ŠTÚDIA Z HARVARDU ODHAĽUJE TAJOMSTVÁ ŠŤASTNÉHO ŽIVOTA.

Existuje množstvo spôsobov ako žiť ale, čo ak existuje jeden, ktorý môže byť lepší ako tie ostatné? Čo ak existujú konkrétne "tajné" spôsoby ako prežiť šťastnejší život a my by sme vám tieto tajomstvá mohli odhaliť práve tu a teraz?

Môže to vyznieť ako podtitul nejakej hipisáckej knihy v štýle "pomôž si sám". Ale kľúč k šťastiu sa našiel v jednej neuveriteľne podrobnej štúdii z Harvardu.

Táto štúdia bola realizovaná viac ako 75 rokov, čo ju podľa The Atlantic (ktorý túto štúdiu publikoval v roku 2009) spravilo najdlhšou a najviac komplexnou štúdiou v histórii vôbec.

Štúdiu začali v roku 1938 a počas rokov sledovali 268 mužov - poslucháčov Harvardu, z rôznych prostredí. Výskumníci zbierali dáta počas desaťročí, ktoré zahŕňali rôzne faktory zo života mužov ako úroveň inteligencie, príjem alkoholu, vzťahy a príjem financií.

V roku 2012 boli výsledky tejto prekvapivej štúdie publikované v knihe psychiatra z Harvardu Georga Vaillanta, ktorý štúdiu viedol od roku 1972 do 2004. V tlačovom videu Harvardskej univerzity Vaillant vysvetľuje, že štúdia nie je tak výnimočná len kvôli tomu, že prebiehala počas tak dlhého časového obdobia, ale aj preto, že 268 mužov dovolilo výskumníkom nazrieť do ich života v trojdimenzionálnom rozmere, ktorý vyúsťuje do knihy, kde sa kombinuje štatistika a anekdoty o ľudskom živote.

Teraz vám ponúkame niekoľko tajomstiev, ktoré štúdia odhalila a ktoré nám prezradia, čo to znamená žiť šťastný život.

 

Ceňte si lásku nadovšetko.

Nepodceňujte silu lásky, pretože práve ona je kľúčom k šťastiu.

Dr. George Vaillatn píše, že existujú dva piliere šťastia: "Jeden z nich je láska. Druhý z nich je nájdenie spôsobu ako viesť život, ktorý lásku zo seba nevytláča."

"75 rokov dlhá štúdia a 20 milion dolárové výdavky na The Grant Study...jednoznačne prichádza k 5 slovnému záveru: Šťastie je láska. Bodka." hovorí.

Tak je to naozaj tak, počuli ste to priamo z úst odborníka - láska je všetko. Jeden môže mať všetok luxus na svete ale bez lásky, neznamená takmer nič.

love

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zmysluplné vzťahy a spojenia znamenajú veľa.

"Nechajte ma predostrieť naše 70 ročné dôkazy, že vzťahy s ľuďmi sú podstatné a sú podstatné viac ako všetko ostatné na svete." píše Vaillant v článku 2009 Positive Psychology News.

Dokonca tie najrannejšie vzťahy sú dôležité pre vaše dlhotrvajúce šťastie, menovite práve ten, ktorý zdieľate so svojou matkou. Business Insider zvýrazňuje niektoré závery, ktorú ukazujú na túto koreláciu poukázaním na fakt, že ľudia, ktorí mali vrúcny vzťah s matkou počas detstva majú menšiu pravdepodobnosť získať demenciu v neskoršom živote a majú väčšiu pravepodobnosť byť úspešní v živote.

Zdravé vzťahy nie sú len indikátorom celkovej životnej spokojnosti, ale aj spokojnosti v kariére. Vaillant hovorí, že zmysluplné prepojenie s typom práce, ktorý vykonávate je dôležitejšie ako dosiahnutie tradičného úspechu.

theme_relationships

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nezneužívajte alkohol. Naozaj. Nerobte to.

Business Insider informuje, že Grant Study našla veľmi silnú koreláciu medzi nadmernou konzumáciou alkoholu a neurózami a depresiami, a že tieto mentálne choroby zvyčajne prichádzajú po nadmernej konzumácii, nie jej predchádzajú. Alkohol sprevádzaný cigaretami bol taktiež najväčším prispievateľom k predčasnej smrti.

A ďalšia vec. Pamätáte si, keď sme spomínali, že láska a vzťahy sú najdôležitejšími faktormi šťastného a zmysluplného života? Tak alkholizmus bol hlavnou príčinou rozvodov medzi 268 mužmi a ich ženami.

 

Viac peňazí a moci neznamená viac šťastia.

"Ak sa bavíme o úspechoch, jediná vec, ktorá je skutočne dôležitá je, aby ste boli v práci spokojní," píše Vaillant.

A ďalšie štúdie len podporujú toto tvrdenie. V roku 2010, ekonóm Angus Deaton, prišiel k záveru, že zvýšenie tzv. emočného blaha nekorešponduje so zvýšením ročného príjmu za hranicou 75 000 USD ročne.

Ďalšia štúdia ukazuje, že dôležité pre vaše šťastie nie je to koľko peňazí zarobíte ale to, ako ich miniete.

Takže tu to máme, peniaze nemôžu kúpiť šťastie.

mon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozitívny efekt inteligencie stagnuje tiež.

Nechápte nás zle. Nevravíme, že inteligencia neprispieva ku šťastiu.

Štúdia z roku 2012 publikovaná v Journal of Psychological Medicine, testovala 6870 ľudí a zistila, že nízka inteligencia súvisela s pocitom nešťastastia, najmä kvôli spojitosti s nižším príjmom a biednym mentálnym zdravím.

Ale podľa the Grant Study, vaše IQ nemá skutočný vplyv na váš pocit šťastia, ak je prekročený určitý level inteligencie. Štúdia zistila, že muži s IQ medzi 110 až 115 neboli vo všeobecnosti šťastnejší ako muži s IQ nad 150.

 

Šťastie môžete nájsť v akejkoľvek etape vášho života, pretože nikdy nie je neskoro na zmenu.

Mohli by ste predpokladať, že osoba, ktorá sa narodí do zabezpečeného prostredia má väčšiu pravdepodobnosť byť šťastná ako osoba, ktorá sa narodila do podmienok s menšími výhodami. Ale nie je to nevyhnutne vždy tak.

V anekdote, ktorú Vailliant povedal pre The Huffington Post, hovorí o účastníkovi s najmenšou šancou na stabilitu v budúcnosti. Jeho meno bolo Godfrey Minot Camille a pred tým ako participoval na tejto štúdii, sa pokúsil vziať si život. Ale na konci bol Camille ohodnotený ako jeden z najšťastnejších participantov štúdie. "Prežil život hľadaním lásky," vysvetľuje Vaillant.

Pre dovysvetlenie, osoby, ktoré zažili ťažkú situáciu alebo drastickú zmenu sú schopné nájsť šťastie. Je k tomu potrebný vhodný mechanizmus, ktorý dokáže zmeniť útrapy na lekciu, z ktorej sa treba poučiť a ísť ďalej.

Never-Give-Up

Zdroj: aplus.com

 

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.