Národné múzeum v Prahe výstavou Slneční králi prezentuje najstaršie obdobie egyptskej ríše. Táto doba dávnych staviteľov stále obdivovaných pyramíd láka nielen turistov, ale aj archeológov, historikov a ďalších odborníkov. Možno ju výnimočne spoznať takmer 300 vzácnymi exponátmi nevyčísliteľnej hodnoty starých aj 5000 rokov inštalovaných pomocou moderných multimediálnych technológií a nevšednej architektúry. O jej unikátnosti svedčí aj poistná hodnota predmetov vo výške jednej miliardy korún.
Podľa organizátorov príprava výstavy trvala mnoho rokov a prvýkrát na svete je predstavený takýto súbor z Egypta do zahraničia zapožičaných vzácnych predmetov, ktorý do 7. februára 2021 prenesie návštevníkov do staroegyptskej civilizácie a umožní zažiť obdobie veľkých egyptských kráľov.
„Je to splnený sen Národného múzea i niekoľkých generácií českých egyptológov, ale aj jedna z najvýznamnejších výstav v histórii nášho múzea. Príprava takej rozsiahlej medzinárodnej výstavy je vždy veľmi náročná záležitosť, ale že sa ju podarilo uskutočniť v situácii s koronavírusovou nákazou považujem takmer za zázrak. Veľké poďakovanie patrí všetkým na českej i egyptskej strane, ktorí sa zaslúžili, že Česká republika sa môže pochváliť výstavou, aká nemá vo svete obdobu,“ povedal generálny riaditeľ Národného múzea Michal Lukeš.
Vyše 3000 rokov trvajúca a rozvíjajúca sa egyptská civilizácia ľudstvo stále fascinuje vyspelosťou, umením, kultúrou, filozofiou a životným štýlom. Starý Egypt predstavuje prvý teritoriálny štát v histórii našej planéty. V dobe medzi 27. a 22. storočím pred našim letopočtom došlo k veľkému rozmachu tejto civilizácie.
Lokalita Abúsír je súčasťou pyramídových polí tiahnucich sa od dnešnej Káhiry v dĺžke niekoľko desiatok kilometrov na juh až k Fájúmskej oáze. Počas Starej a Strednej ríše v nej vznikali najväčšie pyramídové komplexy panovníkov a pohrebiska ich rodín rovnako ako vysokých hodnostárov i obyčajných ľudí. Abúsír so susednou Sakkárou predstavuje stred tejto oblasti, kde je väčšina zachovaných kráľovských i nekráľovských pamiatok. Slneční králi je označenie odkazujúce k panovníkom piatej dynastie, ktorí uctievali ako hlavné božstvo staroegyptského panteónu slnečného boha Rea. Štyria z nich si postavili svoje zádušné komplexy v Abúsíre. Architektúra, umenie, filozofia a riadenie štátu za ich vlády dosiahli vrchol.
Návštevníkov výstava zoznamuje nielen s unikátnymi úspechmi českej egyptológie, ale i so samotnými základmi starovekej egyptskej civilizácie. Zároveň uvidia najväčšie poklady z doby 3. až 1. tisícročia pred našim letopočtom v čele s unikátnymi sochami panovníka Raneferefa, ktoré predstavujú jeden z najväčších zachovaných súborov kráľovskej plastiky zo Starej ríše. Okrem súboru sôch princezny Šeretnebtej a pisára Nefera sú tam kamenné nádoby, keramika, texty alebo reliéfy z kráľovských komplexov panovníkov z Abúsíru a iné zaujímavé exponáty.
Na výstavu sú zapožičané predmety z Egyptského múzea v Káhire, Veľkého egyptského múzea v Gize, z múzeí v Berlíne, Lipsku, Hannoveru, Heidelbergu, Hildesheimu a Frankfurtu nad Mohanom. Nechýbajú predmety, ktoré Národné múzeum získalo ako československý podiel z nálezov objavených českými egyptologmi z Univerzity Karlovej v Abúsíre. Expozíciu dopĺňa sprievodný program v podobe prednášok, filmových večerov, egyptologickej noci, špeciálnych prehliadok i detskými aktivitami.
Informácie sú na webových stránkach Národného múzea www.nm.cz a www.slunecnikralove.cz/www.kingsofthesun.com.
rNUlife.sk / Pavol Erdziak