Medzinárodná porota Ceny Oskára Čepana vybrala štyroch finalistov

Medzinárodná porota Ceny Oskára Čepana (COČ) 2020 sa zhodla na štyroch finalistoch, sú nimi: Ludmila Hrachovinová (1984), Daniela Krajčová (1983), Kristián Németh (1983) a Jozef Pilát (1992). Posudzovala portfóliá 36 umelcov a umelkýň do veku 40 rokov, svoj výber zostavila na základe dôslednosti, vôle objavovať, precíznosti, humoru a tvorivých ambícií autorov. V 25-ročnej histórii ceny zasadali odborníci a odborníčky poroty online po prvý raz. Výstava aktuálneho ročníka sa uskutoční v Novej synagóge v Žiline v termíne od 02.10. do 06.12.2020, meno laureáta/laureátky bude známe 13. novembra tohto roku. Cenu Oskára Čepana organizuje Nadácia – Centrum súčasného umenia.

„Väčšina z prihlásených umelcov artikuluje svojou tvorbou bystrú kritiku spoločnosti a jej inštitúcií. Kalibrovaním silného umeleckého prejavu a jazyka prepožičiavajú hlas spoločným obavám ohľadne aktuálnych tém dneška. Niektorí cez intervencie do dystópií prítomnosti naznačujú alternatívne budúcnosti. Iní hľadajú utópie budúcnosti a projektujú ich na plátno každodenného života v lokálnom kontexte. Spytujú javy vecí, a usilujú sa prísť na to, čím by sa niekedy mohli stať. Prihlásených umelcov znepokojuje nielen to, čo je odvnímateľné, ale aj ako je to odvnímateľné, a ako sa to, čo je reprezentované, zhmotňuje/stelesňuje. Vo svetle týchto skutočností sa do popredia dostáva napríklad aj maľba v spojení s performance, v súlade s už osvojeným vedomím, že umenie nie je tvorené iba pre zrakový vnem, ale využíva telo, aby bolo prítomnejšie a uviedlo do pohotovosti všetky zmysly,“ uviedla vo svojom vyhlásení porota, ktorá zasadala vo štvrtok 23. apríla. Keďže jej zloženie je medzinárodné, – od Minneapolisu cez Oslo, Berlín až po Prahu – zasadali jej členovia a členky vzhľadom na aktuálnu situáciu online. V celoročnom projekte, akým COČ je, bolo dôležité, aby nedošlo k časovým posunom pri žiadnej z fáz jeho realizácie. Vďaka technickým vymoženostiam bolo možné pristúpiť k výberu finalistov v pôvodne stanovenom termíne.

Jozef Pilát, Ľudmila Hrachovinová, Daniela Krajčová a Kristián Németh - finalisti Čepana 2020.
Jozef Pilát, Ľudmila Hrachovinová, Daniela Krajčová a Kristián Németh – finalisti Ceny Oskára Čepana (COČ) 2020

"Napriek počiatočnému rešpektu a veľkému pocitu zodpovednosti voči online výberovému konaniu prebehlo stretnutie nad očakávania dobre. Veľká vďaka patrí medzinárodnej odbornej porote, menovite Janovi Verwoertovi, Kathrin Bentele, Vjere Borozan, Bartholomewovi Ryanovi a Jarovi Vargovi za precízne a dôsledné naštudovanie portfólií a prípravu ešte pred samotným stretnutím, ako aj inšpiratívne, konštruktívne a niekoľkohodinové diskusie počas neho,” povedala riaditeľka Nadácie - Centrum súčasného umenia a zároveň Ceny Oskára Čepana Lucia Gavulová.

Finalisti Ceny Oskára Čepana 2020

Z výstavy Ľudmily Hrachovinovej vo viedenskej galérii Knoll počas performancie.

Ľudmila Hrachovinová (1984) pracuje primárne s maľbou, no netypickým spôsobom. Jej výstavy sú zároveň miestom pre živé performancie, ktoré pohľad a „fyzickú“ podstatu a skúsenosť maľby dávajú do nového kontextu a prehlbujú vnímanie smerom ku komplexnému zážitku. Ľudmila Hrachovinová študovala na bratislavskej VŠVU aj na Royal Institute of Art v Štokholme a na Städelschule, Staatliche Hochschule für Bildende Künste v nemeckom Frankfurte. (portfólio)

Daniela Krajčová: Zničené fotografie, 2015. Kresby sú súčasťou animácie, v ktorej ožívajú nájdené fotografie pána Dupala z Banskej Štiavnice z obdobia druhej svetovej vojny.

Daniela Krajčová (1983), ktorá je absolventkou bratislavskej VŠVU a tiež VŠMU, sa dlhodobo zaoberá najmä témou rôznych spoločenských menšín. Či už ide o komunity migrantov, sestričky pracujúce v Rakúsku, alebo deti z rómskych osád, títo ľudia a ich autentické výpovede a skúsenosti sa stávajú súčasťou jej diel a tvorivého procesu, ktorý upozorňuje najmä na témy osobnej a spoločenskej pamäti, tolerancie a spolupatričnosti. Daniela Krajčová už bola finalistkou Čepana aj v roku 2016. (portfólio)

Pohľad do jednej z posledných výstav Kristiána Németha Monument of Possible Fall v šamorínskej At Home Gallery.

Kristián Németh (1983) je tiež absolventom a súčasným doktorandom bratislavskej VŠVU. Porota v jeho doterajšej práci vyzdvihla najmä nazeranie na vžitú povahu katolicizmu. „S mimoriadne zušľachťujúcim prístupom k materiálu a hustotou alegorických odkazov prepožičiava život erotickému telu, ktoré by cirkev zahalila, vymazala alebo poprela. Jeho dielo do seba včleňuje architektúru a „tvár miesta“ ako prídavné stavebné kamene, podporujúce výpoveď jeho zmyslových (až zmyselných) bádaní.“ (portfólio)

Jozef Pilát – z projektu I Will Be There Even If It Kills Me, 2020.

Jozef Pilát (1992) je najmladším spomedzi finalistov, absolvoval varšavskú Akadémiu výtvarných umení a študoval na Univerzite umení v Berlíne, aktuálne je doktorandom na bratislavskej VŠVU. Pozornosť poroty si získal najmä „konzistentnosťou svojho umeleckého jazyka a schopnosťou uchopiť a kondenzovať lokálne naratívy, čerpajúc zo svojho rodného prostredia Šuňavy, do precíznych skulpturálnych gest.“ Jeho dielam nechýba irónia, s ktorou reflektuje a prekrúca zaužívané kultúrne vzorce. (portfólio)

Viac na : https://www.facebook.com/CenaOskaraCepana/

Redakciu NUlife.sk informovala Zuzana Golianová, PR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.