewovi Ryanovi a Jarovi Vargovi za precízne a dôsledné naštudovanie portfólií a prípravu ešte pred samotným stretnutím, ako aj inšpiratívne, konštruktívne a niekoľkohodinové diskusie počas neho,” povedala riaditeľka Nadácie - Centrum súčasného umenia a zároveň Ceny Oskára Čepana Lucia Gavulová.
Finalisti Ceny Oskára Čepana 2020
Ľudmila Hrachovinová (1984) pracuje primárne s maľbou, no netypickým spôsobom. Jej výstavy sú zároveň miestom pre živé performancie, ktoré pohľad a „fyzickú“ podstatu a skúsenosť maľby dávajú do nového kontextu a prehlbujú vnímanie smerom ku komplexnému zážitku. Ľudmila Hrachovinová študovala na bratislavskej VŠVU aj na Royal Institute of Art v Štokholme a na Städelschule, Staatliche Hochschule für Bildende Künste v nemeckom Frankfurte. (portfólio)
Daniela Krajčová (1983), ktorá je absolventkou bratislavskej VŠVU a tiež VŠMU, sa dlhodobo zaoberá najmä témou rôznych spoločenských menšín. Či už ide o komunity migrantov, sestričky pracujúce v Rakúsku, alebo deti z rómskych osád, títo ľudia a ich autentické výpovede a skúsenosti sa stávajú súčasťou jej diel a tvorivého procesu, ktorý upozorňuje najmä na témy osobnej a spoločenskej pamäti, tolerancie a spolupatričnosti. Daniela Krajčová už bola finalistkou Čepana aj v roku 2016. (portfólio)
Kristián Németh (1983) je tiež absolventom a súčasným doktorandom bratislavskej VŠVU. Porota v jeho doterajšej práci vyzdvihla najmä nazeranie na vžitú povahu katolicizmu. „S mimoriadne zušľachťujúcim prístupom k materiálu a hustotou alegorických odkazov prepožičiava život erotickému telu, ktoré by cirkev zahalila, vymazala alebo poprela. Jeho dielo do seba včleňuje architektúru a „tvár miesta“ ako prídavné stavebné kamene, podporujúce výpoveď jeho zmyslových (až zmyselných) bádaní.“ (portfólio)
Jozef Pilát (1992) je najmladším spomedzi finalistov, absolvoval varšavskú Akadémiu výtvarných umení a študoval na Univerzite umení v Berlíne, aktuálne je doktorandom na bratislavskej VŠVU. Pozornosť poroty si získal najmä „konzistentnosťou svojho umeleckého jazyka a schopnosťou uchopiť a kondenzovať lokálne naratívy, čerpajúc zo svojho rodného prostredia Šuňavy, do precíznych skulpturálnych gest.“ Jeho dielam nechýba irónia, s ktorou reflektuje a prekrúca zaužívané kultúrne vzorce. (portfólio)
Viac na : https://www.facebook.com/CenaOskaraCepana/
Redakciu NUlife.sk informovala Zuzana Golianová, PR